Kripto Para

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır?

Bu içeriğimizde kripto para nedir ve nasıl alınır sorusunu cevaplandıracağız. Bir kripto para birimi, bir değişim aracı olması amaçlanan dijital veya sanal bir para birimidir. Gerçek dünyada kullandığımız para birimine tam anlamıyla benzer; fakat herhangi bir fiziki düzenlemeye tabi değildir ve çalışmak için kriptografi sistemini kullanmaktadır.

Kripto para nedir?

Kripto para nedir?
Kripto para nedir?

Kripto para birimleri bağımsız ve merkezi olmayan bir şekilde, banka veya merkezi bir otorite olmadan çalıştığı için, ancak belirli koşullar yerine getirildikten sonra yeni birimler eklenebilir. Örneğin, Bitcoin ile, ancak blok zincirine bir blok eklendikten sonra madenci bitcoinlerle ödüllendirilir ve yeni bitcoinlerin üretilmesinin tek yolu budur. Bitcoin için limit 21 milyondur; bundan sonra, daha fazla bitcoin üretilmeyecektir.

Kripto Paranın Faydaları

Kripto para birimlerinin işlem maliyeti, yani aktarma, gönderme, çekme dite tabir edilen işlemlerde geleneksel para biriminden çok daha düşüktür ve neredeyse yok denecek kadar azdır. Günün veya gecenin herhangi bir saatinde işlem yapabilirsiniz, satın alma ve çekme işlemlerinde herhangi bir limit yoktur. Bir sürü evrak düzenleme gereği duyulan banka sisteminin aksine dijital platformlar sizden evrak istemez.

Uluslararası kripto para birimi işlemleri de banka havalelerinden daha hızlıdır. Banka havaleleri, paranın bir yerden başka bir yere taşınması için yaklaşık yarım gün sürer. Kripto para birimleri ile işlemler sadece birkaç dakika hatta saniyeler sürer.

Kriptografi nedir?

Kriptografi, kötü niyetli üçüncü tarafların, yani verilerinizi çalmak veya konuşmanızı dinlemek isteyen üçüncü tarafların varlığında iletişimi güvence altına almak için şifreleme ve şifre çözme yöntemini kullanma yöntemidir. Kriptografi, Bitcoin’in kullandığı karma algoritma olan SHA-256 gibi hesaplama algoritmalarını kullanır; herkesle paylaşılan kullanıcının dijital kimliği gibi bir açık anahtar; ve gizli tutulan kullanıcının dijital imzası olan özel bir anahtar.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para nedir, nasıl alınır? Süreç oldukça basittir ve bir borsa seçmeniz ve ardından üye olup satın alma işlemi yapmanız durumunda kripto para satın almış olursunuz.

Bir ticaret sistemi seçin (Borsa)

Bir banka veya yatırım firması aracılığıyla Crypto satın almak henüz mümkün değil, ancak bazı şirketler bunu mümkün kılmak için çabalıyor. ABD dolarınızı şu anda diğer dijital para birimleriyle değiştirebilmenizin tek yolu, bir kripto para birimi değişim platformudur.

Coinbase, Gemini ve Kraken gibi borsalar aracılığıyla çevrimiçi olarak kripto para birimi satın alabilirsiniz. Bu çevrimiçi platformlarda kripto para birimleri satın alabilir ve satabilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Nedir?

Kripto para nedir sorusunu kavradığımıza göre artık borsalara geçebiliriz. Alıcılar ve satıcılar, kripto para birimi değişim platformlarında kripto para ticareti yapar. Ortalama değişim ücreti yetersizdir, ancak çeşitli ticaret türleri ve gelişmiş performans çizelgeleri ile ara yüzleri karmaşıktır. Tüm bunlardan dolayı, yeni yatırımcılar borsalarda kripto ticareti yapmayı korkutucu buluyor.

Binance, Gemini, Coinbase ve diğer kripto para borsaları daha popüler olanlardan bazıları. Bu şirketlerin standart ticaret arayüzleri, yeni başlayanlar, özellikle de hisse senedi ticaretine aşina olmayanlar için göz korkutucu görünse de, kullanıcı dostu kolay satın alma seçenekleri sunarlar.

Acemi dostu seçenekler, her platformun normal ticaret ara yüzlerine göre önemli bir prime sahiptir. İlk kripto para birimi satın alımınızı yapmadan önce veya mümkün olan en kısa sürede, ücretlerden tasarruf etmek için standart ticaret platformları hakkında yeterince bilgi edinebilirsiniz.

Bu yazımızda kripto para nedir? Nasıl alınır sorularına cevaplar ürettik. Fayda sağladığımızı umuyoruz. Daha fazlası için bizi TAKİP etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort