Sosyal Medya

Google’dan URL Nasıl Kaldırılır?

Google’dan URL nasıl kaldırılır? Sorusunun yanıtını vermeye başlamadan önce isterseniz URL kaldırma işleminin neden yapılması gerektiğini öğrenmekle başlayalım.

Mesela internet sitenize aynı URL’ye sahip olan iki makale girmiş olabilirsiniz. Doğal olarak Google botlarının bu ikinci makalenizi taramasını istemiyor olabilirsiniz, ya da sitenizde kopya olduğunu bildiğiniz bir yazı vardır ve bunun da sitenize zarar vereceği düşüncesiyle kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu tarz örnekleri daha fazla çoğaltabiliriz. İşte bu nedenlerden dolayı istediğiniz zaman URL kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak Google’da URL nasıl kaldırılır? Sorusunun yanıtını öğrenmeden önce neden kaldırmanız gerektiğini bilmeniz çok önemlidir.

Sözü daha fazla uzatmadan Google URL nasıl kaldırılır? Sorusunun yanıtını vermeye başlayalım.

Google İçerik Kaldırmak

Google’de içeriğinizi kaldırmadan önce URL’nin Google tarafından dizine eklenip eklenmediğinin kontrolünü yapmanız gerekiyor. Bunu yapabilmek içinde aşağıdaki örneğin deneyebilirsiniz.

“Site: teknovip.com/example-url”

Yukarıdaki gibi sorgunuzu tamamladıktan sonra yazınızın Google’de indeks alıp almadığını öğrenebilirsiniz. Eğer ki Google zaten yazınızı indekslememişse direk silmeniz yeterli olacaktır.

Robots.txt Dosyası Kullanma

Google internet sitelerini robots.txt dosyası üzerinden inceler. Bu dosyanın içinde Google’nin hangi sayfalarınızı taramaması gerektiğini ve hangi sayfalarınızı incelememesi gerektiğini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Noindex şeklinde kullanılan bu sistemin amacı Google’nin URL taramasını kapatmaktır.

Google Url Kaldırma Aracı Kullanmak

Google’deki bir içeriğinizi Google URL kaldırma aracını kullanarak da kaldırmanız mümkündür. Bunu uygulayabilmeniz için iki farklı yönteme ihtiyacınız olacaktır.

İlk yöntem eğer site size ait değilse ve gösterdiğiniz sayfada eksik içerikler varsa bu aracı tercih edebilirsiniz.

Araca ulaşabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yukarıdaki sekmeyi açtıktan sonra karşınıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecek ve buraya “yeni talep oluştur” dedikten sonra devam edebilirsiniz.

Yeni talebinizi oluştururken sizden sayfa ya da görsel seçimi isteyecektir.

Buraya sayfa URL adresini yazdıktan sonra devam ediyorsunuz ve istek gönder tuşuna basıyorsunuz.

Search Console Kullanmak

Bunun için ilk olarak Google Search Console bağlantısına giriyorsunuz ve internet sitesinin size ait olduğunu belirlemek için soldaki menüyü seçiyorsunuz.

Sonrasında ise URL kaldırma sekmesini işaretliyorsunuz.

Sadece bu URL’yi kaldır derseniz yalnızca yazmış olduğunuz URL adresiniz kaldırılır.

İleri butonuna bastıktan sonra kaldırma işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Sayfa İçeriğini Kaldırmak

İnternet sitenizden belirlemiş olduğunuz sayfayı silme işlemini gerçekleştirdikten sonra “4XX” yönlendirmesini yaparak arama ağından çıkarma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Canonical Etiketi Kullanarak Google’da Url Nasıl Kaldırılır?

Eklentiler internet sitelerinde bir takım işlemleri kolayca yapmanızı sağlayan yazılımlardır. Canonical eklentisi ise herhangi bir URL bağlantısını baz alması gerektiğini Google anlatan yardımcı bir eklentidir.

Eklentiyi kullanabilmeniz için yapmanız gereken işlem ise  <link rel=”canonical” href=”https://example.com”/> şeklindedir.

Olumsuz İçeriklerin Kaldırılması Gerekli midir?

Google’de bulunan olumlu ve olumsuz içeriklerin kaldırılması web sitesinin itibarı açısından faydalıdır. Bazı marka ve kuruluşlar kendileri hakkındaki olumsuz haberler ya da içeriklerden maddi zararla karşı karşıya kalabilir. Google’de sizi anlatan ancak yalan yanlış bilgilerin yer aldığı içeriklerinde en hızlı şekilde kaldırılması gerekecektir.  

Google Hangi İçerikleri Kaldırmak Zorunda

Google’nin kaldırmadığı ya da kaldırmak zorunda olduğu bazı içerik türleri vardır. Aşağıdaki bilgiler hakkında Google içerik kaldırma talebi gönderebilirsiniz.

  • TC Kimlik Numarası
  • Banka ve Kredi Kartı Hesap Numaraları
  • Kişisel İmza Görseli
  • Müstehcen Görseller
  • Kişisel Sağlık Kayıtları

Google’dan içerik nasıl kaldırılır? Başlıklı makalemizde internet siteniz üzerinde bulunan sayfa veya içerikleri nasıl kaldırmanız gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

https://teknovip.com/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu