Teknoloji

iOS 16 Yenilikleri

Apple, iOS 16 yenilikleri ile ilgili yaptığı açıklamada pek çok kişinin yeni işletim sistemiyle ilgili bilgiler almasına öncülük etti.

Aslına bakarsak iOS 16 duyurulalı uzun bir süre geçti fakat 12 Eylül’de iOS 16, resmî olarak cihazlar için yayınlandı. Yayınlanması ile beraber şimdiden pek çok kişi, yeni işletim sistemi sürümünü kullanmaya başladı. Bu sürüm ile beraber dikkat çeken pek çok yenilik Apple kullanıcıları ile buluşuyor. Neyse, lafı daha fazla uzatmadan hemen bu bilgilere geçelim.

iOS 16 Yenilikleri

iOS 16’nın dikkat çeken özelliklerinden birisi kilit ekranının yenilenmiş bir şekilde insanlara sunulması oldu. Artık kilit ekranı daha özelleştirilebilir bir yapıya sahip. Kullanıcılar kilit ekranında bulunan saat ve tarih gibi yazıların görünümünü, rengini ve fontunu güncelleyebiliyor. Ayrıca yapay zeka sayesinde arka plan görüntüsünde yer alan yüz ve dağ gibi ön plan nesneler, saatin önünde durabiliyor. Çeşitli nesnelerin eklenebildiği yeni kilit ekranı aynı zamanda yeni bildirim tasarımlarıyla da daha hoş bir görünüme ev sahipliği yapıyor. Öne çıkan bir diğer özellik birden fazla kilit ekranı oluşturma ve kaydetmenin mümkün olması.

iOS 16 yenilikleri arasında odak güncellemeleri de yer alıyor. Kullanıcılar, odak modunu açarak bu modda yalnızca istediği bildirimleri sesli bir şekilde almayı seçebiliyor. Ayrıca bu mod ile beraber kilit ekranı da güncellenebiliyor. Yani odak modu aktif olduğunda kilit ekranı stili değişebiliyor.

İşletim sisteminin yeniliklerinden birisi Fotoğraflar uygulamasının artık paylaşılan fotoğraf arşivinin getirilmesi oldu. Bu arşiv ile birlikte kullanıcılar, istediği üyeleri bu albüme ekleyebiliyor ve o üyeler albümü görüp eğer albüm sahibiyle yakın konumdaysa katkıda bulunabiliyor. Düzenlemeler senkronize bir şekilde gerçekleşiyor.

Bir diğer güncelleme Mesajlar uygulaması üzerinde yapıldı. iOS 16 yenilikleri arasında yer alan bir diğer yenilik artık mesaj gönderirken mesajın geri alınabileceği. Kullanıcı, bir mesajı gönderirken hata yaparsa mesajı geri alıp tekrar mesaj gönderebiliyor. Artık SharePlay özelliğini de destekleye bu uygulama, aynı zamanda daha güçlü bir ortak deneyimi mümkün hale getiriyor.

iOS 16 Yenilikleri

Mail sisteminde de geliştirmeler yapan Apple, uygulamanın artık kullanıcılar arama yaparken öneriler ile karşılaşmasını da sağlıyor. Mail geri alma, planlama, takip etme ve zengin bağlantılar ekleme gibi pek çok özellik bu uygulamada yerini aldı. Bununla birlikte Safari uygulamasına eklenen geçiş anahtarı sayesinde de iPhone kullanıcıları, güvenli bir şekilde internette seyahat edebilecek. Safari ile ilgili dikkat çeken bir diğer özellik sekme grubunu diğer insanlarla paylaşmanın mümkün olması.

iOS 16’nın en önemli yeniliklerinden birisi de yapay zeka ile birlikte fotoğraf ve videodaki metinlerin seçilebilmesi oldu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, rahatlıkla pek çok metne hızlı bir şekilde ulaşabilecek. Yapay zeka özelliklerinden birisi de para birimi dönüştürme olarak yer almakta. Örneğin euro geçerli bir markette gezerken kullanıcı, fiyat etiketini çektiğinde hemen TL’ye çevrilmiş fiyatı görebilecek.

Apple müşterilerinin iOS 16 yenilikleri arasında bilmesi gerektiği bir diğer şey Cüzdan uygulamasına yapılan yenilik olmakta. Artık kullanıcılar, uygulama üzerindeki anahtarları güvenli bir şekilde paylaşabiliyor ve bu anahtarın nerede ve ne zaman kulanılabileceğini belirleyebiliyor.

Karşımıza çıkan bir diğer yenilik Ev uygulamasında yapılmış durumda. Buna göre kullanıcılar, artık evi daha pratik bir şekilde yönetebilecek ve kategoriler sayesinde aksesuarlara daha hızlı bir şekilde erişebilecek. Evin güvenliğini sağlamanın yollarından birisi olan Ev uygulaması, daha gelişmiş bir şekilde kullanıcılarla buluşuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu