Teknoloji

Unreal Engine Oyun Motoru

Günümüzün en popüler oyun motorlarından birisi Unreal Engine oyun motoru olarak ifade edilebilir. Peki hangi özelliklere sahip?

Oyun geliştirme arzusu, özellikle bilgisayar teknolojilerinin geliştirilmesinden sonra hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Oyun geliştiricileri, ilk zamanlar oyun geliştirirken herhangi bir oyun motoru kullanmıyordu. Doğrudan kod yazarak oyun yapabiliyordu. Bir süre sonra oyun motorları ortaya çıkmaya başladı. Özellikle 90’lı yıllardan itibaren 3 boyutlu oyunların yapılabilmesi de için çeşitli uygulamalar yer aldı. Unity, Game Maker, Game Editor ve Adventure Game Studio gibi oyun motorlarının yanı sıra Unreal Engine da önemli bir motor olarak yer alıyor.

Unreal Engine Oyun Motoru

Unreal Engine, ilk olarak 1998 yılında oyun geliştiricileri ile buluşan bir oyun geliştirme yazılımı. İngilizce dilinde kullanılan ve C++ ile kodlanan bu uygulama, çapraz platform desteği sayesinde pek çok cihaza oyun geliştirebilme imkanı sunabiliyor. Son olarak Unreal Engine 5 ile 5 Nisan 2022 tarihinde yeni sürümü yayınlayan oyun motoru, son sürüm ile birlikte muazzam yenilikler ve harika gerçekçiliğe olanak tanıdı. Optimizasyonun da geliştirilmiş olduğu bu sürüm, artık oyun yapımcılarının daha yüksek performanslı oyunlar yapabilmesini sağlıyor.

Unreal Engine’ın Özellikleri

Unreal Engine oyun motoru, pek çok özelliğe sahip. Bunlardan birisi oyun geliştirirken kullanılan iki farklı kodlama yönteminin bulunması. Kullanıcılar ister kod yazarak ister sürükle bırak yöntemiyle oyun geliştirebiliyor. Kod yazmak isteyen yazılımcılar C++ programlama dilini kullanırken sürükle bırak yöntemi için Blueprint sistemi yer alıyor. Yazılımcılar, pratiklik yani daha hızlı olması açısından kod yazmayı tercih ediyor.

Kod yapısı dışında bilinmesi gereken bir diğer özellik çapraz platform desteği olarak açıklanabilir. Oyun motoru, çapraz platform desteği sayesinde Windows, Android, Linux, PlayStation 4 ve iOS gibi birçok işletim sistemine oyun çıkarmayı mümkün hale getiriyor. Web tabanlı oyun geliştirmenin de mümkün olduğu bu yazılımda programcılar, bir veya birden fazla platform için oyun geliştirme süreci başlatabilir.

Unreal Engine Oyun Motoru

Unreal Engine oyun motoru, ücretsiz olmasıyla kullanıcılara en büyük ayrıcalığı sunmuş oluyor. Bu kadar kaliteli özelliklere sahip olan ve gerçekçi grafikli oyunlar yapılabilen bu motor, bu özelliği ile beraber bu zamana kadar birçok yazılımcının kullanıp harika oyunlar geliştirdiği bir uygulama olmuş durumda. Hatta bu yazılımcılar arasında popüler oyunlar da bulunuyor. Bu oyunlardan bazıları:

  • Fortnite
  • Gears 6
  • Tropico 6
  • Street Fighter V
  • SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom – Rehydrated

Oyun motorunun sunduğu özellikler arasında sahne üzerinde model eklemeden çeşitli nesneler yerleştirme imkanı yer alması bulunuyor. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar küp, silindir ve zemin gibi nesneler ekleyerek bu nesneleri biçimlendirebiliyor. Basit oyunlar yapmak isteyenler için bu nesneler de yeterli olabiliyor.

Unreal Engine Kullanmaya Başlama

Unreal Engine, belirli bir seviyeye kadar ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Unity’de olduğu gibi bu oyun motoru, yıllık kazanç sınırına göre bir limit belirlemiş durumda. Limit aşıldığında lisans alınması gerekiyor ki zaten geliştiriciler için bunun bir sorun olmayacağını düşünüyoruz.

Unreal Engine’ın ücretsiz sürümünde tüm özellikler aktif olurken aynı zamanda eğitim materyalleri de kullanılabiliyor. Bununla beraber her ay binlerce lira değerinde ücretsiz içerikler de alınabiliyor. Unreal Engine oyun motoru kullanmaya başlamak için Epic Games Launcher indirmek ve kurduktan sonra Unreal Engine 5 kurmak gerekiyor. Bu şekilde oyun motoru kullanılabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu