Teknoloji

İnternet Tarihi, İnternet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarları birbirine bağlayan bir ağ olan internet tarihi ile beraber kullanıcıların bilgi alması gerektiği önemli bir olay.

Elektronik bilgisayarlar, 20. yüzyıldan sonra hızlı bir gelişme içerisine girdi. 1930’lu yıllarda İkinci Dünya Savaşı’nda daha iyi hesaplama yapabilmek adına geliştirilen bilgisayar, savaş bittikten sonra kurumsal alanda kullanılırken ardından bireysel olarak kullanıma uygun hale geldi. Özellikle 1950’li yıllardan sonra bu alanda ciddi yenilikler yapıldı, 90’lı yıllardan sonra ise büyük adımlar atıldı. Bilgisayardan sonra karşımıza çıkan en önemli yeniliklerden birisi de internet olarak yer alıyor.

İnternet Nedir?

İnternet, bilgisayarları birbirine bağlayan devasa bir ağ. Modem vasıtasıyla kurulan bu ağ bağlantısı sayesinde bir bilgisayar, başka bir bilgisayar ile bağlantı kurabiliyor. Bu şekilde internete giriş sağlanabiliyor. Aslına bakarsak bir kullanıcı, evinde de internet benzeri bir yerel ağ kurarak bu hizmeti sunabilir. Çünkü az önce bahsettiğimiz gibi internet, bilgisayar ağlarının birleşiminden oluşuyor. Eğer evde birden fazla cihaz aynı modeme bağlı ise bir web sunucusu kurulduğunda bu sunucuya yerel ağdan diğer cihazlarla erişilebilir. Bu şekilde basit bir internet ağı kurulmuş olur.

İnternetin Özellikleri

internet tarihi konusuna geçmeden önce internet hakkında bazı önemli detayları paylaşmak gerekiyor. İnternet, bazı kapsamlara sahip olmakta. İlk olarak karşımıza WAN çıkıyor. WAN, birden fazla cihazın ağ bağlantısı kurmasını sağlayan bir yapı olurken LAN ise modem ile beraber diğer bilgisayarların bir arada bağlantı kurmasında etkili olan bir sistem. Örneğin yerel ağda çok oyunculu oyun oynarken LAN bağlantısı kullanılır. MAN ise şehir içi internet ağı olarak ifade edilebilir. Nano ise nano makinelerin birbirleriyle iletişime geçmesi için kullanılan küçük bir ağ sistemi. Bunun yanı sıra WAN, CAN, PAN ve BAN da bulunuyor.

İnternet Tarihi

Peki merak edilen soruyu soralım. Bir internet sitesine nasıl bağlanıyoruz? Devasa bir ağda istediğimiz internet sitesi nasıl hızlı bir şekilde bulunup da yüklenebiliyor? Öncelikle şunu ifade edelim ki internet, fiber kablolar ile beraber ışık hızında aktarılabiliyor. Örneğin Dünya gezegenini saran bir internet kablosu, 1 saniyenin altında tur atabilir.

İnternet tarihi olayını anlatmadan önce bir internet sitesine bağlanırken olan olayları kısaca anlatalım. Öncelikle bilgisayar, modeme bilgi gönderiyor. Modem, bu bilgiyi kontrol ediyor ve yerel ağda bu veri bulunmuyorsa bilgi, internet kabloları üzerinden dış hata ilerliyor. Sonrasında internet kutusuna ve ardından terminale gidiyor. Terminal ise gerekli denetimleri yaparak veriyi gerekli konuma gönderiyor. Eğer bağlanılacak olan site ülke dışında ise hedefin hangi ülkede olduğuna dair bazı merkezler mevcut. Bilgi, bu merkezde kontrol edilip yönlendiriliyor ve hedefe ulaşıldıktan sonra ise ortaya çıkan veri, modeme geri dönüp bilgisayara yansıyor.

İnternet Tarihi

İnternet ile ilgili bilinmesi gereken konular arasında internetin tarihi yer alıyor. Bilgisayarlar geliştikten bir süre sonra bilgisayarların birbirine bağlanması için bir sistem geliştirme fikri ortaya çıktı. İlk bilgisayarlar, birbirine bağlandıktan sonra bilim insanlarının araştırma yapabilmesi ve bilgi yüklemesi adına ABD’deki üniversiteler arasında internet kabloları döşendi. 90’lı yıllara kadar genel olarak bilimsel alanda kullanılan internet ağı, 1993 yılında halka açık hale geldi. İnternetin ülkemize 1987 yılında geldiğini açıklayalım.

İnternet tarihi tam da bu noktada daha da önemli bir hal aldı. Çünkü 90’lı yıllardan sonra artık internet aboneliğinde ciddi bir artış meydana geldi. O dönemin internet kartları ve çevirmeli bağlantı sesleri, dönemi bilenlerin aklına gelmiş olmalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu