Sosyal Medya

Instagram Reels ve Kullanımı

Sosyal medya platformu Instagram Reels özelliği ile dikkat çekiyor. Son zamanlarda kullanım oranı artan bu özellik, neden bu kadar popüler?

Instagram’da pek çok özellik mevcut. Bunlardan birisi hikayeler özelliği. Hikayeler özelliği sayesinde kullanıcıların hikaye paylaşımı yapması mümkün hale geliyor. Bu özellik yalnızca hikaye paylaşma işlemi sağlamıyor, bununla birlikte hikayeye müzik ekleme ve hikayeyi düzenleme gibi özellikler de içeriyor.

Bir diğer özellik olarak gönderi paylaşma özelliğinden bahsedebiliriz. Bir kullanıcı, gönderi paylaşırken en fazla 10 medya içeriği ekleyebiliyor. İçerikler fotoğraf, resim veya video olarak yer alabiliyor. Gönderi paylaşma içeriğinin yanı sıra bir diğer Instagram özelliği Reels olarak bizlerin karşısına çıkıyor.

Instagram Reels Nedir?

Instagram’ın sunmuş olduğu özelliklerden birisi olarak karşımıza çıkan Reels, TikTok veya YouTube Shorts gibi kısa video paylaşmaya imkan tanıyan bir özelliğe ev sahipliği yapıyor. Kullanıcılar, belirli bir süre içerisinde istediği şekilde kısa video yayınlayarak o videonun diğer kullanıcılar tarafından incelenmesini sağlayabilir. Reels özelliğinin en büyük avantajlarından birisi izlenme sayısının gönderideki videoya göre kat kat daha yüksek olma ihtimali. Bunun sebebi algoritmada yatıyor. Kullanıcılar, özellikle popüler müzikler kullandığında daha fazla etkileşim alabiliyor.

Instagram Reels aracının sunduğu özelliklerden birisi hem kamera hem de cihaz üzerindeki medya içeriklerinin sahne olarak eklenebiliyor olması. Bu özellik ile birlikte bir kullanıcı, rahatlıkla video çekebiliyor ve video çekmeden önce bazı düzenlemeler yapabiliyor. Ayrıca video kırpma özelliği de videonun daha da özelleştirilmesini sağlıyor.

Reels uygulaması ile beraber kullanıcılar, müzik ekleme olanağından da faydalanabiliyor. Kısa video paylaşım araçlarının öne çıkan özelliklerinden birisi de bu olmakta. Instagram üyeleri, istediği şekilde video düzenledikten sonra o videoya müzik ekleyerek videonun daha özel bir hale bürünmesi konusunda etkili bir rol oynuyor. Kullanıcılar ister popüler bir müziği videosunda kullanabilir ister kendi aradığı müziği kullanabilir.

Instagram Reels

Reels’in bir diğer yanı efekt ve filtre ekleme olanağı sunması. Filtreler, kamera ile çekim yaparken farklı atmosfer sağlarken aynı zamanda farklı nesnelerin videoda görünmesine olanak tanır. Örneğin bir filtre sayesinde kullanıcı, yüzünü değiştirebiliyor. Efektler ise çeşitli şekillerde yer alabiliyor. Örneğin videoya çıkartma ekleme, yazı ekleme veya videoda farklı şeylere yer verme efekt olarak isimlendirilebilir.

Instagram Reels Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar, Reels videosunun nasıl çekileceği konusunda bilgi almak isteyebilir. 90 saniyeye kadar Reels videosu çekme imkanı sunan bu özelliğin nasıl kullanıldığına gelin yakından bakalım. Bunun için yapılması gereken şey öncelikle Instagram uygulamasına girmek. Instagram uygulamasına girdikten sonra “+” işaretine basmak gerekiyor. Sonrasında “Reels” kısmına gelinmeli. Ardından klip kaydetmeye başlamak için kamera simgesine dokunulmalı. Kullanıcılar çekim yaptıktan sonra bu simgeye tekrar dokunmalı ki kayıt dursun. İsteğe bağlı olarak film rulosu üzerinden video eklenebilir.

Instagram Reels videosu eklemek için yapılması gereken bir diğer şey “Önizleme” butonuna basmak. Eğer kliplerde kırpma gibi düzenlemeler yapılacak ise bu aşamada “Klipleri düzenle” seçeneğine basılmalı ve sonrasında “Bitti” butonuna dokunulmalı. Bu işlemlerin ardından Reels videosu için çeşitli nesnelerin eklenebileceği bir alan ile karşılaşılıyor.

Reels videosunu düzenlerken kullanıcıların ekleyebileceği şeyler arasında çıkartma, çizim ve metin gibi çeşitli şeyler bulunuyor. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra kapak görselini değiştirmek için “Kapak fotoğrafını düzenle” seçeneği seçilmeli. Ardından “Paylaş” seçeneğine basılmalı ve klip yayınlanmalı. Bu şekilde Instagram’da Reels içeriği yayınlamak mümkün oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu