Sosyal Medya

Messenger Odası Kurma

Meta şirketi altında görev yapan Messenger ile ilgili Messenger odası kurma adımları merak edilen bir konu olarak bizlerin karşısına çıkıyor.

Günümüzün en popüler uygulamalarından birisi olan Messenger, sunduğu olanaklarla ön plana çıkarken bazı özellikleriyle de insanların sevdiği bir yazılım haline geldi. Sohbet amaçlı kullanılan bu yazılım, yalnızca sohbet değil aynı zamanda bazı farklı araçlara da yer veriyor. Örneğin Messenger’da arkadaşlarla sohbet ederken oyun oynamak mümkün oluyor. Bunun yanı sıra Messenger, oda kurma konusunda da karşımıza çıkıyor. Clubhouse uygulaması sonrasında Messenger uygulamasına da eklenen bu araç, oda kurmayı ve sohbeti kolaylaştırıyor.

Messenger Odası Kurma Yöntemleri

Facebook

Messenger odası kurmanın yollarından birisi Facebook uygulamasından yararlanmak. 3 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook yazılımı sayfa kurma, oyun oynama ve etkinlik düzenleme gibi pek çok özelliği ile insanların ilgisini çekiyor. Uygulama üzerinde Messenger Rooms özelliğinden faydalanmanın birden fazla yolu bulunmakta. Öncelikli olarak mesajlar üzerinden nasıl oda oluşturulduğunu açıklayalım. Bunun için ev simgesine basılmalı ve ardından “Kişiler” butonu seçilmeli. Sonrasında artı işareti bulunan kamera simgesi kullanılmalı. Bir diğer aşamada ise davet bağlantısı paylaşılmalı.

Messenger odası kurma yollarından birisi de haber kaynağından yararlanmak. Haber kaynağındayken “Odalar” bağlantısına girdikten sonra oda oluşturulabiliyor. Ayrıca gruplar üzerinden de oda kurmak mümkün oluyor. Bunun için grubun bulunduğu sayfadayken “Odalar” bağlantısına dokunmak gerekiyor. Ardından oda oluşturmak ve grup üyeleriyle paylaşmak gerekiyor.

Messenger Rooms özelliğinden yararlanmak adına Facebook, son olarak etkinlik üzerinden oda oluşturmayı mümkün kılıyor. Bunun için yapılması gereken şey etkinlik sayfasındayken “Yeni Etkinlik Oluştur” butonuna basmak ve ardından “Çevrimiçi” seçeneğini seçmek. Bu seçenek sonrasında kullanıcıların karşısına birden fazla tercih bulunan ekran çıkıyor. Bu ekranda “Odalar” seçeneği seçilmeli. Ardından gerekli ayarlar yapılmalı ve sonrasında konuklar davet edilmeli.

Messenger Odası Kurma

Instagram

Meta kullanıcılarının Messenger odası kurma konusunda yapabileceği bir diğer şey Instagram’dan faydalanmak. Bir odada en fazla 8 kişinin bulunabileceğini ifade edelim. Oda kurmak için uygulamadayken uçak simgesine basılmalı ve ardından artı işareti bulunan kamera simgesine dokunulmalı. Bu işlemden sonra “Video” seçimi yapılmalı. Sonrasında ise insanlar davet edilmeli. Bu şekilde bir oda oluşturulabiliyor.

Messenger

Peki Messenger üzerinde nasıl oda oluşturulabiliyor. Şimdi bu sorunun cevabını verelim. Messenger uygulamasını kullanırken kullanıcılar sesli veya görüntülü sohbet odası kurabilir. Bunun için yapılması gereken şey masaüstü uygulaması üzerinden “Bir Oda Oluştur” seçeneğine bastıktan sonra odayı düzenleyip insanları davet etmek. Web sitesi üzerinden ise “Sohbetler” kısmına girdikten sonra artı işareti bulunan kamera simgesine basılmalı. Bu şekilde oda oluşturulabilir ve diğer kullanıcılarla beraber kaliteli bir deneyim yaşanabilir.

WhatsApp

Pek çok internet üyesi Messenger odası kurma ile ilgili WhatsApp’ta bu işlemin nasıl gerçekleştiğini merak ediyor olabilir. Bu konu başlığı altında WhatsApp’ın odalar özelliğinden söz etmek istiyoruz. WhatsApp’ın bu özelliği kaldırdığını belirtelim. Daha öncesinde kullanımı mümkün olan odalar sistemi, artık WhatsApp yazılımı üzerinden kullanımı mümkün olmayan bir özellik.

WhatsApp, bazıları için oldukça faydalı olan odalar özelliğini neden kaldırdığını da açıklıyor. Bunun sebebi WhatsApp ile Messenger uygulamasının iki farklı uygulama olmasından kaynaklı olduğu olarak dile getiriliyor. Ayrıca odalar özelliğinde uçtan uca şifreleme bulunmadığı için ve bu durumun WhatsApp’ın politikasına ters olduğu için böyle bir karar alındığı söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu