Sosyal Medya

Instagram Bildirimleri Kapatma

Birçok kullanıcı Instagram bildirimleri kapatma konusunda bilgi almak isteyebilir. Bu konuda detaylı bir şekilde bu bildirimleri kapatmayı açıklıyor olacağız.

Instagram uygulaması, 2010 yılından bu yana geliştirilen ve 2012 yılında Meta şirketine bağlı bir hale gelen platform. 1 milyar civarında aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya mecrasının pek çok özelliği bulunmakta. Bu özellikler arasında Instagram bildirim sistemi de yer alıyor. Instagram bildirim sistemi, önemli bir gelişme olduğunda veya kullanıcıyı ilgilendiren bir durum var ise bildirim göndermeyi sağlayan bir yol. Bu bildirimler hem uygulama hem e-posta yoluyla gönderilebiliyor. Bazı Instagram üyeleri, bildirimleri kapatmak veya bir kısmını devre dışı bırakmak isteyebilir.

Instagram Bildirimleri Kapatma

E-Posta Bildirimleri

Instagram uygulamasında kapatılabilecek bildirimler arasında e-posta bildirimleri bizlerin karşısına çıkıyor. E-posta bildirimleri, kullanıcıların çeşitli sebepler ile e-posta üzerinden elektronik posta almasını sağlayan bir hizmet. E-posta bildirimlerini kapatmak için öncelikli olarak Instagram uygulamasına girmek ve ardından profil ekranına ulaşıp ayarlara gelmek gerekiyor. Ayarlar ekranında “E-posta bildirimleri” seçeneğine dokunduktan sonra bu bildirimlerin olduğu alana ulaşılıyor.

Instagram Bildirimleri Kapatma

Bu bildirimlerden birisi olan görüş e-postaları, kullanıcıların Instagram hakkında görüş bildirmelerini sağlıyor. Bir diğer bildirim türü olan hatırlatma ise kaçırılmış olabilecek bazı bildirimlerin hatırlatılmasını sağlamak için yer almakta. Ürün bildirimleri, Instagram araçları hakkında insanların bilgi sahibi olmasına olanak tanırken haber bildirimleri ise yeni Instagram özelliklerini anlatıyor. Destek e-postaları ise uygulamada yapılan şikayetler ve ihlaller hakkında bilgi vermek için yer alıyor.

Instagram bildirimleri kapatma ile ilgili e-posta bildirimlerinin kapatılması konusunda şunu söyleyebiliriz ki kullanıcılar ister bu bildirimlerin hepsini devre dışı bırakabilir ister bazılarını kapatarak daha az bildirim alabilir. Kısacası Instagram, bu konuda çeşitlilik sunmuş durumda.

Uygulama Bildirimleri

Instagram’da uygulama üzerinden alınabilecek pek çok bildirim yer alıyor. Bu bildirimlerin ayarlarına ulaşmak için profil üzerinden ayarlara girdikten sonra “Anında ilet bildirimleri” seçeneğine tıklamak gerekiyor. Bu aşamadan sonra karşımıza pek çok ayar çıkıyor olacak. Öncelikli olarak burada çeşitlilik fazla olduğu için bazı kullanıcılar, tüm bildirimleri hızlı bir şekilde kapatmak isteyebilir. Bunun için “Tümünü Durdur” butonunu aktif etmek yeterli oluyor. Eğer bazı bildirimler kapatılacak ise bu konuda pek çok ayar mevcut.

İlk olarak “Gönderiler, Hikayeler ve Yorumlar” kategorisinden başlayalım. Bu kategoride beğenmeler, olduğun gönderilerdeki beğenmeler, yorumlar, yorum beğenmeleri ve ilk gönderi veya hikayeler gibi bildirim seçenekleri yer alıyor. Kullanıcılar, bu seçenekleri kapatabilir, takip ettiği kişilere aktif edebilir veya herkese açık hale getirebilir.

Instagram bildirimleri kapatma konusunda yapılabilecek bir diğer şey “Takip Edilenler ve Takipçiler” ekranında ayar yapmak. Bu ekranda takipçi istekleri, kabul edilen takip istekleri ve hesap önerileri bildirimlerini kapatmak ve açmak mümkün hale geliyor. Kullanıcılar “Mesajlar ve Aramalar” kategorisine girdiğinde ise mesaj istekleri, gelen mesajlar, grup istekleri, görüntülü sohbetler ve oda bildirimleri ile ilgili bildirimlerin ayarlarını buradan yapabiliyor.

Bir diğer bildirim kategorisi olan “Live ve Reels” ise canlı videolar ile son yüklenen reels videoları hakkında bildirim vermek için yer alan bir sekme. Karşımıza çıkan “Bağış Kampanyaları” kategorisi kullanıcının düzenlediği bağış kampanyası ve başkalarının bağış kampanyaları hakkında bildirimlerin düzenlendiği bir yer. Son olarak “Instagram’dan” kategorisi üyeleri karşılıyor. Burada hatırlatmalar, duyurular, destek talepleri ve tanınmayan girişler ile ilgili bildirimler bulunuyor. Instagram bildirimleri kapatma konusunda burada yer alan tanınmayan girişler kısmının güvenlik amacıyla aktif olması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu