Sosyal Medya

YouTube Video Açılmama Sorunu ve Çözümü

YouTube video açılmama sorunu ve bu sorunun çözümü nedir? Bu konu ile ilgili sizlere detaylı bilgiler sunmak istiyoruz. Umarız işinize yarar.

2005 yılının Şubat ayında kurulan ve Nisan ayında resmî olarak hizmet vermeye başlayan video platformu YouTube, günümüzün en popüler video izleme sitelerinden birisi haline geldi. İlk zamanlar eğlence amaçlı amatör video paylaşımcılarının tercih ettiği bu yer, sonrasında para kazanma özellikleri ile profesyonel kanalların da kullandığı bir alan haline dönüştü.

YouTube’u kullanan izleyiciler, zaman zaman sorunlar ile karşılaşabilir. Yaşanan bu sorunlardan birisi videoların açılmamasıyla alakalı olabiliyor. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında yapılması gerekenleri sizler için açıkladık.

YouTube Video Sistemi

YouTube’un sunmuş olduğu video sistemi, ilk zamanlarda Flash oynatıcı üzerinde yer alıyordu. Yıllar içerisinde HTML5 teknolojisinin de gelişmesiyle beraber artık Flash oynatıcı yerine HTML5 oynatıcı tercih edilmeye başlandı. Şu anda ise tamamen HTML5 oynatıcı kullanılıyor. 8K video çözünürlüğüne kadar destek sunan YouTube, aynı zamanda 60 FPS video deneyimine de fırsat veriyor.

YouTube Video Açılmama Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

YouTube’da bazen videolar açılmayabilir. Bunun pek çok nedeni bulunabiliyor. Bunlardan birisi videonun telif hakkı ihlaline sahip olması veya sahibi tarafından kaldırılması. Eğer video, yükleyici tarafından kaldırıldıysa veya telif hakkı ihlaline maruz kaldıysa açılmayabilir. Bu durum, video izlenirken de yaşanabilir. Böyle bir sorun olduğunu anlamak için sayfayı yenilemek yeterli oluyor.

Eğer bir video açılmıyor ise internet kaynaklı bir problem yaşanıyor olabilir. Eğer aynı cihazda YouTube haricindeki platformlar sorunsuz bir şekilde internete bağlanıyor ise YouTube ile ilgili bir erişim sorunu meydana gelmiş olabilir. Bu durumda bir süre beklemek gerekiyor. Eğer sorun halen devam ederse uygulanması gereken şeylerden birisi cihazı yeniden başlatmak. Sorun halen mevcut ise YouTube uygulamasının önbelleğini temizlemek veya mobil cihaz üzerinde sorun yaşandıysa verileri silip tekrar açmak sorunu çözebilir.

YouTube video açılmama sorunu

YouTube video açılmama sorunu devam ettiği takdirde yapılması gereken şeylerden birisi diğer cihazlardan videonun açılıp açılmadığını tespit etmek. Eğer açılıyor ise sorun cihaz ile ilgili olabilir. Eğer açılmıyor ise ve diğer kullanıcılarda böyle bir sorun yaşanmadıysa sorun, internet hattı ile alakalı olabilir. Yapılabilecek bir diğer şey farklı bir internet hattına bağlanıp test yapmak. Eğer sorun çözülürse internet aboneliği ile ilgili bir durum meydana gelmiş olabilir.

YouTube videoları bazen açılıyor fakat aşırı yavaş yükleniyor ise bunun pek çok nedeni olabilir. Özellikle bazı videolar hızlı bazıları yavaş ise bu sorun veri merkezi kaynaklı olabiliyor. YouTube’da geçmiş yayınlar ve az izlenen eski videolar yavaş yüklenirken güncel ve çok izlenen videolar daha hızlı yüklenebiliyor. Bunun sebebi çok izlenen videoların daha kaliteli veri merkezlerinde tutulması. Bu sebeple böyle bir durum ile karşılaşılabiliyor.

YouTube video açılmama sorunu yaşanmasının bir diğer nedeni videonun gizlilik ayarları olabilir. Eğer video bağlantısına ulaşılamıyor ise videonun gizli olma ihtimali veya yalnızca belirli kişilere paylaşılmış olma ihtimali bulunuyor. Aynı şekilde bazı videolar, katıl abonelerine özel olduğu için bu videolar da katıl abonesi olmayanlar tarafından ulaşılamıyor.

Bu sorunun meydana gelme nedenleri arasında internet sitesinde bulunan bir YouTube video bağlantısının yanlış eklenmesi. Bu durum ile karşılaşıldığında video bağlantısının düzeltilmesi gerekir. Eğer konu sahibi farklı bir kişiyse site yönetimine veya konu sahibine bilgi verilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu