Oyun

The Sims 4 Oyunu İncelemesi

The Sims 4 oyunu için başlangıç yapmak isteyenlere bu içeriğimizde oyun ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Umarız sizlerin işine yarar.

The Sims 4, 2014 yılının Eylül ayında Windows için geliştirilen ve 2015 yılında Mac OS X, 2017 yılında Xbox One ve PlayStation 4 konsoluna çıkan bir simülasyon oyunu. Yaşam simülasyonu olarak adlandırılabilecek bu oyunda amaç, bir karakteri yönetmek. İnsan hayatını yönetmek nasıl olurdu? Bu oyun sayesinde bu ana tanıklık edilebiliyor. Maxis tarafından geliştirilen ve EA tarafından yayınlanan The Sims 4, halen oynanan bir simülasyon oyunu.

The Sims 4 Oyunu

Tasarım

Oyunun grafiklerinden söz etmek gerekirse grafiklerin basit olduğunu açıklamak gerekiyor. Gerçekçi grafiklere yer vermeyen bu oyun, GTA V oyunundan sonra çıkmasına rağmen dönemine göre oldukça geri kalmış durumda. Oyunun grafiklerinin muazzam seviyede olmaması özellikle düşük sistemli kullanıcıların bu oyunu rahatlıkla oynayabilmesine imkan tanıyor. Yapılacak olan grafik ayarları ile oyun, sisteme göre ayarlanabilir.

Grafiklerin yanı sıra seslerden de bahsetmek gerekiyor. Oyun, ses efektlerine önem göstermiş durumda. Müzikler ise özellikle sakin bir havaya sahip. Bunun yanı sıra müzik çalar ile beraber farklı türde müziklere de ulaşılabilir.

Özellik

The Sims 4 oyunu için söylenebilecek bir diğer şey oyunun özellikleri olarak ifade edilebilir. Oyunun birçok özelliği bizlerin karşısına çıkıyor. Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu oyun, yaşam simülasyonu olarak geçiyor. Oyunda her bir karakter sim olarak isimlendiriliyor. Bu karakterlerin kendi dili bulunuyor. Yani karakterler, konuşurken anlamsızca şeyler söyleyebilir. Aslında bu, The Sims 4 için tasarlanan özel bir dil.

Oyunun bir diğer yanı arsa ve ev düzenleme özelliğine sahip olması. Kullanıcılar, arsayı istediği gibi düzenleyebilir ve ev inşa ettikten sonra evin içerisine pek çok eşya yerleştirebilir. Oldukça detaylı bir arsa ve ev düzenleme sistemine sahip olan oyunda çok katlı bina inşa etmek de mümkün olmakta.

Oyunun sunduğu bir diğer özellik ilişki seviyelerinin bulunması. Karakterler, birbirleriyle ilişkiye girebilirken ilişki seviyelerini yükseltebiliyor. İlişki seviyesi yükseldikçe arkadaşlık bağı da güçleniyor. Eğer bir erkek ile bir kadın beraber olursa ve güçlü bir ilişkiye sahip ise bu durum aşk ilişkilerine doğru ilerliyor. Aile ilişkileri ve komşuluk ilişkileri gibi detaylar, oyun içerisinde yer alan özellikler arasında.

The Sims 4 Oyunu

The Sims 4 oyunu içerisinde yer alan diğer özellikleri özet olarak şu şekilde sunabiliriz:

 • Karakter oluşturma ve düzenleme
 • Aile üretme
 • Dünyayı dolaşma ve farklı mekanlara girme
 • Arkadaşları ziyaret etme
 • Sosyal özellik sayesinde diğer oyuncuların içeriklerine ve karakter tasarımlarına ulaşma

Optimizasyon

Bu oyuna başlamak isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi oyunun optimizasyonu yani performansının nasıl olduğu. Bununla ilgili şunu söyleyebiliriz ki oyun, verimlilik konusunda doğru olanı yapmış gibi duruyor. Düşük donanımlı sistemde de yüksek donanımlı sistemde de oyunu oynadık ve kaynak tüketiminin birbirine yakın olduğunu tespit ettik. Yani oyun, otomatik optimizasyon yaparak sisteme göre performansı ayarlayabiliyor. Tabii düşük işlemcili makinelerde yapay zeka sebebiyle gecikme olabiliyor. Buna dikkat etmekte fayda var.

Oyunun en düşük sistem gereksinimleri:

 • Windows 7 64 bit işletim sistemi
 • Intel Core 2 Duo veya AMD Athlon 64 işlemci
 • 4 GB RAM
 • NVIDIA GeForce 6600, ATI Radeon X1300 veya Intel GMA X4500 ekran kartı
 • 128 MB VRAM
 • DirectX 9.0
 • 17 GB depolama alanı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu