Teknoloji

Amerika’da İphone Fiyatları

Amerika Apple ürünlerinin en çok kullanıldığı ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. ABD merkezli faaliyet gösteren bir teknoloji firması olmasıyla da doğal olarak ABD’de Apple ürünlerinin fiyatları da Türkiye ve diğer ülkelere göre çok daha ucuz olduğu görülüyor. Özellikle son yıllarda ülkemizde TL’nin yaşadığı değer kaybı ile artan kur farkı ve oldukça yüksek oranda uygulanan vergiler nedeniyle İphone başta olmak üzere tüm Apple ürünleri ve diğer teknolojik cihazların fiyatları da yükseldi.

Amerika merkezli olarak faaliyet gösteren Apple’ın en sevilen İphoone modellerinin fiyatı ise Türkiye’deki satış fiyatının oldukça altında görülüyor. Türkiye’de fiyatların artmasında etkili olan birçok unsur nedeniyle fiyatların yükseldiği görülüyor. Amerika’da İphone fiyatları ve Türkiye’deki satış fiyatları karşılaştırıldığında ise ortaya çıkan farklar dikkat çekiyor. ABD’de en üst model bir İphone satın almak isteyenlerin ortalama bir ücret ödeyerek rahatlıkla telefon sahibi olması mümkündür. Ancak Türkiye’de en son İphone modelini almak isteyenlerin yüklü miktarda bir ödeme yapması gerekecektir.

Amerika’da İphone Fiyatları Ucuz Mu?

İphone ABD fiyatları incelendiğinde firmanın Amerika merkezli olarak faaliyet göstermesi nedeniyle normal fiyat seviyelerine sahip olduğu görülmektedir. Bu nedenle dünya genelinde en ucuz İphone fiyatları da Amerika’da görülüyor. Kendi ülkesi için makul ücretlerle satışa sunulan İphone modelleri, ABD’nin ardından Japonya, Kanada, Çin ve Hong Kong gibi ülkelerde de oldukça ucuza satın alınabiliyor.

Apple tarafından yakın dönemde tanıtımı yapılan ve Türkiye’de Eylül 2022’den itibaren satışa sunulan İphone 14’lerin fiyatları ülkemizde 31 bin TL’den başlayan fiyatlarla, 50 bin TL’nin üzerine kadar çıkıyor. ABD’den İphone alıp Türkiye’ye getirmenin ise daha ucuza gelip gelmeyeceği sorusu merak ediliyor. ABD’de ise İphone 14 fiyatlarının 799 dolardan başladığı görülüyor. Türkiye’de İphone modellerinin fiyatlarının yüksek olmasındaki en temel etken ise yüksek döviz kuru ve vergiler olarak gösteriliyor. Öte yandan artarak devam eden enflasyon nedeniyle de Apple başta olmak üzere birçok teknoloji firmasının ürünlerinin fiyatları oldukça yükseldi.

İphone Yurtdışı Fiyatları Ne Kadar?

İphone Yurtdışı Fiyatları Ne Kadar

Yurtdışı İphone fiyatları Apple’ın yeni İphone 14 modelini satın almak isteyen birçok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Amerika merkezli bir şirket olması nedeniyle en ucuz İphone fiyatları yine ABD’de görülüyor. ABD’nin ardından yurt dışında birçok farklı ülkede de fiyatlar aşağı yukarı benzer şekilde seyrediyor.

ABD’de 799 dolar seviyesinde satışa sunulan İphone 14 128 GB modelinin yurt dışında en ucuza satıldığı ülkeler ve fiyatları ise kısaca şöyle:

  • Japonya İphone 14 Fiyatları – 829 dolar
  • Kanada İphone 14 Fiyatları – 834 dolar
  • Çin İphone 14 Fiyatları – 861 dolar
  • Hong Kong İphone 14 Fiyatları – 878 dolar
  • Tayland İphone 14 Fiyatları – 899 dolar
  • Tayvan İphone 14 Fiyatları – 903 dolar
  • Kore İphone 14 Fiyatları – 905 dolar
  • Almanya İphone 14 Fiyatları – 992 dolar
  • Fransa İphone 14 Fiyatları – 1.012 dolar

İphone 14 fiyatları farklı dönemlere ve ülkelere göre farklılık gösterebilir. Türkiye’de oldukça yüksek fiyatlarla satışa sunulan İphone modellerinin en pahalı olduğu ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.

Amerika’da İphone 14 Fiyatları Ne Kadar?

Amerika İphone 14 fiyatları yeni telefon modelinin tanıtımını yapılmasının ardından birçok teknoloji tutkunu tarafından araştırılmaya başladı. İphone 14 fiyatları ABD’de 799 dolardan, İphone 14 Plus modelleri ise 899 dolar fiyattan satışa sunuluyor. İphone 14 ve İphone 14 Plus modellerinin ABD ve Türkiye satış fiyatları arasında ciddi farkların olması ise ekonomik unsurlara bağlanıyor.

Dünyanın en pahalı İphone modelleri geçtiğimiz dönemde Brezilya’da satışa sunulurken, 2022 yılı itibariyle bu listeler de değişti. Son fiyatların ardından dünyanın en pahalı İphone satışı yapılan ülkesi Türkiye oldu. Fiyatların yüksek seyretmesinde vergiler ve döviz kurunun yüksek olması ilk sırada yer alıyor.

Amerika’da İphone 13 Pro Fiyatı Ne Kadar?

İphone 13 Amerika fiyatı yeni İphone modellerinin satışa çıkmasının ardından cazip fiyatlarla sunulmaya başladı. Hali hazırda en ucuz İphone fiyatlarının görüldüğü ABD’de İphone’un sevilen modellerinden biri olan İphone 13 mini fiyatının 599 dolar olduğu görülüyor. İphone 13 modeli ise 699 dolardan satışa sunuluyor. Apple resmi satış sitesinde görülen bu fiyatların ardından Türkiye’de İphone 13 modellerinin fiyatlarının ne kadar olduğu ise merak ediliyor.

Türkiye’de İphone 13 128 GB modelinin satış fiyatı 11.999 TL seviyelerinden satışa sunuluyor. Yüksek vergi oranları ve dolar kurunsa yaşanan artış nedeniyle Türkiye İphone modellerinin en pahalı satıldığı ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Apple’ın başarılı akıllı telefon modelleri arasında yer alan İphone 13 modeline sahip olmak isteyenlerin adeta servet ödemesi gerekecek. Amerika’da İphone fiyatları ise çıkan her yeni modelden sonra önceki modellerin fiyatları düşüş eğilimi gösteriyor.

Amerika’da İphone 12 Fiyatları Ne Kadar?

İphone 12 Amerika fiyatları ilgili telefon modelinin özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Ortalama 359 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu görülüyor. Birçok Apple kullanıcının severek kullandığı İphone 12 modellerinin Türkiye’deki satış fiyatı da yüksek seyrediyor. Söz konusu modelin üzerine 2 farklı yeni model daha çıkmış olmasına rağmen yüksek fiyatlar Türkiye’deki İphone kullanıcılarını zor duruma sokuyor.

Apple resmi satış sitesinde aktif olarak satın alma seçenekleri olmasa da 64 GB İphone 12 modelini başlangıç fiyatı 24.999 TL olarak görülüyor. Tercih edilecek İphone 12 modellerine göre fiyatlar arasında farklar görülebilir. Son yıllarda ekonomide görülen olumsuz gelişmeler sonrasında Apple ürünleri başta olmak üzere birçok farklı teknolojik cihazda fiyatların benzer şekilde yüksek seyrettiği görülmektedir.

Amerika’da İphone 11 Fiyatları Ne Kadar?

Amerika'da İphone 11 Fiyatları Ne Kadar

İphone 11 Amerika fiyatları 2022 itibariyle 206 dolardan başlayarak ortalama 349 dolar seviyelerinden satışa sunuluyor. Apple tarafından yeni İphone modellerinin açıklanmasıyla eski İphone modellerinin fiyatları ise düşüş gösteriyor. Her çıkan yeni model sonrasında bir önceki çok daha uygun fiyatlarla satın alarak Apple tutkunlarının yeni İphone modellerini kullanması sağlanıyor.

Türkiye’de ise İphone 11 modellinin fiyatı yeni üst modellerin çıkmasına rağmen hala yüksek seviyelerde seyrediyor. 10 bin liranın üzerinde fiyat etiketleri görülmeye devam ediyor. İphone’ın sevilen ve Türkiye’de de birçok kullanıcı tarafından tercih edilen modellerinden olan İphone 11 modelini fiyatlarında görülen bu farklar ise dikkat çekiyor.

Yurt Dışından Ucuza İphone Nasıl Alınır?

Yurtdışından ucuza telefon almak son yıllarda Türkiye’de akıllı telefonlar ve diğer elektronik aletlerin fiyatlarının artmasıyla popüler bir seçenek olarak görülüyor. Zaman zaman bazı cihazların yurt dışından alınması çok daha uygun fiyatlarla gerçekleşebiliyor. İphone 14 128 GB Türkiye fiyatı 30.999 TL iken, vergilerin eklenmesiyle 13.489 TL daha eklenerek 40 bin liranın üzerine çıkıyor. ABD’de ise satış fiyatı aynı model için 799 dolar. ABD’den getirme maliyeti ise ortalama olarak 18.802 TL seviyelerinde görülüyor. Aradaki 12.197 liralık fark ise birçok kişinin bu yönteme başvurmasına neden oluyor.

Türkiye günümüzde en pahalı İphone satışı yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Amerika’da İphone fiyatları Türkiye’ye nazaran çok daha makul seviyelerde satılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu