Kripto Para

Bitcoin Geliştiricileri Kimlerdir?

Bitcoin kripto para projesinin temelleri ilk olarak 2008 yılında atıldı. Arkasındaki isim ise Satoshi Nakamoto olarak biliniyordu. Nakamoto’nun bir kişi mi yoksa grupmu olduğu ise hala bilinmiyor. Satoshi Nakamoto’nun kimliği hala gizemini korumaktadır. Bitcoin’in geliştirilmesi süreci, Satoshi Nakamoto’nun başlangıçta yazdığı Bitcoin Beyaz Kağıdı’nda (Whiye Paper) açıklanan bir protokol ve açık kaynaklı bir yazılımın geliştirilmesiyle başlamıştır.

Bitcoin, ilk çıktığı senelerde birkaç dolardı. Bu rakam hızla yükseldi ve günümüzde on binlerce dolara kadar yükseldi. Pek çok uzman, BTC’nin birkaç yıl içerisinde daha da fazla yükselebileceğini düşünüyor.

Bitcoin açık kaynaklı bir projedir ve herkesin katkıda bulunabileceği bir platform sunar. Bitcoin’in geliştirilmesi, birçok farklı kişi ve kuruluş tarafından yürütülmektedir. Bitcoin topluluğu, Bitcoin Core adı verilen bir grup geliştirici tarafından yönetilmektedir. Bitcoin Core geliştiricileri, Bitcoin protokolüne güncellemeler ekler ve yazılımı geliştirir.

Bitcoin Geliştiricileri

Bitcoin Geliştiricileri Kimlerdir?
Bitcoin Geliştiricileri Kimlerdir?

Bitcoin Core geliştiricileri, açık kaynaklı bir proje olan GitHub’da yazılım kodunu depolamakta ve geliştirmekte ve toplulukla etkileşim halinde olmaktadırlar. Bitcoin Core geliştiricileri arasında bulunan isimler ise şu şekildedir:

  • Gavin Andresen,
  • Wladimir van der Laan,
  • Pieter Wuille,
  • Cory Fields
  • Greg Maxwell

Bu geliştiriciler, Bitcoin protokolüne eklenen güncellemelerin yanı sıra, ölçeklenebilirlik, gizlilik ve diğer konularla ilgili araştırmalar yapmaktadırlar.

Bitcoin Core geliştiricileri dışında, Bitcoin geliştirmesiyle ilgilenen birçok farklı kuruluş da bulunmaktadır. Bu kuruluşlar arasında Blockchain.info, BitGo, Coinbase, BitPay, Kraken ve Circle gibi şirketler yer almaktadır. Bu şirketler, Bitcoin ekosisteminde farklı alanlarda hizmet vermektedirler ve Bitcoin protokolüne eklenen güncellemelerin yanı sıra, Bitcoin’in kullanımını ve benimsenmesini artırmaya yönelik çeşitli projeler yürütmektedirler.

Sonuç olarak, Bitcoin’in geliştirilmesi birçok farklı kişi ve kuruluş tarafından yürütülmektedir. Bitcoin Core geliştiricileri, Bitcoin protokolüne eklenen güncellemelerin yanı sıra, ölçeklenebilirlik, gizlilik ve diğer konularla ilgili araştırmalar yapmaktadırlar. Ayrıca, Bitcoin ekosisteminde farklı alanlarda hizmet veren birçok şirket de bulunmaktadır. Ek olarak bu geliştiricilerin Satoshi Nakamoto’nun kurduğu Bitcointalk.org forumunda hala aktif olduğunu belirtmekte de fayda var. Foruma sizlerde ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu