Teknoloji

12. Nesil Intel Core İşlemciler ve Teknik Detaylar

Günümüzün en önemli firmalarından birisi olan Intel, 12. nesil Intel Core işlemcileriyle ilgili bilgiler paylaştı. Peki bu işlemciler ne kadar güçlü?

Intel, yakın zamanda 13. nesil işlemcilerini satışa sunacak. Şimdiden AMD, yeni nesil işlemcileri pazarlamaya başladı. Güncel olarak 12. nesile yer veren şirket, oldukça güçlü modeller ile müşterilerini karşılıyor. Bu modellerle ilgili bilinmesi gereken birçok teknoloji ve özellik karşımıza çıkıyor. Lafı daha fazla uzatmadan gelin, sizlere bu işlemci serisi hakkında bilgi verelim.

12. Nesil Intel Core İşlemciler ve Özellikleri

12. nesil işlemcilerin önemli özelliklerinden birisi frekans hızları olarak açıklanabilir. Öncelikle bu işlemcilerin çekirdekleri hakkında bilgiler verelim. Yeni nesil işlemciler tek tip çekirdekler yerine çeşitliliğe sahip. Performans ve verimlilik çekirdeklerini bünyesinde barındıran bu modeller, performans amaçlı performans çekirdeklerine, verimlilik amaçlı verimlilik çekirdeklerine yöneliyor. Intel Core i9, 16 çekirdek ve 24 iş parçacığına sahip olurken Core i7, 12 çekirdek ve 20 iş parçacığı ile bizleri karşılıyor. Intel Core i5 10 çekirdek ve 16 iş parçacığı ve Intel Core i3 4 çekirdek ve 8 iş parçacığı içeriyor.

Kalitesini ortaya koyan firma, her modelinde Hyper-Threading teknolojisine yer verirken Intel Core i9 için temel frekans hızı 2,4 GHz olarak belirlenmiş durumda. Aynı model için en yüksek frekans hızı 5,2 GHz olarak belirtiliyor. Oyun tutkunlarını etkileyen Intel Core i7 ise 2,7 GHz hızdan 5 GHz hıza kadar değişkenlik gösteriyor. Bir diğer işlemci modeli olan Core i5, 2,8 GHz ile 4,9 GHz arasında farklılık gösterirken Core i3 ise 3,5 GHz ile 3,3 GHz arasında hızlar sunuyor.

12. nesil Intel Core işlemciler için 2 bellek kanalı desteği verilirken maksimum bellek hızı DDR5 4.8 GHz ve DDR4 3.2 GHz olarak belirlenmiş durumda. Intel Core i3 hariç diğer işlemcilerde grafik işlemcisinin de yer aldığını ifade edelim. Intel Core i9 ve Intel Core i7 için 1,55 GHz olan dinamik frekans, Intel Core i5 modelinde 1,45 GHz olarak açıklanıyor. İşlemcilerin Intel UHD 770 ve Intel UHD 730 grafik işlemcisini desteklediğini de açıklamış olalım.

12. Nesil Intel Core

Intel’in yer verdiği teknolojilerden birisi Intel Thread Director olarak yer alıyor. Bu teknolojinin amacı, işlemci çekirdeklerinin yükünü hafifletmek için iş yükünü çekirdeklere yayma olarak ifade edilebilir. Bir diğer teknoloji olan PCIe 5.0 için de desteğe yer veren bu model, aynı anda 16 adet PCI Express 5.0 donanımını rahatlıkla çalıştırabiliyor. 32 GT/s hıza kadar ulaşabilen PCIe 5.0, bu sayede daha hızlı işlemlere olanak tanıyacak.

Kullanıcılar, 12. nesil Intel Core işlemciler ile birlikte sanallaştırma teknolojisini de kullanabiliyor. Sanallaştırma, işletim sistemi içerisinde sanal işletim sistemi kurma imkanı tanıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcıların kötü amaçlı olabilecek yazılımları denemesi mümkün olurken aynı zamanda nostalji yapması da sağlanıyor.

Bu işlemcilerin sunduğu bir diğer özellik hız aşırtmaya destek veriyor olması. Hız aşırtma sayesinde kullanıcılar, daha yüksek hızlara ulaşabilirken daha güçlü uygulamalardan rahatlıkla faydalanabiliyor hale gelecek. Tabii burada bilinmesi gereken husus overclock işlemi gerçekleştirirken sistemin güç ve sıcaklık gibi ayarlarının düzgün bir şekilde yapılması. Bu işlem riskli olduğu için profesyonellerin yapması öneriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu