Sosyal Medya

YouTube Para Kazanma Seçenekleri

Kullanıcıların YouTube para kazanma konusunda yapabileceği pek çok alternatif bulunuyor. Peki bu alternatifler neler? Nasıl değerlendirilir?

YouTube uygulaması, sunduğu çeşitli olanaklar ile beraber insanların hem içerik üretmesini hem para kazanmasını hem de diğer içerikleri izlemesini sağlayan bir web sitesi. Bu sitede sunulan o kadar çok özellik var ki kullan kullan bitmez. Bazı insanlar, YouTube’dan gelir elde etmek için çalışmalar yapmaya başlayabilir. YouTube için ortaklık programına dahil olan bir kişinin kullanabileceği pek çok para kazanma özelliği bulunuyor.

YouTube Para Kazanma Yöntemleri

İçerik üretimi işinde başarıya ulaşmak için içeriklerin kaliteli bir şekilde üretilmesi gerekir. YouTube’da ortaklık programına dahil olduktan sonra para kazanmanın pek çok yolu bulunur. Bunlardan klasik olanı yani başlangıçtan beri var olanı reklamlardan gelir elde etmek. YouTube’da Google Ads yoluyla eklenen videolu, yazılı veya görüntülü reklamlar görünür. Bu reklamlar sayesinde içerik üreticisi, para kazanabilir. Reklamlardan gelir elde etmek için en az 18 yaşında olmak gerekiyor.

Reklamların dışında bir diğer para kazanma yolu kanal üyelikleri olarak yer alıyor. Kanal üyeliği, kanala takip eden izleyicilerin kanal üyeliği alıp kanal sahibine maddi destekte bulunmasını sağlayan bir yöntem sunuyor. Bu yöntem ile birlikte kanal üyeliğine sahip olan izleyici ise bazı ek avantajlara sahip oluyor. Alınacak olan ayrıcalıklar kanal sahibi tarafından belirleniyor. İzleyici, avantajları beğenirse o üyelikten faydalanabiliyor. Farklı üyeliklerin olabileceğini de belirtelim. Örneğin bir kanal sahibi üye olan izleyicilere özel yayın yapabilir veya onlara özel videolar üretebilir.

YouTube para kazanma ile ilgili ürün rafı özelliğine de sahip bir platform. Ürün rafı, alışveriş yapılan bir mağazaya benzetilebilir. Kanal sahipleri, kendi kanallarında bu özelliği aktif ederek resmî ürünlerine yer verebilir ve bu ürünlerden kazanç elde edebilir. İzleyiciler ise bu ürünlerden istediklerini satın alarak hem kanala destek olmuş olur hem de istediği bir ürüne sahip olur. En az 10.000 abonesi bulunan kanallar bu özelliği aktif hale getirebilir.

YouTube Para Kazanma

YouTube’un para kazanma özelliklerinden birisi YouTube Premium geliri olarak açıklanabilir. Bildiğiniz üzere YouTube’da daha önce YouTube Premium hizmetine başlanılmıştı. Bu aboneliğe sahip olan kullanıcılar, reklamsız video izleme ve arkaplanda video oynatma gibi ayrıcalıklara sahip oluyordu. YouTube Premium aboneliğine sahip olan bir kullanıcı, biri kanalın içeriğini izlediğinde bu aboneliğe ödenen paradan bir miktar paya sahip olur. Bu da kanal sahiplerinin gelir elde edebileceği bir diğer yöntem olarak karşımıza çıkmakta.

İnsanların YouTube para kazanma hakkında yapabileceği daha pek çok şey mevcut. Bir diğer özellik olarak süper sohbet ve süper etiketlerden söz edebiliriz. Aslına bakarsak Twitch canlı yayın sisteminde de buna benzer bir özellik bulunuyor. Kullanıcılar Twitch’teyken ücretli etiketleri kullanarak içerik üreticisini destekleyebiliyor. Süper sohbet, izleyicilerin yayın sırasında öne çıkması için satın alabileceği ve yorumunun daha farklı görünebileceği bir ürün. Bu ürünü alan bir izleyicinin yorumu rengarenk oluyor. Süper etiket ise yorum yaparken rengarenk görünmenin yanı sıra bir de büyük bir etiket eklemeye imkan tanıyor.

YouTube, bu özellikler ile birlikte gelirleri Adsense hesabına yansıtıyor. Kanal sahipleri, elde ettiği gelirleri Adsense üzerinden banka hesabına çekebilir ve bu şekilde YouTube para kazanma özelliklerinden yararlanabilir. Şu bilgiyi de verelim ki Google, kazancın %50’sini alıyor yani komisyon kesiyor. Ayrıca ödenecek vergilerin de hesaba katılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu