Teknoloji

Apple Tarihi, Apple Nasıl Gelişti?

Özellikle Apple hayranları ve teknoloji severler Apple’ın nasıl bu kadar yükselişe geçtiğini merak ediyor. İşte karşınızda Apple tarihi.

Apple, günümüzün en popüler şirketlerinden birisi olarak yer alıyor. Her ne kadar ürünleri ücretli olsa da firma, popülerliğini koruyabiliyor. Aslına bakarsak piyasada çok büyük bir payı bulunmuyor ama kendine göre pastanın yeterli bir dilimine sahip. Peki Apple nasıl oldu da bu kadar başarılı oldu? Bunun altında yatan sebep yaptığı tasarımlar mı yoksa etkili pazarlama taktiği mi?

Apple Hakkında Bilgi

Apple, 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir garajda kuruldu. Günümüzde ABD’nin Kaliforniya eyaletinde genel merkeze sahip olan şirket, dünya çapında hizmet veriyor. Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulan Apple, 2021 yılı verilerine göre 154.000 çalışana sahip olurken firmanın geliri 365.82 milyar dolar, net gelir ise 94.68 milyar dolar olarak açıklandı. Toplam mal varlığı 351.02 milyar dolar olan firmanın değeri 63.09 milyar dolar olarak belirlenmiş vaziyette.

Apple’ın günümüzde satışını yaptığı ürünleri incelediğimizde iPhone, iPad, iPod ve Mac gibi cihazlar bizleri karşılıyor. Firmanın işletim sistemi ise iOS olarak yer alsa da her cihaz için ayrı bir işletim sistemi geliştiriliyor.

Apple Tarihi

Steve Jobs ve Steve Wozniak, bu şirketin en popüler ikilisi arasında yer alıyor. Aslına bakarsak bu ikili, Apple kurulmadan önce üniversiteden arkadaşlardı. Jobs, Wozniak’ın teknoloji geliştirme konusundaki başarısını gördüğünde onunla ortak olmak istedi. Bunun için kendisine teklif gönderdi fakat Wozniak, kendini stresli bir işe sokmak istemiyordu. Bir süre çabalayan Jobs, sonunda Wozniak ile anlaştı. Wozniak, işin teknik kısmında başarılı olurken Jobs, pazarlamada etkili bir rol oynuyordu.

Apple Tarihi

Apple, 1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından resmî olarak kuruldu. İlk olarak Apple I isminde bir cihaz geliştiren şirket, ürünü Temmuz ayında 666,66 dolar fiyat etiketiyle satışa sundu. İlk ürün ile iyi bir satış başarısı elde eden şirket, garajda geliştirmiş olduğu bu ürün sonrasında Apple II ürününü geliştirmeye başladı. 1977 yılında ise bu ürün piyasada yer bulmaya başlarken bir sonraki ürün olan Apple III, daha gelişmiş bir şekilde müşterileri ile buluştu.

Apple tarihi konusunda şunu bilmek gerekiyor ki Steve Jobs, pazarlama konusunda başarılı bir insandı. Yaptığı etkili çalışmalar ile Apple hayranlarını etkileyen Jobs, bu sayede şirketin büyük bir kitleye ulaşmasında etkili oldu. Apple’ın dikkat çeken olaylarından birisi grafiksel işletim sistemi çalışmalarına başlaması oldu. 1979 yılında Xerox PARC şirketini ziyarete giden Apple çalışanları, Xerox Alto işletim sistemini inceleyerek GUI arayüzünü keşfetti. Jobs, burada yaptığı keşif sonrasında yeni işletim sisteminin GUI olarak geliştirileceği fikrine vardı ve Apple Lisa’yı piyasaya sürdü.

Apple’ın öne çıkan olaylarından birisi Steve Jobs’un istifa etmesiydi. Jobs, çalışanların üzerine gitmesi sebebiyle yönetim tarafından Jobs’un yetkileri kısıtlandı. Jobs ise istifa kararı aldı. Bu dönemde Jobs, kendi firmasını kurarak ilerleme kaydederken Apple, gerileme yaşamaya başladı. Gerileme sebebiyle bir süre sonra tekrar işe alınan Jobs, tam yetkiye sahip oldu.

Apple tarihi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer olay iPhone cihazlarının nasıl piyasaya sürüldüğü. Apple, 2000’li yılların ilerleyen dönemlerinde artık dokunmatik cihazların daha çok etkili olacağını düşündü ve bu konuda çalışmalar yapmaya başladı. 2007 yılına gelindiğinde iPhone, pek çok özelliği ile duyuruldu. iPhone’un tanıtılması ile birlikte telefonlar, farklı bir yere doğru evrilmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu