Oyun

Minecraft JAVA vs Bedrock Edition

Minecraft JAVA vs Bedrock sürümü arasındaki farklar oyuncuların merak ettiği bir soru olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu iki sürüm arasındaki farklar ne?

Minecraft oyunu, sunduğu pek çok şey ile biliniyor. Geniş doğası ve çeşitli özellikleri ile insanların hayal gücünü sınırlandırmayan bu oyun, en fazla 60 milyon blok harita boyutuna sahip olabiliyor. Bu o kadar büyük bir mesafe ki bir oyuncu, ömür boyu hayatta kalma serisi oynasa bu alanı bitiremez. Güncel olarak farklı cihazlarda oynanabilen Minecraft oyunu, en çok JAVA ve Bedrock sürümüyle ön plana çıkıyor. Bu iki sürümde bulunan bazı farklılıklar dikkat çekiyor.

Minecraft JAVA vs Bedrock Sürümü

Minecraft’ın JAVA ile Bedrock sürümü arasında bazı farkları bulunuyor. Bu farklar o kadar basit farklar ki Mojang’ın neden böyle bir şey yaptığı tartışılır bir konu. Bazıları, Mojang’ın gelecekte tamamen çapraz platform desteğine sahip Bedrock Edition’a geçme fikri olduğunu öne sürüyor. Bu iki sürümdeki farklardan birisi boyalar ile ilgili olmakta. Bedrock sürümünde boya ile cam, shulker box veya yatak boyanabiliyor. Yani bir boya ile nesneye sağ tıklandığında nesnenin rengi güncelleniyor. JAVA Edition sürümünde ise böyle bir imkan bulunmuyor.

JAVA ile Bedrock sürümü arasında dikkatleri üzerine çeken bir diğer şey hızlı blok yerleştirme olayı. Bedrock Edition oynarken havada bloklarla yol yapmak çok kolay. Bunun için yürürken bloğa sağ tıklamak yeterli oluyor fakat bloğun önünde blok olmaması gerekiyor. JAVA Edition sürümünde böyle bir olay bulunmuyor. Bloğun önüne blok yerleştirmek için bloğun ön kısmına yaklaşmak gerekiyor.

Minecraft JAVA vs Bedrock Edition arasındaki önemli farklardan birisi optimizasyon olarak açıklanabilir. JAVA sürümü ile Bedrock sürümü arasındaki performans farkı dikkat çekiyor. Bedrock Edition, daha az kaynak tüketirken JAVA Edition, daha çok kaynak tüketimine sahip bir sürüm. Özetle Bedrock Edition, daha yüksek grafik ayarlarıyla daha akıcı bir performans sunabilir.

Minecraft JAVA vs Bedrock

JAVA ile Bedrock sürümündeki farklardan birisi yapraklar ile ilgili. Kar yağdığında Bedrock Edition sürümünde yaprakların üzerine kar birikir. Buraya kadar her şey normal fakat yaprakların renginin de yavaş yavaş beyazlaması yani kar ile kaplanması, gerçekçilik katan bir detay. JAVA Edition sürümünde böyle bir özellik yer almıyor. Aynı zamanda JAVA’da olmayıp Bedrock’ta olan bir diğer şey yaprakların kırıldığında üzerindeki karın yere doğru süzülmesi.

Minecraft JAVA vs Bedrock ile ilgili şu bilgiyi de verebiliriz. Minecraft’ın Bedrock sürümünde bulunup JAVA Edition sürümünde yer almayan bir diğer özelliği Education Edition sistemi. Oyuncular, Education Edition özelliklerini aktif ederek farklı eşyalara ulaşabilir. Örneğin atomlar birleştirilerek kimyasal reaksiyonlar yapılabilir. Bunun gibi pek çok Education Edition nesnesi, Bedrock sürümünde bulunuyor.

Bedrock Edition’a özgü özelliklerden birisi de zırh standının farklı şekillere bürünebiliyor oluşu. Bir zırh standı oluşturulduğunda zırh standının üzerine zırhlar eklemek dışında standa alet de eklenebiliyor. Ayrıca zırh standına eğilerek sağ tıklayınca zırh standı, farklı şekillere bürünebiliyor.

Bir diğer özellik koyunlar ile ilgili. JAVA Edition’da beyaz dışında bir renge sahip olan koyunların yünü kesildiğinde iç kısmı beyaz görünüyor. Ayrıca kafası da beyaz renkli olarak yer alıyor. Bedrock Edition’da bu koyunun her tarafı hangi renkli yüne sahip ise o şekilde görülüyor.

Minecraft JAVA vs Bedrock ile ilgili şu detayı da açıklayabiliriz. Pek çok Bedrock oyuncunun sevdiği özelliklerden birisi kazanda yer alan suyun boya ile boyanıyor olması. Bununla beraber deri ile boyalı kazana tıklanınca derinin rengi değişebiliyor. Bu özellik de JAVA sürümünde yer almıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort