Teknoloji

iPhone 14 Pro Özellikleri ve Fiyatı

Apple’ın yakın zamanda tanıttığı iPhone 14 Pro özellikleri, çıkış tarihi ve fiyatına bu konuda yer veriyor olacağız. Umarız sizler için faydalı bir konu olur.

Apple, kurulduğu dönemden bu yana pek çok teknolojik cihaz geliştirirken donanımlarında özellikle tasarıma ağırlık veren bir şirket. Firmanın cihazlarından birisi olan iPhone ise tasarımdan nasibini almış durumda. Her yıl yeni ürünlerini tanıtan şirket, bu ürünleri arasında iPhone modellerine de yer veriyor. 2022 yılının Eylül ayında iPhone 14 modellerine ağırlık veren firma, bu modeller ile beraber müşterilerini heyecanlandırmış durumda.

iPhone 14 Pro Özellikleri

Dayanıklılığı ile öne çıkan iPhone 14 Pro’nun camı Ceramic Shield olarak üretildi. Bu da ekranın çok dayanıklı olduğunu gösteren bir durum. Suya dayanıklılığı ile öne çıkan cihazın bir diğer özelliği cerrahi sınıf paslanmaz çeliğe sahip oluşu. 6,1 inç ve 6,7 inç ekran boyutlarını bünyesinde barındıran bu model derin mor, altın, gümüş ve uzay siyahı renklerine sahip.

iPhone 14 Pro’nun öne çıkan özelliklerinden birisi Dynamic Island olarak yer alıyor. Dinamik ada olarak Türkçeye çevrilen bu sistem, ekranın üst kısmına gömülmüş olan kameranın çevresinde bulunuyor. Kullanıcılar, bu alan sayesinde FaceTime, maç skoru ve müzik oynatıcısı gibi pek çok şeye hızlı bir şekilde ulaşabiliyor olacak.

Apple, iPhone 14 Pro özellikleri arasında sürekli açık ekran teknolojisine de yer veriyor. Bu teknoloji, aslına bakarsak daha önce bazı modellerde karşımıza çıkıyordu. Artık iPhone 14 ile beraber kilit ekranındayken de ekran görünebiliyor olacak. Bu sayede kullanıcılar, telefonu eline aldığında güncel bildirimleri anında görürken saat ve tarih konusunda da hızlı bilgi alabilecek. Bu özelliğin avantajlarından birisi ekranın önünde eğer bir nesne olursa ekranın otomatik kapanması. Bu durum, enerji tasarrufu sağlıyor.

iPhone 14 Pro Özellikleri

iPhone 14’ün öne çıkan özellikleri arasında kişiselleştirilebilen ekran yer almakta. Kullanıcılar kilit ekranındaki saatin fontunu değiştirebilirken görünecek olan uygulamaları da düzenleyebiliyor. Yazı renginin güncellenmesi, insan yüzünün saatin önünde görünmesi ve arkaplan güncelleme gibi özellikler de kilit ekranının diğer özellikleri arasında bizleri karşılıyor.

Yeniliklerle karşımıza çıkan iPhone 14 Pro özellikleri arasında acil durum araması da yer alıyor. Bu, oldukça önemli bir özellik. Gün ışığında iki kata kadar daha yüksek parlaklığa kavuşabilen cihaz, ciddi bir kaza anında yapay zekası ile birlikte bunu tespit ediyor. Eğer kullanıcıdan bir cevap gelmezse otomatik olarak ekiplere haber veriyor.

Cihazın kamerası hakkında da bilgi sahibi olunmalı. 48 MP ana kameraya sahip olan iPhone 14 Pro, 4 kata kadar daha fazla çözünürlük imkanı sunarak yakınlaştırmaların da kaliteli görünmesini sağlıyor. iPhone 14 Pro’nun diğer özellikleri şu şekilde yer alıyor:

 • A16 Bionic çip ile birlikte 2 adet performans çekirdeği, 4 adet verimlilik çekirdeği, 5 adet GPUU ve 16 çekirdekli Neural Engine.
 • 48 MP + 12 MP + 12 MP + 12 MP arka kamera
 • 12 MP ön kamera
 • 4K 60 FPS video kaydı desteği
 • 120 Hz ekran yenileme hızı
 • 128 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama alanı
 • 6 GB RAM

iPhone 14 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Kullanıcılar iPhone 14 Pro özellikleri dışında satış tarihi ve fiyatı hakkında da bilgi almaya çalışabilir. Ürünün ön sipariş tarihi 16 Eylül 2022 olurken çıkış tarihinin 23 Eylül 2022 olduğu açıklanıyor.

iPhone 14 Pro Fiyatı

 • 128 GB -> 39.999 TL
 • 256 GB -> 42.599 TL
 • 512 GB -> 47.899 TL
 • 1 TB -> 53.199 TL

iPhone 14 Pro Max Fiyatı

 • 128 GB -> 43.999 TL
 • 256 GB -> 46.599 TL
 • 512 GB -> 51.899 TL
 • 1 TB -> 57.199 TL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu