Oyun

Telefon Oyun Konsolu Nedir?

Akıllı telefonlar her geçen gün daha üstün donanımlar ile karşımıza çıkmakta. Gün geçtikçe daha büyük ekranlara sahip olan telefonlar işlemci ve RAM gibi donanımlarda da sürekli olarak gelişim gösteriyor.

İlk üretilmeye başladıkları günlerden itibaren içerisinde oyunlar barındıran bu cihazlar, gösterdikleri gelişimle birlikte adeta oyun oynamak için muhteşem cihazlar haline geldi. İlk dönemlerde insanlar boş vakitlerini değerlendirmek adına telefonlarındaki oyunları deniyorlardı. Artık büyük bir zevkle oyun oynamak için telefonlarını ellerine aldıkları anlar yaşanıyor.

Telefonların oyunlar için daha uygun hale geldiği dönemlerde oyun sektörü de boş durmadı. Artık telefonlar üzerinden oynanabilen oyunlar da muhteşem deneyimler sunuyor. Son dönemde PUBG ve Call of Duty gibi oyunların akıllı telefon sektöründe bir devrim yarattığını söylemek mümkün.

Oyunlar gelişim gösterdikçe oyuncu sayıları da artış gösterdi. Ancak akıllı telefonlarda oyun oynarken devamlı bir sorun ortaya çıkıyor. Oyuncular yalnızca ekrana dokunarak oyunları oynadıkları için tepki sürelerinde çok ciddi bir azalma söz konusu. Haliyle oyunlarda başarılı olmak son derece zor. Telefon oyun konsolu olarak isimlendirilen ürünler bu sorunu çözmek için ortaya çıktı.

Telefon Oyun Konsolu İle Bambaşka Bir Oyun Deneyimi

Oyun oynarken başarıya ulaşmak için ekranın tümüne hakim olmak gerekli. Anlık olarak ekranın herhangi bir noktasına dokunmanız gerekli olabiliyor. Ancak telefon ekranlarının büyümesi ile birlikte bunu gerçekleştirmek çok zor bir hale geldi. Birçok kişinin parmakları hızlı bir şekilde istenen noktaya ulaşamıyor. Bunu yapmayı denerken ekranın çok önemli bir kısmı elle kapanmakta. Haliyle görüntünün kullanıcıya ulaşması da engellenmiş oluyor.

Oyun deneyimini geliştirmek için üretilen telefon oyun konsolu bu aşamada devreye girmekte. Telefonların bağlandığı oyun konsolları yapay tuşlara sahip. Playstation oyuncularının aşina olduğu konsol yapısında parmakların rahatlıkla ulaşabileceği noktalarda tuşlar bulunuyor. Bu tuşlar ekrana temas eden dokunmatikleri kontrol etmekte. Haliyle tuşa dokunulduğu anda dokunmatiğin temas ettiği ekran bölgesine dokunulmuş oluyor. Bu da çok rahat bir şekilde oyun oynanması anlamına gelmekte.

Oyun sektöründe bir devrime imza atan telefon oyun konsolu Bluetooth ile birlikte telefonlara bağlanabiliyor. Haliyle telefonun şarj girişini kullanmak gerekli değil. Böylece kullanıcılar telefonları şarjdayken de oyun konsollarını kullanarak oyun oynamaya devam edebiliyorlar. Konsollar bazı iPhone modellerine Bluetooth ile bağlanmakta zorlansa da son dönemde Apple da bu konunun üzerine eğildi ve telefonları bu konsollar ile uyumlu bir hale getirdi.

Telefon Oyun Konsolu

Telefon Oyun Konsolu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Siz de muhteşem bir oyun deneyimi yaşamak için telefon oyun konsolu almaya karar verebilirsiniz. Ancak bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı etmenler var. Bilinçsiz bir şekilde alışverişlerinizi yaparsanız hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz son derece yüksek.

Uyumluluk En Önemli Etmen

Alacağınız oyun konsolunun telefonunuza uyumlu olması çok önemli. Bazı oyun konsolları yalnızca Android işletim sistemi ile uyumlu. Bazı ürünler ise Android işletim sisteminin eski sürümlerini desteklemiyor. Eğer telefonunuz eskiyse ya da Apple marka bir cihaz kullanıyorsanız uyumluluğa çok dikkat etmeniz gerekli.

Hangi Oyunlara Uygun Olduğuna Bakın

Herkes farklı tarzdaki oyunlardan keyif alabilir. Oyun sektöründe tam da bu sebepten dolayı her kategoride binlerce oyun bulunuyor. Ancak telefon oyun konsolu tüm oyunlarda sizlere yardımcı olamaz. Birinci şahıs nişan oyunları ya da kısaca savaş oyunlarında bu konsolları kullanmak mümkün. Ancak basit bir bulmaca oyununda konsollar işe yaramayacaktır.

Oyun Konsolunun Montajına Dikkat!

Satın alacağınız konsolun telefonunuz ile nasıl bağlanacağına bakmanız gerekli. Bazı konsollarda telefonu tutmak için bir alan bulunuyor. Telefon bu alana takılarak rahatlıkla kullanılabilmekte. Ancak her konsolda bu stant yer almamakta. Haliyle telefonu tutmak için farklı bir stant almak gerekli olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu