Teknoloji

Twitter Alternatifi Bluesky Nedir – 2023

Sosyal medya platformları 2000’li yılların başında hayatımıza girmeye başladı. Ardından akıllı telefon ve tabletlerde uygulama olarak kendilerine yer buldu. Günümüzde en popüler sosyal ağlardan biri Twitter olarak bilinmektedir. Fakat son dönemlerde Twitter’a büyük bir rakip çıktığı konuşuluyor. Üstelik her ikisi de aynı kurucu isim tarafından geliştirildi. Twitter alternatifi bu uygulamanın adı Bluesky olarak bilinmektedir. Bahsi geçen platform son günlerde manşetlerden düşmüyor. Peki, Twitter alternatifi Bluesky nedir? Hep birlikte göz atalım.

Bluesky Özellikleri

Bluesky Özellikleri
Bluesky Özellikleri

Bluesky, merkeziyetsiz bir sosyal ağ olarak faaliyete geçti. Projeye dair bilgiler ilk olarak 2021 senesinde gelmişti. Daha sonra Bluesky’ın başına Jay Graber geçti. Ardından Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey AT Protocol’ü duyurdu. Bu protokolün dikkat çeken özellikleri içerisinde algoritma seçimi, hesap taşınabilirliği, birlikte çalışabilirlik ve yüksek performans bulunuyordu. Bahsi geçen özellikler neticesinde kullanıcılar AT Protocol ile dijital kimliklerini bir platformdan bir diğerine kolayca aktarabiliyor. Üstelik herhangi bir veri kaybına da uğramıyorlar.

Bluesky uygulamasının Twitter’ın tahtını sallayacağını düşünen geniş bir kesim mevcut. Söz konusu uygulama, uzun bir belleyişten sonra App Store‘da yayınlandı. Fakat burada dikkat çekici bir detay var. Bluesky şimdilik tıpkı daha önce Clubhouse’da olduğu gibi sadece davetli olan kişiler tarafından kullanılabiliyor. Ek olarak Beta sürümünde olduğu ifade ediliyor.

Twitter alternatifi Bluesky, ekim ayında özel bir beta sürümünde kullanıma sunulmuştu. Ancak bu sürüm geliştiriciler için yayınlandı. Şirketin App Store uygulama mağazasında bu şekilde bir beta testi oluşturması, bilinirliği artırmak ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak istediklerini gösteriyor.

Şu an pek çok kişi üye olamıyor. Ancak paylaşılan görsellere göre yorum yapmak gerekirse sosyal medya devi Twitter’a çok benzediği söylenebilir. Bunun yanında aktarılan bilgilere göre uygulamanın kullanıcı ara yüzü, fotoğraflı 256 karakterlik bir gönderi oluşturmak için bir artı düğmesiyle basitleştirildi.

Merkeziyetsiz uygulamaların popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Bluesky uygulaması bu alanda oldukça fazla ses getirecek gibi görünüyor. Bu yeni sosyal ağın detaylarını önümüzdeki günlerde hep birlikte öğreneceğiz.

İlginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu