Teknoloji

13. Nesil Intel İşlemciler Nasıl Olacak?

13. nesil Intel işlemciler hakkında pek çok iddia ortada dolaşıyor. Bu iddialardan en popülerlerine göre bu işlemciler ne kadar güçlü olacak?

Intel, henüz 13. nesil işlemciler ile ilgili bir duyuru yayınlamadı fakat şimdiden birçok bilgi kullanıcılarla buluşmaya başladı. Bu bilgilerden birisi yeni işlemci modellerinin özellikleri olurken bir diğeri işlemcilerin sızdırılan fiyatları olarak bizleri karşılıyor. Yeni işlemciler hakkında bilinmesi gereken birçok teknik detay mevcut.

13. Nesil Intel İşlemciler Hakkında Bilinenler

Intel’in 13. nesil işlemcileriyle ilgili bilinen detayları açıklarken en güçlü işlemcisine ağırlık vermeye çalışacağız. Bu modeli Intel Core i9 13900K olarak belirledik. Ortaya çıkan bilgilere göre bu işlemcinin 24 çekirdek olması planlanıyor. Intel, bu zamana kadar masaüstü işlemciler için en yüksek 16 çekirdekli işlemcilere ağırlık veriyordu. Yeni işlemci modellerinde artık bu sayı 24’e çıkabilir.

İşlemci çekirdeklerini incelediğimizde modelin 16 performans çekirdeği ve 8 verimlilik çekirdeği olmak üzere toplam 24 çekirdeği olduğu görülüyor. Performans çekirdekleri 5,8 GHz hıza kadar ulaşabilirken verimlilik çekirdekleri için bu değer 4,3 GHz olarak belirtiliyor. İşlemci hızlarının yanı sıra bellek hızlarını incelediğimizde modelin DDR4 ve DDR5 desteğine sahip olacağı görülmekte.

Müşterilerin 13. nesil Intel işlemciler ile ilgili merak etmiş olduğu bir diğer detay desteklenen bellek hızları olmakta. Sızdırılan bilgiye göre DDR4 için 3,2 GHz hız açıklanırken DDR5 için 5,6 GHz frekans hızı bilgisi paylaşılıyor. Hız aşırtma desteğini de bünyesinde barındıran bu modelin aynı zamanda GPU için de overclock desteği sunacağı görülmekte.

13. Nesil Intel İşlemciler

Grafik özelliklerini takip ettiğimizde karşımıza 300 MHz temel frekans ve 1,65 GHz en yüksek frekans hızı çıkıyor. Özellikle basit ve orta düzey oyunlarda iyi bir performans verecek olan bu grafik işlemcisi, birçok kullanıcının ara sıra oyun oynayabilmesine de imkan tanıyor olacak. ECC desteğine sahip olan 13. nesil Intel işlemciler, Intel Smart Cache desteğini de bünyesinde barındıracak.

Bu işlemciler ile ilgili dikkat çeken bir diğer kısım TDP değerleri olmakta. Temel düzeyde 125 watt seviyesine kadar ulaşabilen işlemciler, hız aşırtma ile beraber daha yüksek güç tüketimine sahip olabilir. Aslına bakarsak 125 watt, böylesine güçlü bir işlemci modeli için gayet makul bir seviye olarak görülüyor.

Bu modeller hakkında öğrenilmesi gereken daha birçok özellik bizleri karşılıyor. 32 iş parçacığı ile bizleri karşılayacak olan yeni model işlemciler, 32 MB L2 önbellek ve 36 MB L3 önbelleğe ulaşabiliyor olacak.

13. Nesil Intel İşlemcilerin Fiyatları

Yeni nesil Intel işlemciler hakkında insanların merak ettiği konular arasında işlemcilerin ne zaman tanıtılacağı ve piyasaya sunulacağı oluyor. Yapılan açıklamaya göre 27 ve 28 Eylül 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan bir etkinlikte yeni nesil işlemcilerin tanıtılması bekleniyor. Ekim ayında ise işlemcilerin piyasaya sürüleceği düşünülüyor.

Bu bilginin yanı sıra 13. nesil Intel işlemciler hakkında insanların sorguladığı bir diğer konu işlemcilerin ne kadarlık bir fiyat etiketine sahip olacağı. Henüz doğrulanmadı fakat Amazon’un Birleşik Krallık mağazasında fiyatların yanlışlıkla listelendiği açıklanıyor. Buna göre Intel Core i9-13900KF modeli 750 sterlin olarak karşımıza çıkarken Intel Core i7-13700K 547 sterline sahip bir fiyat ile görülüyor. Bir diğer model olan Intel Core i7-13700KF ise 516 sterlin, Intel Core i5-13600KF ise 349 sterlin olarak müşterilerle buluşabilir. Henüz bu bilgilerin kesinleşmediğini ifade edelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort