Kripto Para

Bitcoin Madenciliği ile Para Kazan 2022

Artık Bitcoin hakkında hemen hemen herkesin yeterli bilgisi mevcut. Ancak BTC yalnızca alım-satım işlemlerini kapsamaz. Bu kripto para birimiyle madencilik yapabilmek de mümkündür. Kripto para meraklıları için Bitcoin madenciliği ile para kazan rehberi hazırladık. Şimdi detaylara geçelim.

Lider kripto para birimi olan Bitcoin’in temelleri 2008 yılında gizemli mucit Satoshi Nakamoto tarafından atıldı. BTC’nin çıkış amacı, bankacılık kuruluşlarına ve 3. taraf finans şirketlerine olan bağlılığı ortadan kaldırmaktı. Günümüzde elde ettiği başarıya bakacak olursak bunu fazlasıyla başardığı söylenebilir. Bitcoin’in kısaltması BTC’dir. BTC, ağın yerel kripto para birimidir. Bunun yanında piyasa değeri açısından en büyük dijital varlıktır.

Bitcoin’in kullanım alanı her geçen gün genişliyor. Gıdadan turizme ve yazılımdan günlük ihtiyaçlara kadar pek çok alanda BTC token ile ödeme yapabilir hale geldik. Ek olarak El Salvador gibi ülkelerde bu teknoloji harikası dijital parayı ödeme aracı olarak kabul etti. Şu an faaliyette olan binlerce Bitcoin ATM’si bulunuyor. İnsanlarım transfer işlemelerini minimum maliyetle gerçekleştirebiliyor. Ayrıca danışmanlık firmaları, yerli-yabancı borsalar ve madencilik çiftlikleri de yaygınlaşmaya başladı.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, mantık olarak gerçek hayattaki madencilikle benzer yapıda olduğu için bu isim verilmiştir. Madencilik, aynı zamanda mining olarak da geçer. Mining, matematiksel formüllerin çözülmesini ve bunun sonucunda işlemi gerçekleştirenlerin ödüllendirilmesini kapsar. Bu şifrelerin çözümü, teknolojik donanımlarla sağlanır. Bu donanımlardan bazıları işlemci (CPU), ekran kartı (GPU) ve ASIC cihazlar olarak bilinmektedir.

Bitcoin Madenciliği ile Para Kazan
Bitcoin Madenciliği ile Para Kazan

Madencilik işlemleri ilk başlarda işlemci ile yapılıyordu. Ancak günümüzde bu cihazlar yeterli performansı göstermeyecek hale geldi. Çünkü madencilik zorluğu arttı ve bu işle ilgilenenlerin sayısı milyonlara ulaştı. İşlemciden sonra ekran kartları önem kazandı. Ekran kartları, matematiksel formülleri çözme konusunda işlemciye kıyasla çok daha verimli bir şekilde çalışmaktadır.

Ekran kartlarıyla madencilik yapmak için bir ”Rig” oluşturulması gerekir. Rig, ekran kartları, güç kaynağı, ana kart, ve soğutucu gibi teknolojik cihazlardan oluşan sete denir. Genel olarak 6 ya da 8 adet ekran kartlarından oluşur. Oluşturulan bu set, madencilik havuzlarına bağlanır. Ardından haftanın her günü 24 saat çalışmaya başlar. Bu süreçte kullanıcılar BTC token ile ödüllendirilirler.

Günümüzde madencilik şirketlerinin büyük bir kısmı ASIC cihazları tercih ediyor. Bu makineler, ekran kartı ve işlemcilere göre çok daha yüksek bir performans gösteriyor. Fakat dövizin artması nedeniyle hemen hemen tüm modellerin oldukça pahalı ücretlerde sunulduğunu da belirtmek isteriz.

Mining Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliği ile para kazan işlemleri, uygulanış ve bilmeniz gereken diğer detaylara aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği ile Para Kazan! Ne Kadar Kazandırır?

Bitcoin madenciliği ile para kazan işlemlerinde dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunuyor. Özellikle cihazların yıpranma payını ve arızalanma ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bu sizi maddi açıdan sıkıntıya sokabilir. O nedenle her zaman sıfır ürünleri tercih etmenizde fayda var. Ek olarak mining işlemleri 7 gün 24 saat yapıldığı için normalden 5-10 kat daha fazla elektrik faturası çıkabileceğini bilmeniz gerekiyor.

Madencilik işlemlerinden elde ettiğiniz token’ların değer düştüğünde, sizlerin de kazançları düşecektir. Ya1000ni mining işlemleri içerisinde bilinenin aksine pek çok risk bulunur. Peki, ne kadar kazandırır? Bu tamamen sizin ekipman kaliteniz ve sayınızla ilgili bir durumdur. 1000 lira da olabilir, 20.000 lira da olabilir. Çok daha fazlası ya da çok daha azı da kazanılabilir.

Böylece Bitcoin madenciliği ile para kazan – 2022 konusuna ayrıntılı bir şekilde değinmiş olduk. Daha fazlası için bizi TAKİP etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu