Teknoloji

Akıllı Klima Nedir, Avantajları Neler?

Hava durumu insan yaşantısı üzerinde çok önemli etkilere sahip. Teknoloji ile birlikte bu etkiler minimum seviyeye indirilmeye çalışılsa da tamamen ortadan kaldırıldığı söylenemez. Klimalar hava durumuna karşı verilen mücadelede çok önemli bir yere sahip. Klimalar sayesinde çok sıcak geçen yaz günlerinde ideal sıcaklığa sahip ortamlar elde edilebiliyor. Haliyle bazı illerimiz için vazgeçilmez bir ürün.

Elektronik cihazların tamamı gibi klimalar da belirli bir gelişim sürecine girmiş durumda. Klima teknolojisi her geçen dönemde karşımıza yeni ürünler çıkarıyor. Akıllı klima olarak isimlendirilen ürünler bunun en net örneği. İnternet bağlantısı olan bu harika klimalar, standart klimalara göre birçok avantaja sahip. İşte akıllı klimaların cezbedici özellikleri.

Çok Daha Sessiz Klimalar

Eviniz için bir akıllı klima aldığınızda sizi en çok etkileyecek olan özellik klimanın çalışırken yaydığı ses düzeyi olabilir. Çünkü bu klimalar standart klimalara göre çok daha sessiz bir şekilde çalışıyor. Haliyle klimalı bir ortamda sohbet ederken ya da dizi izlerken çok daha rahat bir şekilde konsantre olabiliyorsunuz. Tabi ki uyurken de sessizlik son derece önemli bir etmen oluyor.

Kumanda Arama Derdine Son!

Klimalı ortamda olmak ve serinlemek son derece tatmin edici. Ancak klimaların birçok ayarı bulunuyor ve yalnızca açıp kapamak yeterli değil. Tek bir kumanda ile satılan klimaların ayarlarını değiştirmek isteyen kişilerin kumandaları kullanması şart. Evde sürekli olarak kumandayı aramak ise tam bir çile. Akıllı klima olarak isimlendirilen ürünler akıllı telefonlar üzerinden de yönlendirilebildiği için kumandalarına ihtiyaç duymuyor.

Isıyı istediğiniz Düzeyde Tutun

Akıllı klimaların dikkat çeken bir diğer özelliği ise sürekli olarak sabit devirde çalışmaması. Klimanızın sürekli olarak belirli bir ısıdaki havayı içeriye üflemesini isteyebilirsiniz. Üfleme seviyesine de siz karar vereceksiniz. Ancak akıllı klimalar sizlere farklı bir alternatif sunuyor. Araçlardaki otomatik klimalar gibi ortamın sıcaklığını seçmek şansınız var. Siz ortamın olması gereken sıcaklık düzeyini girdiğinizde klimanız otomatik olarak kendisini ayarlayarak ortamı sürekli olarak o sıcaklıkta tutuyor.

Akıllı Klima

Zamanlayıcılar ile Birlikte Eviniz Sizin İçin Hazır

Akıllı klimalarda zamanlayıcılar mevcut. Klimaların zamanlayıcı kısmını kullanarak belirli zaman aralıklarında çalışmasını ve belirli zaman aralıklarında kapanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu özellikle birlikte işten evinize döneceğiniz saatten 1 saat önce klimanızın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Haliyle evinize döndüğünüzde klimanızı çalıştırarak ortamın soğumasını beklemeniz ve terlemeniz gerekmez.

Uyku Modu İle Konforlu ve Sağlıklı Bir Uyku

Standart klimalarda olduğu gibi akıllı klima modellerinde de uyku modu bulunmakta. Ancak akıllı klimalarda bu sistemin biraz daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Klimaların çalıştığı ortamda uyumanın bazı dezavantajları oluyor. İnsanlar sürekli olarak uyanıp klimaları kapamak ve gerekirse tekrar açmak zorunda kalıyor. Ancak akıllı klimalar sürekli olarak odayı istenen ısıda tutarken farklı şekilde havayı odaya gönderiyor. Böylece uyuyan kişiler hiçbir şekilde rahatsız olmuyorlar.

Ortamdaki Kişi Sayısını Algılayan Klimalar

Akıllı klimaların ortamda bulunan kişi sayısını ve konumunu algılayabildiğini söylememiz gerekli. Bu da en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi oluyor. Akıllı klimalar havayı sürekli olarak bir kişiye doğru üflememekte. Bunun yerine havayı ortamdaki insanların hiçbirini rahatsız etmeyecek ve tamamının serinlemesini sağlayacak şekilde üflüyor.

Çok Yüksek Enerji Tasarrufu

Enerji tüketimi, yaşadığımız dönemin en büyük problemlerinden bir tanesi. Akıllı klima modelleri bu konuda da son derece başarılı. Sahip olduğu çalışma sistemleri ile birlikte ciddi bir enerji tasarrufu sağlıyorlar. Böylece hem doğa için minimum seviyede zararlı olan hem de elektrik faturalarınızı gözeten bir ürün haline geliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu