Oyun

Factorio İncelemesi

Birçok oyun bulunuyor. Simülasyon oyunları arasında bulunan Factorio incelemesi ile beraber bu oyuna yeni başlayacakların merak ettiği bir konu.

Wube Software tarafından geliştirilen ve tasarımcısının Michal Kovarik olduğu Factorio, Allegro motoru ile üretildi. Windows, Mac OS ve Linux işletim sistemlerini destekleyen bu oyun, resmî olarak 14 Ağustos 2020 tarihinde piyasaya sürülmüş olsa da aslında 2013 yılından beri geliştirilen ve erken aşamada olan bir oyundu. 2020 yılında 1.0 sürümüne ulaşarak tam sürüm haline gelen oyun, halen yeni güncellemelerle daha iyi hale bürünüyor. Fabrika kurma ve yönetme oyunu olan Factorio, hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir oyun.

Factorio İncelemesi

Tasarım

Oyun, çok canlı grafiklere sahip olmamakla beraber retro tarzı grafiklerle dikkat çekiyor. 2 boyutlu bir ortamda üstten görünüm ile oynanan bu oyunun grafikleri yeterli düzeyde olurken seslerinin de kaliteli olduğunu ifade etmekte fayda var. Bazı oyuncular, oyunu grafiklerine göre yorumladığında hataya yani yanlış ön yargıya düşebiliyor. Bu oyunculardan bazıları, oyunu oynadığında ise oyunun bağımlılık yaptığını dile getiriyor.

Özellik

Gerçek zamanlı fabrika kurma ve strateji oyunu olan Factorio, yalnızca otomasyona ağırlık verilen bir oyun olmamakla beraber bununla birlikte çevredeki tehlikelere karşı da dikkat edilmesi gereken bir oyun. Oyunda fabrika kurmanın yanı sıra çeşitli silahlar, atak yapabilen savunma mekanizmaları ve bombalar bulunuyor. Oyuncu, fabrika kurarken bir taraftan fabrikanın güvenliğini sağlamak adına savunma sistemlerine de yer vererek daha eğlenceli bir oyun keyfi yaşıyor. Düşmanların her gelişme sonrasında daha da güçlendiğini ifade edelim.

Oyunda savaş sisteminin yanı sıra çok oyunculu sistem de bulunuyor. Factorio incelemesi yaparken bu detaya da girmek gerekir. Oyuncular, tek oynamaktan sıkıldığında çok oyunculu oynayarak arkadaşıyla beraber fabrikasını büyütebilir ve daha iyi savunma yapabilir hale gelebilir.

Factorio İncelemesi

Oyunun önemli özelliklerinden birisi de mod desteğinin bulunması. Factorio oynarken hep aynı şekilde oynamak sıkıcı bir hale gelebilir. Bunun çözümü yeni modlar kurmak. Modlar sayesinde oyuna yeni özellikler katılabiliyor ve oyun, daha eğlenceli bir hale bürünebiliyor. Eklentilerle beraber yeni eşyalar, yeni özellikler, yenilenmiş doku paketi, yeni makineler ve yeni canavarlar gibi pek çok yeniliğe kavuşulabilir.

Optimizasyon

Bantlar üzerinde ilerleyen eşyalar, tren ile eşya nakliyatı, maden toplayan makineler, nükleer reaktör ve elektrik üretim sistemleri gibi çeşitli ayrıcalıklara sahip olan bu oyunda optimizasyon, oldukça iyi yapılmış durumda. Factorio incelemesi konusunda az önce söylediğimiz gibi oyun, 2013’ten beri geliştiriliyor ve ekip, en iyisini yapmak için canla başla çalışıyor. Halen geliştirilen ve daha kaliteli hale gelen bu oyunun optimizasyonunun iyi olmasının yanı sıra Factorio, yapısı gereği pek çok sistemde rahatlıkla çalışabilir.

Oyunun en düşük sistem gereksinimleri:

  • Windows Vista 64 bit işletim sistemi
  • Çift çekirdek 3 Ghz işlemci
  • 4 GB RAM
  • NVIDIA GeForce GTX 260, Radeon HD 4850 veya Intel HD Graphics 5500 ekran kartı
  • 3 GB depolama alanı

Topluluk

Oyunun büyük bir topluluğunun bulunduğunu söyleyebiliriz. Steam üzerinde 100.000’den fazla inceleme alan Factorio’da yorumların %98’inin olumlu olduğu görülüyor. Metascore değeri 90 olan bu oyunun kullanıcı puanı ortalaması 8,2 olarak yer almakta. Mod desteği ve çeşitli topluluklar sayesinde oyun arkadaşı bulmak ve daha iyi içeriklerle oyunu oynamak mümkün oluyor. Bu konu ile beraber sizler için Factorio incelemesi yaptık. Umarız faydalı bir içerik olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu