Sosyal Medya

Facebook Hesap Silme Yöntemleri

Facebook hesap silme konusunda bilgi sahibi olmak isteyen birçok insan bulunuyor. Bu konu ile birlikte Facebook hesabı kaldırma sürecini aktaracağız.

Sosyal medya uygulaması Facebook’ta hesap kaldırmak için iki farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden birisi hesabın geçici olarak görünürden kaldırılmasını yani hesabın dondurulmasını sağlıyor. Bir diğer yöntem olan kalıcı yöntem ise hesabın tamamen silinmesine olanak tanıyor. Bir Facebook kullanıcısı, bu iki seçenekten birini seçerek hesabını geçici olarak veya tamamen ortadan kaldırabilir.

Facebook Hesap Silme

Geçici Hesap Kaldırma

Facebook’ta hesap kaldırmanın yollarından birisi geçici olarak hesabı görünürden kaldırmak olmakta. Yani kullanıcılar, bir süreliğine hesabı dondurarak o hesaba diğer kullanıcılar tarafından ulaşılmasını engelleyebiliyor. Bu yöntem genellikle Facebook’tan geçici olarak uzaklaşmak isteyenler tarafından tercih edilebiliyor.

Facebook hesabını geçici olarak kaldırmak için yapılması gereken ilk şey Facebook uygulamasına girip geçici olarak silinmek istenen hesabın doğru olup olmadığını denetlemek. Bu işlem sonrasında yapılması gereken şey “Ayarlar ve Gizlilik” menüsüne ulaşmak. Bu seçeneği seçtikten sonra çıkan ekranda “Ayarlar” butonuna basılmalı. Bu butonda pek çok bilgi bulunuyor olacak.

Facebook Hesap Silme

Kullanıcıların Facebook hesap silme konusunda bu aşamada yapması gerektiği şey “Facebook Bilgilerin” kısmını bulmak ve bu seçeneğe basmak. Facebook kullanıcısı, bu ekranda yer alan hesap dondurma kısmına gelmeli ve ardından gerekli talimatları yerine getirmeli. Gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra “Hesabı Dondur” seçeneği seçilmeli. Bu şekilde Facebook hesabının dondurulması mümkün hale geliyor.

Bir kullanıcı, Facebook hesabını dondurduğunda o hesabı istediği zaman çözebiliyor. Bir hesabın dondurulması durumunda o hesaba tekrar giriş yapılana kadar hesap diğer kullanıcılara görünmez. Yani hesabın dondurulmasının kaldırılması için hesaba giriş yapılması yeterli oluyor. Bu şekilde hesabın geçici olarak kapatılması ve tekrar açılması sağlanabiliyor.

Kullanıcıların bilmesi gerektiği bir diğer konu hesabın dondurulduğu takdirde neler ile karşılaşacağı. Dondurulmuş bir hesap için şu bilgilerin bilinmesi gerekiyor:

 • Dondurulan bir hesabın profili diğer kullanıcılara gösterilmez. Eğer profile basılırsa hesabın dondurulduğuna dair bir uyarı gösterilir.
 • Diğer kullanıcılar, dondurulmuş hesap üzerinden daha önce gönderilen özel mesajlara ulaşabilir.
 • Hesap, arkadaş listesinde görülür ama hesaba ulaşım sağlanmaz.
 • Hesabın dondurulması ile beraber hesaba bağlı diğer sayfalar da gizleniyor.
 • Dondurulan Facebook hesabına bağlı Messenger hesabı aktif bir şekilde kullanılabilir.

Kalıcı Hesap Kaldırma

Facebook hesap silme işlemi geçici olarak bu şekilde yapılıyor. Peki hesabı nasıl tamamen kaldırıyoruz? Bunun için yine aynı şekilde ayarlara girmek gerekiyor. Bu ekranda bulunan “Facebook Bilgilerin” seçeneğine basmak ve ardından “Dondurma ve Silme” bölümüne geçiş yapmak gerekli. Bu aşamaları tamamladıktan sonra yapılması gereken bir diğer şey “Hesabı Sil” bağlantısına basmak. Bu bağlantıya bastıktan sonra gerekli talimatların yerine getirilmesi gerekiyor. Örneğin burada hesabın neden silindiğine dair bir soru sorulabilir. Nedenler arasında şunlar yer almakta:

 • Facebook’un zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.
 • Başka bir Facebook hesabım var.
 • Facebook’tan çok fazla bildirim alıyorum.
 • Gizlilik endişelerim mevcut.
 • Facebook’un yararlı bir uygulama olduğunu düşünmüyorum.
 • Facebook’ta fazla zaman harcıyorum.
 • Diğer

Bunun gibi pek çok neden arasından kullanıcının kendine en uygun olanı seçmesi gerekiyor. Diğer seçeneği seçilirse bu konuda bilgi sağlanabilir. Bu aşamaları geçtikten sonra yapılması gereken işlem “Hesabı Sil” butonuna basmak. Firma, kullanıcıya 30 günlük bir süre veriyor. Eğer hesap kaldırma süreci iptal edilmek isteniyor ise 30 gün içerisinde hesaba girilmesi yeterli oluyor. Eğer hesaba bu sürede girilmezse Facebook hesap silme işlemi başarılı olarak sonuçlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu