TeknolojiGenel

Arayan Numara Yok Ne Demek? Arayan Numara Yok Bulma Yöntemi

Arayan Numara Yok Ne Demek? Arayan Numara Yok Bulma Yöntemi Nedir? Arayan numara yok kavramı daha çok iPhone telefonlarda çok sık karşılaşılan ifadelerden birisidir. Telefona bakmadığınız zamanlarda arama kayıtlarında bu tür bir ifadeyle karşılaşabilirsiniz.

Arayan Numara Yok Ne Demek? Arayan Numara Yok Bulma Yöntemi

Bu durumda “Arayan Numara Yok” başlığında biri sizi aramış veya mesaj göndermiş denebilir. Buna benzer durumlarda sizi arayan kişinin telefon numarasını kullanıp geri o kişiye dönüş yapamazsınız.

Durum böyle olunca arayan numara yok ne demek sorusu genelde akıllara gelir. Peki, arayan numara yok tam olarak ne anlama geliyor? Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Arayan numara yok ifadesi daha çok İOS işletim sistemine sahip cihazlarda bilinmeyen numaraları ifade etmektedir. Burada bilinmeyen numara aradığı zaman iPhone telefonlarda ‘arayan numara yok’ ifadesi karşınıza çıkar. Bir diğer ifadeyle bu, arayanın numarasının yok olmasına denilmektedir.

Arayan kişi telefon numarasını gizleyerek sizi arayabilir ve buna bağlı olarak sizin ekranınızda da buradaki ifade bulunur. Şunu belirtmek gerekir ki bu kişiyi tekrar aramanız ya da bu kişinin numarasını öğrenmek mümkün değildir.

Bilinmeyen numara adına sahip bu aramalarda daha çok telekomünikasyon firmalarının sunduğu özelliklerinden yararlanılmaktadır. Bundan dolayı herkes ücretsiz olan bu özelliği kullanarak aramalar gerçekleştirmektedir. Ancak günümüzde burada yer alan aramalar taciz ya da kötü amaçlar için kullanılabilmektedir.

Arayan Numara Yok Ne Demek? Arayan Numara Yok Bulma Yöntemi
Arayan Numara Yok Ne Demek? Arayan Numara Yok Bulma Yöntemi

Bilinmeyen Gizli Numaraları Engelleme

Gizli diğer adıyla bilinmeyen numaralar üzerinden gelen aramaları almak istemiyorsanız yapmanız gereken birkaç işlem bulunuyor. Bu şekilde bilinmeyen, gizli numaralar artık size ulaşamayacak ve siz de bu şekilde bir ifade ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Burada özellikle hattınızı ya da telefonunuzu gizli numaralara kapatmanız için aşağıdaki adımları izleyiniz;

  • Eğer Turkcell kullanıyorsanız arama alanına *253# yazarak gelen ekrana Evet demeniz gerekir.
  • Vodafone kullanıyorsanız Yanımda uygulamasında yer alan “Gizli Numara Engelle” servisini kullanabilir ya da GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj atabilirsiniz.
  • Türk Telekom kullanıyorsanız Türk Telekom Mobil içinde yer alan “Gizli Numara Engelleme” menüsünü kullanabilir ya da arama kısmına *253# yazabilirsiniz.

Bunun dışında rehberinizde olmayan numaraların aramasını da engelleyebilirsiniz. Yalnız gizliden ve özelden arayan kişilerin engellenmesi bu anlamda rahatsız edici aramaları engellediğiniz anlamına gelmemektedir. Bundan dolayı eğer rehberinizde bulunmayan numaraların aramasını engellemek ya da doğrudan meşgule atmak istediğiniz zaman rehberde olmayan numaraları engelleme özelliği kullanabilirsiniz.

Arayan Numara Yok Nedir?

Zararlı gönderiler paylaşan ve sizi sürekli rahatsız edenlerin pek çoğu sizi gizli veya bilinmeyen numaralar üzerinden arayacaktır. Bu işlemleri yapıp olası herhangi bir dolandırıcılık saldırılarından da korunmuş olacaksınız. Yakın zamanda özellikle yaygın şekilde bilinen birkaç dolandırıcılık yöntemi bilinmeyen numaralar üzerinden ulaşarak insanları dolandırmaktadır. Günümüzde dolandırılma yöntemleri artmış olup özellikle sizi arayarak hediye kazandınız, çek kazandınız ya da internet kazandınız şeklinde çeşitli dolandırıcılık faaliyetleri artmıştır.

Peki bizi arayıp bu tarz ödüller vadeden bir numarayı görebilir miyim? Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi arayan numara bulunmuyorsa bu numarayı görmeniz mümkün değildir. Numarayı görmediğimiz zamanlarda numara sorgulama servisleri üzerinden burada yer alan numaranın kime ait olduğunu bulamazsınız. Belirli şartlarda burada yer alan numarayı görebildiğimiz zaman numaradan konum bulma da yapılırken arayan numara gizliyse bunu bulma işlemi henüz aktif hale getirilmemiştir.

iPhone cihazlarda çokça karşılaşılan bilinmeyen numaralardan gelmiş olan aramaları bulmak imkansız bir şeydir. Eğer arayan bu numara sizi tekrar üst üste ararsa bu aramayı yanıtlayıp kim olduğunu sorabilirsiniz. Ancak teknik bir şekilde gizli numaradan gelen buradaki aramanın kime ait olduğunu anlayamazsınız. Eğer bu aramayı anlayabilseydik bu aramanın adı gizli arama olarak adlandırılmazdı.

Arayan Numara Yok Ne Demek? Arayan Numara Yok Bulma Yöntemi
Arayan Numara Yok Ne Demek? Arayan Numara Yok Bulma Yöntemi

Bunun yanı sıra merak edilen ifadelerden bir diğeri de iPhone telefonlarda arayan numara yok ifadesidir. Özellikle bu durum gizli aramalarda görünmektedir. Rehberde karşımıza çıkmayan bu aramalar daha çok arayanın bilgisinin bulunmadığı zamanlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu arayanlar aslında rehberiniz kısmında bulunmazlar. Bunun yanı sıra gizli aramalara açıksa telefonunuz bu özelliği operatörlere ulaşarak iptal ediniz.

Hattınızı gizli numaralara kapatarak kendinizi korumaya alabilirsiniz. Günümüzde yaygınlaşan dolandırıcılık faaliyetleri özellikle telefon üzerinden gerçekleştirilir. Bu nedenle sizler de telefonda bunu engelleyerek bu tür faaliyetlere karşı önlem de alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu