Oyun

GTA V İncelemesi

Aksiyon, macera ve simülasyon oyunu olan GTA V incelemesi ile beraber kullanıcıların merak etmiş olduğu bir konu haline geldi.

Günümüzde halen yoğun bir ilgiyle oynanan GTA V oyunu, Rockstar Games’in daha yeni yeni desteğini kestiği bir oyun. 2013 yılından bu yana 9 yıllık bir güncelleme desteği sürecine sahip olan bu oyunun yerine artık yeni bir GTA oyunu geliştiriliyor. Oyuncular tarafından GTA VI olarak düşünülen bu oyun hakkında ise henüz net bir bilgi bulunmuyor. Buna rağmen oyun, özellikle RP tarzı sunucular için sıklıkla tercih edilmekte.

17 Eylül 2013 tarihinde Rockstar Games tarafından resmî olarak yayınlanan GTA V RAGE, Euphoria ve Bullet Physics motorlarıyla geliştirildi. PlayStation 3, Xbox One ve Windows gibi çeşitli platformlarda yer alan oyun, devasa bir açık dünyaya ve bu dünyada yapılabilecek pek çok aktiviteye sahip.

GTA V İncelemesi

Tasarım

Öncelikle oyunun tasarımından söz etmek istiyoruz. Oyun, gerçekçi bir dünyada muazzam grafiklerle oynanan bir yapıya sahip. Ses tasarımının da başarılı olduğu GTA V, 2013 yılında çıkmasına rağmen günümüzde halen harika grafiklerle bulunmaya devam ediyor. Oyunun PlayStation 5 için çıkarılan sürümünde ise grafik kalitesinin daha da yükseltildiğini açıklayalım.

Özellik

Bu yazıda GTA V incelemesi yaparken bilinmesi gereken bir diğer konu oyun içerisindeki özellikler. Rockstar Games, hem hikayeli oyun kısmında hem de çok oyunculu oyun kısmında kullanıcıların en iyi şekilde eğlenmesi için pek çok güncelleme yapmış oldu. GTA Online sürümünden söz etmek gerekirse bu oyun için zaman zaman yapılan güncellemelerle oyuna yeni yerler ve yeni etkinlikler eklenmiş oldu. 2022 yılının Eylül ayı itibariyle ise artık oyun, güncelleme almayacak.

Hikaye tabanlı oyunu incelediğimizde ise ana görevlerin yanı sıra yan görevlerin bolluğu da dikkat çekiyor. Örneğin yolda arabayla giderken çevrede birisi yardım isteyebilir. Oyuncu, isterse o kişiye yardım edebilir. Bunun yanı sıra oyun içerisinde yapılabilecek pek çok aktivite bulunuyor. Örneğin tenis oynama, yoga yapma, zeplin kullanma, yarış ve yüzme gibi aktiviteler bunlardan bazıları.

GTA V İncelemesi

Oyunun sunduğu özelliklerden birisi olan 3 ana karakter ise bazıları için güzel görünürken bazılarının hikayeyi takip ederken kafasını karıştıran bir olay olmuş gibi görünüyor. Ana karakterler ile ilgili bilinmesi gereken özelliklerden birisi bu karakterlerin bir araya gelip beraber takılabiliyor olması. GTA V sinema salonu, internet kafe ve araba galerisi gibi çeşitli noktalara sahip bir geniş çaplı bir oyun.

Optimizasyon

Oyunun optimizasyonunun olağanüstü seviyede olduğunu ifade etmek gerekiyor. Rockstar Games, GTA IV oyununda yaşanan optimizasyon sorunları sebebiyle GTA V’e ekstra özen göstererek oyundaki pek çok sorunun olmaması için çaba sarf etti. GTA V incelemesi konumuzda bu detayın en iyi şekilde bilinmesi gerekiyor. Örneğin devasa bir dünyada RAM tüketiminin oldukça düşük olması dikkat çekerken ekran kartının kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması bir diğer olay.

GTA V için en düşük sistem gereksinimleri şu şekilde yer alıyor:

  • Windows 7 64 bit işletim sistemi
  • Intel Core 2 veya AMD Phenom 9850 4 çekirdekli işlemci
  • 4 GB RAM
  • NVIDIA 9800 GT veya AMD HD 4870 ekran kartı
  • 72 GB depolama alanı

Topluluk

2011 yılında fragman ile oyuncuların karşısına çıkan GTA V, Steam üzerinde genel olarak %85 olumlu oya sahip olurken Metacritic sitesini incelediğimizde oyunun metascore değerinin 96 puan olduğu görülüyor. Kullanıcı puanı ise 7,8 olarak yer alıyor. GTA V incelemesi ile beraber sizleri bilgilendirmiş olduk. Umarız beğenmişsinizdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu