Oyun

Satisfactory İncelemesi

Günümüzde pek çok oyun oyun severlerin karşısına çıkıyor. Bu oyunlardan birisi olan Satisfactory incelemesi ile beraber bilinmesi gereken bir oyun olmakta.

19 Mart 2019 tarihinden bu yana yayın hayatında olan oyun Satisfactory, Goat Simulator oyununun da geliştiricisi olan Coffee Stain Studios tarafından geliştiriliyor. Unreal Engine 4 oyun motoruna sahip bir oyun, son olarak 6. güncelleme ile birlikte oyuncuları heyecanlandırdı. Henüz erken aşamada olan oyunun halen tam sürüme ulaşmadığını yani geliştirme sürecinde olduğunu hatırlatalım. Buna rağmen oyunun özellikleri ve dünyası, oyuncuları kendi içerisine çekmeye yetiyor.

Satisfactory İncelemesi

Tasarım

Oyunun seslerinin özenle seçildiğini ve animasyonlar ile birlikte uyumlu bir şekilde çalıştığını belirterek konuya giriş yapalım. Oyun seslerinin yanı sıra grafiklerinin de muazzam seviyede olduğunu hatırlatmakta fayda var. Gerçekçiliğe önem gösteren bu oyun, doğasıyla ve makine tasarımlarıyla insanı içine çekiyor. Özellikle bazı makinelerin animasyonlu bir şekilde çalışması da farklı bir hava katıyor. Zaman içerisinde daha kaliteli hale gelen oyun, yeni güncellemelerde pek çok tasarım hatasının giderilmesiyle de bilinmekte.

Özellik

Özellik bakımından oyunun harika bir seviyede olduğunu ifade etmek gerekiyor. Fabrika kurma ve geliştirme simülasyonu olan bu oyunda amaç, otomasyona doğru ilerleyerek büyük bir işletme sahibi olmak. Tek ve çok oyunculu şekilde oynanabilen bu oyun için oyuncu yorumlarını incelediğimizde kullanıcıların oyuna bayıldığını ve hatta oyunun bağımlılık yapacak seviyede olduğunu söylüyor. Oyun her ne kadar başlangıçta bağımlılık yapsa da oyuncuların zorlandığı kısım bir süre sonra başlıyor. Oyun, ilerleyen zamanlarda eğer altyapı güzel kurulmadıysa kullanıcıların sıkılmasını sağlayabiliyor. Çünkü fabrika genişledikçe sorunlar da artıyor. Bu durum, başta eğlenceli olsa da sonra sıkıcı bir hale bürünebiliyor.

Satisfactory İncelemesi

Satisfactory incelemesi buna rağmen sunduğu özelliklerle ve yeni güncellemelerde gelen şeylerle eğlenceli ortamı korumayı başarıyor. Mod desteğine sahip olan bu oyunun önemli özellikleri arasında akışkanlar yer alıyor. Yeni güncellemelerde önem kazanan bu sistem ile birlikte kullanıcılar su ve petrol gibi akışkan yapıda olan nesneleri borular vasıtasıyla hedefe taşıyabiliyor. Örneğin petrol enerjisini kullanmak için petrolü işlemek ve yakıt olarak santrale göndermek gerekiyor.

Oyun içerisinde yer alan bir diğer özellik kaynaklar olarak açıklanabilir. Pek çok makineye sahip olan bu oyun, kaynaklar ile beraber kullanıcıların fabrikasını genişletebilmesine imkan tanıyor. Demir, kömür, sülfür, bakır ve kuvars gibi pek çok kaynağa sahip olan Satisfactory, kaynakları toplayıp işlemek ve bu kaynaklardan bir şeyler elde etmekle harika bir oyun olmakta. Bununla beraber oyunda görev sistemi de bulunuyor. Görev sistemi ile ilerledikçe yeni nesneler açılıyor ve kullanıcı, bu sayede düzenli bir şekilde gelişebiliyor.

Optimizasyon

Oyunun optimizasyonu hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Satisfactory incelemesi konusunda şunu ifade edebiliriz ki oyun, başlangıçta bazı bölgelerde FPS drop sorunlarına neden olsa da zaman içerisinde bu sıkıntılarını aştı. Henüz erken aşama bir oyun olması sebebiyle oyunun halen eksiklikleri bulunabilir. Özellikle fabrika genişledikçe FPS düşmeleri ile karşılaşılabiliyor. Oyunun en düşük sistem gereksinimleri:

  • Windows 10 64 bit işletim sistemi
  • Intel Core i53570 işlemci
  • 8 GB RAM
  • NVIDIA GTX 770 ekran kartı
  • 15 GB depolama alanı

Topluluk

Henüz erken aşama olmasına rağmen şimdiden 100.000’in üzerinde kitleye sahip olan bu oyunun Steam üzerindeki değerlendirmesine göre kullanıcıların %98’i, oyuna olumlu oy veriyor. Epic Games üzerinde ise oyunun 5 üzerinden 4,9 puana sahip olduğunu ifade edelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu