Oyun

Minecraft Oyunu İncelemesi

Günümüzün en popüler oyunlarından birisi olan Minecraft oyun incelemesi ile beraber insanların araştırmış olduğu bir konu olarak bizleri karşılıyor.

Minecraft, şu anda dünyanın en çok satan video oyunları listesinde birinci sırada yer alıyor. 238 milyonun üzerinde satış elde eden oyundan sonra ikinci sırada 165 milyon satın alım ile 2013 yılında çıkan GTA V yer alırken üçüncü sırada ise 100 milyon alım ile Tetris oyunu bizleri karşılıyor. Minecraft, böylesine büyük bir başarı sayesinde daha çok tanınırken sunduğu ayrıcalıklar ile oyuncuların göz bebeği haline gelmiş durumda. Bu doğrultuda Minecraft oyunuyla alakalı bilinmesi gereken birçok şey yer alıyor.

Minecraft Oyunu İncelemesi

Tasarım

Minecraft oyunuyla ilgili konuşulması gereken konular arasında grafikler ve sesler yer alıyor. Oyunda pek çok doku bulunuyor. Her bir grafiği özenle oluşturan ekip, önceki sürümlere göre güncel sürümlerde daha iyi grafik kalitesi sağlıyor. Grafikler her ne kadar gerçekçi olmasa da bir bütün halinde yani oyunun doğasının içerisinde güzel duruyor. Özetle grafikler gerçekçi değil fakat oyun, insanı doğasıyla içine çekiyor.

Grafiklerin yanı sıra ses tasarımını incelediğimizde bazı seslerin gerçekçiliğe uygun olduğunu görüyoruz. Grafikler konusunda gerçekçiliğe uyum sağlamayan ekip, sese büyük bir önem göstermiş durumda. Grafiklerin gerçekçi olmamasının sebebinin oyuncu kitlesinin performansını korumak olduğu düşünülüyor. Kısacası ses tasarımları, oyun grafiklerine göre daha gerçekçi bir yapıda.

Minecraft Oyunu İncelemesi

Özellikler

Minecraft oyun incelemesi adı altında özellikleri de bilmek gerekiyor. Oyunda pek çok özellik bulunuyor. Her bir özellik, sunduğu olanaklar ile kullanıcıları kendi içine çekmeyi başarıyor. Örneğin oyunun oynanış mekanikleri pratiklik açısından oldukça yeterli seviyede. Oyuna yeni başlayan birisi aynı gün içerisinde mekanikleri çözebilir. Kolay oynanışının yanı sıra alete büyü basma, oyuncuya efekt verme, blok yerleştirme, blok kırma, akışkan sistemi ve hayvanlar gibi oyunda daha pek çok özellik bulunuyor.

Eğer oyuncular var olan özellikleri yeterli bulmuyor ise mod desteği sayesinde daha fazla özelliğe kavuşabiliyor. Mod desteği, oyunun daha farklı bir yapıya bürünmesinde etkili olan bir seçenek sunuyor. Elektrik sistemi, araba, uçak, silah ve yeni hayvanlar gibi daha pek çok şey modlarla eklenebilir ve oyun, daha eğlenceli hale bürünebilir.

Optimizasyon

Oyuncular için harika olanaklar vaat eden Minecraft, optimizasyon konusunda bazı sıkıntılara sahip. Güçlü sisteme sahip oyuncuların etkilenmeyeceği bu durum zayıf sisteme sahip olanları ciddi biçimde etkileyebilir. 1.12.2 dahil bu sürüme kadar çıkan her bir oyun güncellemesi, en iyi performansı sunuyordu. 1.13 ve sonraki sürümlerde RAM ve işlemci tüketimi artış yaşadı. Bununla beraber oyuncuların daha güçlü sisteme sahip olması gerekti.

Oyunun yanı sıra sunucu yönetenler de bu konudan ciddi bir şekilde etkileniyor. 1.13 ve sonraki sürümlerde RAM ve CPU tüketimi arttığı için gecikme oranında da artış meydana geldi. Bu durum sebebiyle 1.8.9 ve 1.12.2 sürümü sıklıkla tercih edilen bir sunucu sürümü olmakta.

Topluluk

Minecraft oyun incelemesi ile birlikte oyun topluluğunu da incelemek gerekiyor. Bildiğiniz üzere oyun, 200 milyonun üzerinde oyuncu tarafından oynanıyor. Bundan dolayı büyük bir oyuncu kitlesine sahip olan bu oyun için arkadaş ararken rahatlıkla Minecraft oyuncularına rastlamak mümkün. Metacritic sitesine göre oyunun Metascore değeri 93 olurken kullanıcı puanı ortalaması 8,1 olarak açıklanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort