Teknoloji

Cep Modu Nedir, Nasıl Kapatılır?

Cep Modu Nedir, Nasıl Kapatılır? Günümüzde kullanılan cep telefonlarının neredeyse tamamı dokunmatik özelliklere sahiptir. Bu durum her ne kadar avantajlı olsa da bazen küçük sorunların yaşanmasına neden olabilir. Örneğin sürekli çantada veya cepte taşınan telefonlar, başlıkta bahsi geçen modun açık olması durumunda kendiliğinden işlem yapabilir. Başkasını arayabilir veya uygulamaları açık tutabilir.

Cep Modu Nedir, Nasıl Kapatılır?

Yaşanan bu olumsuzları önlemek için cep modu nasıl kapatılır sorusu, pek çok kaynak üzerinden araştırılan bir başlık haline gelmiştir. Cep modunu kolaylıkla kapatılmak için yapmanız gerekenler şu şekilde açıklanabilir:

  • İlk olarak cep telefonunuzun ayarlar kısmına erişim sağlamanız gerekmektedir.
  • Daha sonra ayarlar kısmında yer alan kilit ekranı seçeneğine tıklayın.
  • Burada yer alan cep modunu seçin ve açık haldeyse açma-kapama tuşundan kapatın.

Sıralanan bu adımları uyguladığınızda Android cep modu kapama işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Aynı şekilde cep modunu açmak isterseniz de aynı adımları uygulamanız ve modu açık hale getirmeniz yeterli olacaktır.

Cep Modu Ne İşe Yarar?

Cep modu ne işe yarar sorusu da yine bu konu kapsamında ele alınan bir diğer içerik şeklinde görülmektedir. Cep modu, günümüzde kullanılan her bir akıllı telefonda yer alan özelliklerden birisidir. Bahsi geçen bu özelliğin avantajları ve dezavantajları olabilmektedir. Olumsuz durumları engellemek için bahsi geçen modun kapalı tutulması yeterli olacaktır.

Telefonunuzu çantanızca veya cebinizde taşırken ekranın kendi kendine açılması, başka birinin istek dışı aranması, telefon kilidinin açılmaya zorlanması yaşanabilecek olumsuz durumlar arasında yer almaktadır. Bu durumu engellemek için cep modu olarak da bilinen pocket mod kısmının kapalı kalması gerekmektedir.

Aynı zamanda cep modu açık olursa ne olur sorusu için arama yapılan esnada yanak ve kulağın ekrana değmesi ile farklı uygulamaların açılmaya başlaması örneği verilebilir. Bu ve buna benzer olumsuzlukları yaşamamak adına cep modunu kapalı tutmak sizler için çok daha avantajlı bir tercih olacaktır.

Cep Modu Nedir, Nasıl Kapatılır?
Cep Modu Nedir, Nasıl Kapatılır?

Cep Modu Nasıl Çalışır?

Bir önceki başlıkta açıklanan durum ile alakalı olarak cep modu nasıl çalışır konusu da sıkça araştırılan bir diğer içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi telefonların dokunmatik kısımları yalnızca parmak temaslarında çalışır hale gelmektedir. Ancak cep modu açık haldeyken telefonun çantada olması halinde telefonunuz kendi kendine birisini arayabilir veya ekran kilidini açmaya çalışabilir.

Yalnızca parmak teması ile çalışan telefonlarda bu durumun yaşanması tamamen yakınlık sensörüne bağlıdır. Ön kameranın hemen yan tarafında yer alan bu sensör, sadece çantada veya cepte telefon çalışırken değil, aynı zamanda arama yaptıktan sonra telefonu kulağınıza yaklaştırmanız halinde de aktif hale gelir ve telefonun ekranı otomatik olarak kapanır.

Pek çok durum için avantajlı bir özellik olsa da cep telefonlarının cep modu açık olduğunda bu sensör çeşitli sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Bu durumu engellemek için cep modunu kapatma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bunun için yapmanız gerekenler bir önceki başlıkta detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Cep Modunu Açık Tutmak Gerekir Mi, Nasıl Açılır?

Normal şartlarda pek çok kullanıcıya göre cep modunun kapalı tutulması tavsiye edilmektedir. Ancak sizler cep modunun sizlere zarar vermediğini düşünüyor ve bu modu açık tutmak istiyorsanız cep modu nasıl açılır sorusu ile uygulamanız gereken adımlar konusunda da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cep modunun kapalı kalması, şarj tüketimi ve gereksiz işlem gibi durumlarda avantaj sağlamaktadır. Bu durum her ne kadar genel olsa da bazı kişiler aynı sorunu yaşamamaktadır. Bu durumda da cep modunun tekrar açılması söz konusu olabilir. Bunun için uygulamanız gereken adımlar ise şu şekilde açıklanabilir:

  • Tıpkı cep modunu kapatma adımlarında olduğu gibi ilk olarak telefonunuzun ayarlar kısmına girmeniz gerekmektedir.
  • Daha sonra ayarlar kısmında yer alan kilit ekranını tercih edin.
  • Burada bulunan cep modunu kapalı halden açık hale getirmeniz yapmak istediğiniz işlem için yeterli olacaktır.
Cep Modu Nedir, Nasıl Kapatılır?
Cep Modu Nedir, Nasıl Kapatılır?

Cep modunu açmak, sandığınızdan daha dezavantajlı olabilir. Çantada, cepte veya kontrolünüzün olmadığı yerlerde telefonun kendi kendine işlem yapması, şarj ve güç tüketimini artıracağı için telefon ömrünün de azalmasına neden olacaktır. Bu nedenle cep modunun kapalı bir şekilde kullanılması sıkça tavsiye edilen durumlardan birisidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort