Kripto Para

Kripto Para Borsası

Kripto para alım satım platformları, geleneksel borsalara benzer yönlerine rağmen farklı bir yapıda inşa edilmiştir. Dijital platformdan binlerce kripto para biriminin alınıp satıldığı, cüzdanlarda tutulduğu ve transfer edildiği kripto para borsaları oldukça popülerdir. Kripto para dünyasında önemli bir yere sahip olan bu borsalar, dünyanın dört bir yanından kullanıcılara hitap eder. Kripto para dünyasının temel direkleri olarak bilinen kripto para borsası, aynı zamanda dünya çapında kripto paraların en yaygın alınıp satıldığı merkezlerdir.

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para al-sat borsası, kullanıcıların ve yatırımcıların kripto para satın almalarına ve ellerindeki varlıkları satmalarına imkan veren platformdur. Kripto para sektörüne yeni giriş yapanların büyük bir çoğunluğu ilk kripto paralarını bu borsalarda satın almıştır. Sektörün temelini oluşturan kripto para borsaları, yatırımcılara varlıkları üzerinde çeşitli işlemler yapmalarını sağlar. Bu işlemlerden çok ufak miktarlarda komisyon alarak hizmet veren dünyaca ünlü kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

 • Binance
 • Coinbase
 • Bittrex
 • Kraken
 • OKX
 • io
 • Huobi Global
 • FTX
 • BitMart
 • AscendEX
 • Hotbit
 • com Exchange

Bu borsalar, kripto para alıp satmanın en kolay ve hızlı yöntemlerini sunarlar. Yeni başlayanların büyük bir bölümü herhangi bir kayıt ücreti ödemeden bu borsalarda hesap açarak kripto para alım satım işlemlerini güvenli biçimde yerine getirebilir. Ancak borsalarda dijital saldırı riski her zaman olduğu unutulmamalıdır.

Kripto Para Borsası Nasıl Çalışır?

Kripto para borsası çalışma prensibi sabit paralarla dijital varlıkların takas edildiği bir sisteme dayanır. Kripto para borsaları diğer borsalar dibi değişim sistemi olarak tanımlanır. Yani Dolar, Euro ve TL gibi reel para varlığınızı kripto para borsalarına aktararak karşılığında borsanın listelemiş olduğu kripto para birimlerinden satın alabilirsiniz. Değişim sistemi olan kripto para borsaları tıpkı geleneksel borsa sistemi ile çalışır. Ancak geleneksel borsalara kıyasla kripto para borsalarında yatırım yapmak için banka veya aracı kuruma ihtiyaç duyulmaz. Kripto para borsası üzerindeki tüm dijital varlık alım satım işlemleri borsa kullanıcıları arasında gerçekleştirilir.

Kripto Para Borsalarında Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Kripto Para Borsalarında Yapılabilecek İşlemler Nelerdir

Kripto para borsası hizmetleri, hemen hemen tüm kripto para alım satım platformlarında aynı birbirine benzer şekilde sunulur. Dünyaca ünlü ve global hizmet veren veya sadece bir ülke vatandaşlarına yönelik hizmetler sunan kripto para borsalarında yapılabilecek işlemler şunlardır:

 • Kripto para satın almak
 • Kripto para satmak
 • Kripto para varlıklarını saklamak
 • Kripto paraları takas etmek

Kripto para satın almak isteyenler dünyaca ünlü borsaları tercih edebilirler. Bu borsalarda listelenen en büyük kripto para birimi Bitcoin dışında pek çok altcoine ulaşma imkanı bulunmaktadır. Piyasa değerine ve işlem hacmine göre öne çıkan kripto para birimlerine yatırım yapabilmek için borsada üyelik açmak yeterlidir.

Kripto Para Borsaları Birbirinden Farklı Mı?

Kripto para borsalarının farkı hizmet kalitesinde, sunulan güvenlik standartlarında ve listelenen kripto para birimlerinde ortaya çıkar. Kripto para dünyasında binlerce dijital varlık olduğu için bu kripto para birimlerinin her biri için alım satım hizmeti vermek mümkün değildir. Bu yüzden her kripto para birimini listeleme şansı olmayan borsalar, kullanıcılarına belirli kripto para birimleri için alım satım ve saklama hizmeti sunabilmektedir.

Geleneksel borsalarda olduğu gibi sadece kripto para birimleri ile işlem yapılan borsalar da vardır. Bu borsalarda ABD doları, Euro ve TL gibi reel para birimleri yerine tüm işlemlerde kripto paralar kullanılır. Dolayısıyla sahip olduğunuz bir kripto para birimi ile güncel fiyat üzerinden başka bir kripto para birimi satın alma imkanınız vardır.

Ayrıca kripto paralar hizmet verdikleri müşteri kitlesine göre farklılaşabilir. Global kripto para borsaları dünya çapında kullanıcılara hitap ettiği için farklı dillerde ve farklı ülkenin vatandaşlarına hizmet verebilir. Öte yandan bölgesel hizmet veren kripto para borsaları ise sadece bir ülkenin vatandaşlarına yönelik kripto para alım satım desteği sunabilir.

Kripto Para Borsası İşlem Yapmak Kolay Mı?

Kripto para borsasında işlem yapmak oldukça kolaydır. Borsanın resmi web sitesini kullanarak ücretsiz bir şekilde hesap açtıktan sonra hesabınıza bir miktar reel para gönderip anında kripto para alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Kripto para borsası müşterilerine sunduğu her alım, satım ve takas işlemlerinde belirli bir oranda komisyon ücreti almanın dışında herhangi bir masraf çıkarmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu