Sosyal Medya

Facebook Profil Görüntüsü Güncelleme

Günümüzün en önemli uygulamalarından birisi olan Facebook profil görüntüsü güncelleme konusunda da insanların araştırma yaptığı bir yazılım.

Dünya üzerinde birçok uygulama bulunuyor. Bu uygulamalardan birisi olan Facebook, yaklaşık 3 milyar aktif kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Böylesine büyük bir yazılım olan sosyal medya mecrası Facebook, firmalar için de büyük bir potansiyel sunuyor. Bunun yanı sıra bireysel kullanıcıların uygulamada yapabileceği o kadar çok şey var ki belki de birçok Facebook kullanıcısı, bu özelliklerin çoğunu bile kullanmamış olabilir. Peki Facebook’ta profil görüntüsü nasıl güncelleniyor?

Facebook Profil Görüntüsü Güncelleme Yöntemleri

Fotoğraf Yükleyerek Güncelleme

Facebook profil görüntüsü güncelleme için birden fazla yol bulunuyor. 4 farklı metodda profil görüntüsü güncellemenin mümkün olduğu bu ortamda bu yöntemlerden birisi fotoğraf yüklemek olarak karşımıza çıkıyor. Facebook kullanıcıları, kendi cihazı üzerinden bir fotoğraf seçerek bu şekilde profil görüntüsüne sahip olabiliyor. Facebook’ta profil görüntüsü yüklemek için öncelikle Facebook uygulamasına girilmeli ve profil ekranına ulaşılmalı.

Bu aşamalar tamamlandıktan sonra profil görüntüsüne basılmalı ve ardından “Profil Resmini Güncelle” butonuna tıklanmalı. Bu işlem sonrasında bir pencere ile karşılaşılacak. Bu pencerede “+ Fotoğraf Yükle” seçeneğine basılmalı. Sonrasında cihazdan fotoğraf seçilmeli ve bu işlemin sonrasında profil görüntüsü düzenlenerek güncelleme işlemi tamamlanmalı.

Facebook Profil Görüntüsü Güncelleme

Albümden Seçme

İnternet kullanıcılarının Facebook profil görüntüsü güncelleme ile ilgili yapabileceği bir diğer şey albümden fotoğraf veya resim seçme. Albüm, bir Facebook kullanıcısının zaman tüneli, mobil yüklemeler, etiketlenen fotoğraflar, kapak fotoğrafları, profil resimleri ve bu gibi alanlara yüklediği içerikler olmakta. Ayrıca kullanıcının oluşturmuş olduğu albümler de burada görünebiliyor. Albümler arasından fotoğraf veya resim seçen bir kullanıcı, bu şekilde profil görüntüsü belirleyebiliyor ve ardından güncelleme işlemini tamamlayabiliyor.

Avatar Ekleme

Facebook, bildiğiniz üzere geçtiğimiz yılın sonuna doğru Meta şirketi halini alarak daha farklı bir hale bürünmüş oldu. Şirketin bu adı almasının sebebi metaverse deneyimlerine doğru ilerliyor olması. Bu doğrultuda kullanıcıların yapabileceği şeyler arasında kendi avatarını oluşturması da yer alıyor. Dijital avatar, kendi fotoğrafını paylaşmak istemeyenlerin kullanabileceği bir özellik. Bu özellik, yorumlar gibi pek çok alanda kullanılabiliyor. Kullanım alanlarından birisi de profil görüntüsü olmakta.

Facebook profil görüntüsü güncelleme adımlarından birisi olan avatar ekleme olayı sayesinde kullanıcı, kendisi olmadan dijital bir avatarı ile profil görüntüsüne sahip olabilecek. Bunun için az önce profil üzerinden girilen ekrandan “Bir Avatar Profil Resmi Oluştur” seçeneğine basılması gerekiyor. Sonrasında ise avatar oluşturulmalı ve ardından bir poz seçilmeli. Bu özelliğin güzel yanlarından birisi arkaplan güncelleme aracının da yer alması.

Çerçeve Ekleme

Bir Facebook kullanıcısının yapabileceği bir diğer şey mevcut profil görüntüsüne çerçeve eklemek. Çerçeve Kadınlar Günü, Cumhuriyet Bayramı ve Kurban Bayramı gibi özel günlerde geçici olarak kullanılabilen nesneler. Çerçeve, profil görüntüsünün çevresinde yer alarak farklı bir görünümü imkan kılıyor. Çerçeve eklemek için yapılması gereken şey aynı ekran üzerinden “Çerçeve Ekle” seçeneğine dokunmak. Sonrasında ise gerekli düzenlemeleri yapıp işlemi kaydetmek.

Instagram Profil Görüntüsü Güncelleme

Facebook’un yanı sıra Meta şirketine ait olan kardeş uygulama Instagram hakkında da profil görüntüsü güncelleme olayı sorulabiliyor. Instagram’da profil görüntüsünü güncellemek için önce profil ekranına girilmeli, ardından profil görüntüsüne dokunulmalı. “Fotoğraf Yükle” seçeneğine dokunduktan sonra cihazdan görsel seçimi yapılmalı ve işlem kayıt edilmeli.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu