Sosyal Medya

Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri

Instagram hesap kurtarma konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için bu içeriğimizde bu adımlardan söz ediyor olacağız. Umarız sizler için faydalı olur.

Sosyal medya yazılımlarından birisi haline gelen Instagram, sunduğu pek çok imkan ile kullanıcıların gözdesi haline gelmiş durumda. Günümüzde Meta çatısı altında hizmet veren uygulamada bazı kullanıcılar hesap şifrelerini unutabilir veya hesabını çaldırabilir. Aslında bu olay hesapta çift aşamalı doğrulama var ise de meydana gelebiliyor. Bunun sebebi kullanılan cihazdaki üçüncü parti yazılımlar veya gizlilik problemleri olabiliyor. Peki hesabı kurtarmak için nelerin uygulanması gerekiyor? Gelin bu konunun detaylarına inelim.

Instagram Hesap Kurtarma Metodları

Bir kullanıcı eğer Instagram hesabının çalındığını düşünüyor ise ve hesap halen açık ise hemen şifresini güncellemeli. Çift katmanlı doğrulama aktif değilse bu güvenlik katmanının aktif olması tavsiye ediliyor. Eğer hesaba giriş yapılamıyor ise şifre sıfırlama talimatları uygulanmalı. Bunun için giriş ekranında “Giriş yapmakla ilgili yardım al” bağlantısına basılmalı. Eğer Instagram hesabı Facebook ile bağlantılı ise Facebook hesabı ile giriş yapılabilir. Değilse e-posta adresi veya telefon numarası girilebilir. Sonrasında ise gelen kod girilmeli ve ardından şifre güncellenmeli.

Instagram Hesap Kurtarma

Instagram üyelerinin Instagram hesap kurtarma konusunda uygulayabileceği bir diğer şey hesabının çalınma ihtimalini düşünmek. Eğer bilgiler doğru olduğu halde hesaba ulaşılamıyor ise bilgilerin güncellenme ihtimali mevcut. Bu durumda yapılması gereken şey bir kez daha kontrol etmek ve emin olunduktan sonra bir sonraki aşamayı uygulamak. Eğer e-posta adresinin şifresi unutulduysa bu doğrultuda e-posta adresinin yer aldığı siteye girilmeli ve şifre sıfırlama talimatları yerine getirilmeli. Eğer telefon numarası değiştiyse ise bu konuda yapacak bir şey bulunmuyor.

Buraya kadar eğer halen bir sonuca varılamadıysa artık hesabın başkasının eline geçtiği konusuna şüphe ile yaklaşılmalı. Böyle bir durumda Instagram’ın birkaç tavsiyesi bulunuyor. Bunlardan birisi eğer e-posta adresi saldırganın uyguladığı işlem ile değiştiyse hesaba bağlı olan e-posta adresinin gelen kutusunu incelemek. Gelen kutusunda Instagram hesabındaki e-posta adresinin değiştiğine dair bir mesaj yer alacak. Bu mesajdaki bağlantıya tıklayan bir kullanıcı, eski e-posta adresini hesaba geri eklerken aynı zamanda şifreyi güncelleyebilir.

Instagram hesap kurtarma adımları bunlarla da sınırlı değil. Eğer halen hesaba ulaşılamıyor ise yani e-posta adresi ve telefon numarası ile ilgili bir sorun yaşanıyorsa bu durumda destek talebi açılması gerekiyor. Destek talebi açmak için giriş ekranındayken “Giriş yapmakla ilgili yardım al” seçeneğine dokunulmalı. Bu işlemin ardından “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var?” seçeneğine dokunmak gerekiyor. Hesap seçtikten sonra tekrardan aynı isimdeki bağlantıya basılmalı. Sonraki aşamada “Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum” seçeneğine basılmalı. Ardından gerekli işlemler tamamlanmalı ve destek ekibi ile iletişim kurulmalı.

Instagram, bu aşamada kimlik doğrulama talebinde bulunabilir. Şu bilgiyi vermek gerekiyor ki kimlik doğrulamadan önce Instagram hesabında kişinin fotoğrafları bulunmalı. Ayrıca kimlik bilgilerindeki doğum tarihi ve ad gibi bazı bilgilerin hesap bilgileri ile uyuşması gerekiyor. Eşleşme doğru olursa bu şekilde hesabı tekrar geri almak mümkün olabiliyor. Kullanıcı, kimlik numarası gibi özel bilgileri sansürleyerek kimlik kartının fotoğrafını gönderebilir.

Bir kullanıcı eğer Instagram hesap kurtarma ile ilgili sorun yaşayıp bu sorunu çözüme kavuşturduysa tekrarının yaşanmaması için hem hesap güvenliğini hem de cihaz güvenliğini arttırmalı. Ayrıca cihaza güvenilir uygulamalar yüklenmeli ve gereksiz izinler verilmemeli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu