Genel

Limon Meyve Mi Sebze Mi? 2023

Limon Meyve Mi Sebze Mi?

Limon meyve mi sebze mi? Limonun ne olduğu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Limonun meyve mi yoksa sebze mi olduğu sorusu çok sık sorulmaktadır. Limon turunçgiller ailesinde yer alan ürünler arasında bulunur. Toprakta yetişir ve yetiştiği alan arasında ve yetiştirilme özellikleri sebebiyle meyve olarak kabul edilmiştir. Kabuğu, suyu ve birçok farklı özelliği sebebiyle yararları da oldukça yüksektir. Limon fazla miktarda tüketilir ise zararları ile karşılaşılır. Bu zararları azaltmak adına doğru oranda tüketmeye özen göstermek gerekir.

Limon Meyve Mi?

Limon meyve grubunda yer alan tarım ürünleri arasındadır. Limon bir ağacın tohumunu taşıyan ana bölgelerden birini oluşturur. İçerisinde yer alan tohumlar onun meyve olmasına sebep olmuştur. Bu sebeple de meyve mi yoksa sebze mi olduğu merak edildiği takdirde verilmesi gereken cevap limonun meyve olduğudur. Limon birçok farklı mutfakta yer alan ve farklı ülkelerde de rahatlıkla yetiştirilebilen meyveler arasında yer alır.

Limon Nasıl Kullanılır?

Limonun kullanımı çok yönlüdür. Limonun kabuğundan, suyundan, çekirdeğinden ve kendisinden beslenmek ve bunları kullanmak mümkündür. Çok yönlü bir kullanım sunması sebebiyle limon farklı mutfaklarda da sık sık karşılaşılan bir ürün haline gelmiştir. Limon kullanımı farklı salatalarda sos için olabileceği gibi ana yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılması da mümkündür.

Limon Meyve Mi Sebze Mi?
Limon Meyve Mi Sebze Mi?

Aynı zamanda bitki çayları ile birlikte tüketildiğinde farklı hastalıklara iyi gelmesi sebebiyle de kendisini ortaya çıkarır. Limon istenildiğinde sos olarak tüketilebileceği gibi doğrudan suyu da tüketilebilir. Bu sebep ile mutfaklarda zengin çeşitliliği ile yer kaplayan bir meyvedir. Gerektiğinde kokusu için kabuğunun kullanılması ve ortam kokusunu değiştirmesi için yakılması da tercih edilir.

Ayrıca havuç meyve mi sebze mi öğrenmek için tıklayınız.

Limon Nasıl Yetişir?

Limonun yetişmesi için tohuma sahip olmak gerekir. Limon hem büyük arazilerde rahatlıkla yetişebilen hem de evde küçük bir saksı içerisinde yetiştirilen bitki grupları arasında bulunur. Eğer saksı içerisinde yetiştirilecek ise neme ve sıcaklık oranına dikkat edilmesi gerekir. Limon yetiştiriciliği ile uğraşan birçok çiftçi vardır ve bu çiftçiler dünyanın birçok farklı noktasında bulunur. Çiftçiler tarafından da sık sık tavsiye edilen birçok unsur bulunur. Unsurlar arasında limonun susuz kalmamasıdır.

Limon Nerede Yetişir?

Limonun yetiştiği yer çoğunlukla ılıman iklimlerdir. ılıman iklimlerin yanı sıra limonun yetiştiği farklı bölgelerle bulunmaktadır. Aşırı sıcak iklimlerde de yetişebilen bir bitki türü arasında bulunur. Limon ağacını yetiştirmek için uygun koşullar sağlandığı takdirde ağaçtan yüksek verim elde edilebilir. ılıman ve sıcak iklimlerde rahatlıkla büyüyebilen limon ağacına iyi bakılması gerekmektedir.

Akdeniz iklimi limonun yetiştiği bölgeler arasında önemli bir yer tutar. Bunun yanı sıra Hindistan ve Meksika gibi ülkelerde de limon yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’nin özellikle Akdeniz bölgesinde ve ılıman ve sıcak iklimin görüldüğü alanlarında da limon yetiştiriciliği ile ilgilenilir. Hindistan, Türkiye ve Meksika’nın yanı sıra Arjantin gibi ülkelerde de limon yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Limon ağacının en çok yetiştiği yerler arasında bu bölgeler bulunur.

Limon Meyve Mi Sebze Mi?
Limon Meyve Mi Sebze Mi?

Limon Zararlı Mı?

Limonun zararları fazla tüketildiği takdirde ortaya çıkar. Asitli bir yapısı olduğu için yüksek oranda kullanıldığı takdirde limonun zararları ile karşılaşmak mümkündür. Limonun zararları ile karşılaşmak istemeyen kişiler limonu doğru oranda kullanmalıdır. Gün içerisinde fazla miktarda limon kullanmak ya da tüketmek doğru değildir. Limonun zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Mide yanması
 • Mide ağrısı
 • Mide krampı
 • Reflü
 • Diş yüzeyinin aşınması
 • Diş minesinin aşınması
 • Vücuttaki su miktarının azalması
 • Diş etlerinin ağrıması
 • Alerjik reaksiyon gösterilmesi
 • Hassasiyet gösterilmesi
 • Olumsuz reaksiyon oluşturması

Limonun Faydaları Neler?

Limonun yararları oldukça yüksektir. Özellikle antioksidan özelliği sebebi ile birçok gıda ile tüketilmesine izin verilmektedir. Limonun faydaları şu şekilde açıklanabilir:

 • Bağışıklık: Limon bağışıklık üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Özellikle içerisinde bulunan c vitamini oranı yüksek olduğu için bağışıklığın güçlenmesine sebep olur. Dolayısı ile bağışıklık sisteminde meydana gelecek olan hastalıkların önüne geçer ve kişinin daha sağlıklı bir yapıya bürünmesini sağlar.
 • Eklem Ağrısı: Eklemlerde ortaya çıkan ağrılar ve kas ağrılarını gidermek için limondan faydalanılabilir. Limon, vücudun farklı bölgeleri için son derece yararlıdır. Dolayısı ile eklem ağrılarının giderilmesi aşamasında da limondan fayda görmek mümkündür.
 • İltihap: İltihap ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar karşısında tedavi amaçlı limondan yararlanmak mümkündür. İltihap gibi sorunlar karşısında limondan suyu ya da kendisini tüketerek yararlanılması, iltihap oranının azalmasına ve semptomların iyileşmesine sebep olacaktır.
 • Kansızlık: Kansızlık problemi olan kişilere iyi gelir ve semptomların azalmasına yardımcı olur. Kansızlık problemi yaşayan kişiler daha çok kan üretimi ve kan dengesi için limon tüketmektedir. Uzmanlar tarafından da limon tüketilmesi önerilir.
 • Vitamin Dengesi: Limon içerisinde yer alan vitamin ve mineral dengesi birbiriyle uyumludur. Bu sebeple de kişiler tükettikleri takdirde ağrı acı ya da buna benzer yan etkileriyle karşılaşmak yerine vitamin ve mineral dengesini fark ederler. Vücut için gerekli olan çoğu vitamine yer veren limonun içerisinde antibakteriyel vitaminler de bulunur.

Limon wikipedia için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu