Teknoloji

E-Kitap Okuyucu Nedir, Avantajları Neler?

Yoğun günlük hayat içerisinde kitap okumaya düzenli olarak zaman ayırmamız çok önemli. Gün içerisinde birkaç sayfa da olsa kitap okumamız gerekiyor. Hepimiz ne kadar yoğun bir şekilde çalışıyor olsak da gün içerisinde birkaç saatlik boşluklar yakalayabiliyoruz. Ancak kitaplarımız bizimle olmadığı için bu anları kitap okuyarak geçirmek mümkün olmamakta.

Adeta bir kitap kurdu olan ve boş zamanlarını kitap okuyarak değerlendirmek isteyen kişileri düşünen teknoloji üreticileri e-kitap okuyucu ismiyle yepyeni bir ürün ortaya çıkardı. Uzaktan tablet olarak görülen bu cihazlar yalnızca kitap okumak için kullanılabiliyor. E-kitap uygulamalarından da belli başlı farkları olduğunu söylemek mümkün.

E-Kitap Okuyucuların Özellikleri Neler?

Bildiğiniz gibi tabletlere indirilen uygulamalar ya da belli başlı internet siteleri üzerinden e-kitaplara ulaşmak mümkün. Haliyle neden e-kitap okuyucu olarak isimlendirilen ürünleri satın almanızın gerekli olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Kitap okuyucular yalnızca kitap okunması adına oluşturulmuş olan ürünlerdir. Günümüzde kullandığımız tabletlere göre çok daha düşük donanımlara sahip olurlar. Ancak içerisinde kullanılan bataryalar son derece güçlüdür. Tabletler sürekli olarak açık kaldıklarında, tam şarjla 1 gün kullanılabilirken e-kitap okuyucular 10 gün aralıksız olarak kullanılabilir. Bu da ayda 1-2 defa şarj edilmesinin yeterli olması anlamına gelecektir.

Ayrıca kitap okuyucuların ekran özellikleri tamamen uygun kitap okumaya göre tasarlanır. Gözleri yormayacak olan ışık düzeyleri ve görüntü çeşitleri ile kullanıcılara sunulmaktadır.

E-Kitap Okuyucu Kullanmanın Avantajları Neler?

Kitap okumayı seviyorsanız ve ancak kendinize e-kitap okuyucu alma konusunda emin değilseniz bu cihazların sizlere sunacağı avantajlara göz atın.

Kitap Taşıma Derdine Son

Kitap okuyucuları için en büyük sorunlardan bir tanesi kitapları taşımak. Tek bir kitabı taşımak çok zor olmayabilir. Ancak uzun süreli bir tatile çıkıyorsanız çok sayıda kitabı yanınıza almanız zor olacaktır. Sırt çantanıza doldurduğunuz kitaplar hem sırtınızı ağrıtacak hem de sallantıyla birlikte zarar görecektir. Bazen kitap sayısı o kadar fazla olur ki bunu taşımanız için çantanız yeterli olmaz. Kitap okuyucu satın aldığınızda böyle bir durum ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

E-Kitap Okuyucu

Çok Daha Ekonomik Şekilde Kitap Okuyun

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de maliyetler sürekli olarak artış gösteriyor. Son dönemde yaşanan gelişmeler ile birlikte maliyetler hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere geldi. Bu durum kitap fiyatlarının da yükselmesine sebep oldu. Eğer e-kitap okuyucu kullanırsanız kitapları elektronik ortamda satın alabilirsiniz. Burada bir basım maliyeti söz konusu olmadığından fiyatlar son derece ucuz olacaktır.

Doğal Yaşam Emin Ellerde!

Bildiğiniz üzere kâğıt üretimi için ağaçların kesilmesi gerekiyor. İklim bozulmaları ile savaşan dünyada ağaçların kesilmesi, yapılması gereken en son işlemlerden bir tanesi. Her ne kadar buna mecbur olsak da belirli düzeyde bu işlemi sınırlamak daha doğru olacaktır. Kitap okuyucular bu aşamada devreye girerek ağaçların kesilmesini engelliyor. Kitaplara göre dünya için çok daha faydalı olduğunu söylemek mümkün.

Kitaplarınız İçin Yer Ayırmanıza Gerek Kalmadı

Artık insanlar çok daha küçük alanlarda yaşamaya başladı. Birçok şehirde “tiny house” kasabaları oluşuyor. İnsanların yaşam alanlarının daralmasının ardından devasa kütüphanelere sahip olmak çok mümkün olmamaya başladı. İnsanlar sevdikleri ve istedikleri zaman okuyabilecekleri kitapları muhafaza etmekte zorlanıyorlar. Satın alınacak olan e-kitap okuyucu ile bu sorun da ortadan kalkmış olacak.

En Işıksız Ortamda Dahi Kitap Okuma İmkânı

Son olarak satın alınacak olan bu ürünler en karanlık yerlerde dahi kitap okumanızı mümkün kılacak. Ekstra ürünlere ihtiyaç duymadan günün her saatinde ya da herhangi bir ortamda kitap okumaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu