Sosyal Medya

Podcast Nedir, Nasıl Yapılır?

Dünyanın geneline bakıldığında podcast 15-20 yıldır popüler bir yapı. İlk olarak ortaya çıktığı dönemden beri tercih ediliyor ve dinleyici sayısı her geçen gün artış göstermekte. Türkiye de podcast tabiri ile yeni tanışmadı. 2000’li yılların başında bu tarz yapımların ortaya çıktığını görebiliyoruz. Ancak popülerliği ve dinleyici sayılarındaki artışı göz önünde bulundurursak yaşadığımız bu günlerin podcast için altın bir çağ olduğunu söylemek mümkün.

Podcast tarihi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra podcast nedir sorusunun yanıtını aramaya başlayabiliriz. İlk olarak podcast kelimesinden yola çıkalım. İngilizcede “canlı yayın” anlamını taşıyan “broadcast” kelimesi ve “pod” kelimesinin birleşimi ile podcast kelimesi ortaya çıkmış. Canlı bir şekilde kayıt altına alındığı için “broadcast” kelimesinden esinleniliyor. Buradaki pod kelimesi ise Apple tarafından üretilen iPod isimli cihazdan gelmekte. İlk olarak podcast yayınları iPod üzerinden dinlenebilir haliyle tasarlandı. Farklı cihazlardan bu yayınları dinlemek mümkün değildi. Ancak sonraki dönemde popülerliği artınca çok sayıda cihaz podcast ile uyumlu bir hale geldi.

Kelimeyi irdeledikten sonra podcast nedir sorusuna anlam yönünden de yaklaşalım. Podcast kısaca insanların belirli bir konudaki görüşlerini sesli bir biçimde kayıt altına aldıkları ve yayınladıkları bir yapıdır. Kısaca “sesli blog” olarak da tanımlanabilir. Yapılan yayınlar istenen her zaman dinlenebilmektedir. Genellikle bir seri halinde oluşturulur ve düzenli olarak yayınlanırlar.

Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast yapısını beğendiyseniz ve kendi podcast yayınlarınıza başlamayı düşünüyorsanız bazı bilgileri ve ekipmanları edinmeniz gerekli. İlk olarak hangi konuda paylaşım yapacağınızı belirlemeniz gerekli. Yalnızca podcast nedir sorusunun yanıtını alıp, ekipmanları edinerek başarılı bir podcast yayıncısı olamazsınız. İnsanların ilgisini çekecek konular bulmanız ve bu konular hakkında yayınlar yapmanız gerekiyor.

Podcast yayınlamaya başladığınız anda milyonlarca insana ulaşamayacağınızı bilmeniz gerekli. Her ne kadar podcast çok popüler bir hal almış ve dinleyici sayısı artmış olsa da podcast üretici sayısının artış göstermesi sebebiyle fark edilmek zor oluyor. İlk döneme sabırlı bir şekilde paylaşımlar yapmaya devam etmeniz ve insanların sizi fark etmesini beklemeniz gerekli.

Sizlere podcast nedir sorusunun yanıtını açıklarken de bahsettiğimiz gibi podcast yayını yapmak için ses kaydı yapılması gerekiyor. Ses kaydı için de bir mikrofon satın almanız gerekli. Kaliteli bir yayın gerçekleştirmek isterseniz başarılı mikrofonunuzun olması şart. Etraftaki sesleri engelleyen ve siz konuşurken ses patlamalarının önüne geçen bir mikrofon satın almalısınız.

Podcast Nedir

Yayınlar sırasında kulaklık kullanımı da önemli olabilir. Ancak kulaklıklar mikrofon kadar elzem bir ürün değil. Genellikle yayıncılar kendi seslerini duyabilmek ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek adına kulaklıkları kullanıyorlar. Özellikle birkaç kişiden oluşan bir podcast yayın ekibi varsa daha rahat iletişim kurulması ve seslerin üst üste gelmemesi adına kulaklık kullanımı söz konusu olabilir.

Podcast Nasıl Yayınlanır?

Sizlere podcast nedir ve nasıl yapılır sorularının yanıtını verdikten sonra nasıl yayınlanır sorusuna gelebiliriz. Hazırladığınız podcast için uygun platformlarda paylaşımlarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Günümüzde en popüler podcast uygulamaları Spotify ve iTunes olarak gösterilebilir. En çok podcast dinleyicisine ulaşmak istiyorsanız bu platformlardan bir tanesini tercih etmeniz şart.

Popüler platformlarda podcast yayınına başlamak için ilk olarak kendi kanalınızı oluşturmanız gerekiyor. Kanalınızı oluştururken de dikkatli seçimler yapmanız gerekli. Bloğunuz hakkında insanlara tüyolar veren bir isim seçebileceğiniz gibi markanızı ön plana çıkaracak bir isim de seçebilirsiniz.

İsminizi belirledikten sonra düzenli olarak podcast kaydı alarak kanalınızda yayınlamanız gerekiyor. Eğer haftanın belirli bir günü ve saatinde kaydınızı yayına sokarsanız dinleyici sayınız çok yüksek seviyelere çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort