Kripto Para

Bitcoin Nedir? Nasıl Buraya Kadar Geldi?

Kripto para tarihinin önemli olaylarına yer veren Bitcoin nedir? Nasıl buralara kadar geldi ve nasıl yükselişler içerisine girdi? Gelin beraber inceleyelim.

Kripto paralar, son yıllarda büyük bir rol oynuyor. Sunduğu olanaklar sayesinde kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaran bu paralar, gerçek olmaması ve dijital ortamda bulunmasıyla da bilinirken aynı zamanda merkezî bir yapıda bulunmamasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bazıları kripto paraları tehlikeli görürken bazıları bu paraların önemine vurgu yapıyor. Peki birçok altcoinin oluşmasında büyük bir etkiye sahip olan Bitcoin nasıl bu kadar büyük bir piyasaya sahip oldu? Bir zamanlar 1 trilyon doların üzerinde piyasa değerinin üzerine çıkan BTC’nin geçmişine ve güncel durumuna bakalım.

Bitcoin Nedir? Özellikleri

Öncelikle Bitcoin hakkında bilgi almak ve bu para biriminin özelliklerini bilmek gerekiyor. Bitcoin, Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi tarafından kuruldu. Kurulduğu dönemden bu yana değer kazanan ve son yıllarda ciddi anlamda eriyen para birimi, pek çok özelliğe sahip. Kripto para birimi bitcoinin özelliklerinden birisi merkezî bir yapıda olmaması. Merkezî olmayan yani P2P şeklinde çalışan bu sistem, kullanıcıların birlik olup işlem yaptığı bir yol sağlıyor. Yani bitcoinlerin depolanması için bir merkez bulunmuyor, bu veriler bu ağa katılıp destek olan her kullanıcıya sağlanıyor.


Bitcoin nedir? Bu konuda açıklanabilecek bir diğer özellik madenciliği mümkün kılan bir kripto para birimi olduğu. Bitcoin ile beraber kullanıcılar, madencilik yaparak bu işten iyi bir kazanç elde edebilir. Ekran kartı vasıtasıyla insanların para kazanmasını sağlayan Bitcoin, değeri arttıkça daha ciddi sunucuların kurulmasını sağladı. Örneğin artık bitcoin madenciliğinin birden fazla ekran kartı ile daha büyük ortamlarda yapıldığını ifade edelim.

Bitcoin Nedir

Kripto para birimi Bitcoin ile ilgili şu özellikleri sıralayabiliriz:

 • Dolandırıcılığa karşı kontrol
 • Uygun maliyet
 • Küresel ulaşılabilirlik
 • Mikro ödemeler
 • Topluluk desteği
 • Bahşiş ve bağışlar
 • Anlaşmazlık tartışmaları
 • Güven ve dürüstlük
 • Çoklu imza hesapları
 • Esneklik ve merkezî olmayan bir yapı
 • Şeffaflık
 • Otomatik çözümler

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin nedir? Bu sorunun yanı sıra BTC’nin günümüze kadar nasıl bir değer içerisinde olduğunu da bilmek gerekiyor. Bitcoin, 2008 yılında geliştirilmeye başlanan ve 2009 yılında piyasada yer bulan bir kripto para. 2010 yılına gidelim. 2010 yılının Eylül ayında yani günümüzden 12 yıl önce BTC’nin 0,1 dolar yani 10 cent olduğu görülüyor. 1 bitcoinin bu kadar ucuz olmasına rağmen o dönemin insanları, gelecekte BTC’nin bu kadar yükseleceğini bilmiyordu. 2013 yılına kadar 100 doların altında dalgalanan kripto para birimi, 2013 yılında 100 doların üzerine çıkmayı başardı.

2013 yılının Aralık ayında 1.100 doları aşan kripto para birimi, ardından uzun bir süre düşüş eğilimi gösterdi. 2015 yılına kadar aralıklarla düşen BTC, bu yıl 170 dolar seviyelerini görmüştü. 2015 yılında yavaş yavaş yükselişe geçen bitcoin, 2016 yılında uçuş yaşadı. Tekrardan 1.000 dolara ulaşan kripto para birimi, 2017 yılında 20.000 dolara yaklaşarak yeni bir rekor kırdı.

Geçmişteki hatalardan ders alarak anonim bir şekilde piyasaya sürülen bitcoin, 2017’den sonra ciddi bir düşüş eğilimi yaşadı. 2018’de 3.000 dolara kadar gerileyen para birimi, 2020 yılına kadar önemli bir artış gerçekleştirmese de 2020’nin sonuna doğru roket gibi yükseldi. 2021 yılı ile beraber iki kez zirve yapan ve rekor tazeleyen kripto para birimi, 70.000 dolara çok yaklaşarak birçok yatırımcının zengin olmasını sağladı. 2022 yılı ise BTC’nin büyük düşüşler yaşadığı bir yıl oldu.

Bitcoin nedir? Bu konu ile beraber siz değerli okurlar için BTC hakkında birçok bilgi paylaşmış olduk. Umarız bu konu sizler için yararlı olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu