Windows

Windows 11 22H2 Özellikleri

Microsoft’un yeni işletim sistemi sürümü olan Windows 11 22H2 özellikleri ile beraber şimdiden pek çok kullanıcı tarafından beğeniyle karşılandı.

Microsoft’un geliştirmiş olduğu Windows 11 işletim sistemi, yakın zamanda yeni bir büyük güncelleme almış oldu. Aldığı bu güncellemeyle beraber birçok kullanıcının işine yarar yeniliklere yer verildi. Bu konu ile birlikte sizlere Windows 11 22H2 güncellemesinde hangi yeniliklerin olduğunu açıklamak istiyoruz.

Windows 11 22H2 Özellikleri

Windows’un yeni sürümü ile birlikte kullanıcılar, Android uygulama kullanabilme desteğine kavuşuyor. Önceden Android işletim sisteminde çalışan yazılımları kullanmak için üçüncü parti uygulama gerekiyordu. Artık Windows, bu özelliği tüm kullanıcıların erişimine açmış durumda. Bunun için Amazon ile anlaşma sağlandı. Amazon Appstore üzerinden Android uygulamaları kurulabiliyor olacak.

Windows’un en çok beğenilen yeniliklerinden birisi başlangıç menüsündeki sabitlenen nesnelerin olduğu alanda güncelleme yapılması oldu. Windows kullanıcıları, bu alanda en çok kullandığı uygulama ve dizinlere yer verebiliyor. Yeni özellik ile beraber sadeliğe önem gösteren kişiler artık birden fazla nesneyi aynı dizine alabilecek. Bunun için iki nesneyi üst üste getirmek yeterli oluyor. Aynı zamanda klasöre ad verilebiliyor.

Windows 11 22H1 özellikleri arasında özelleştirilebilen emojiler yer alıyor. Bu yenilik sayesinde kullanıcılar, artık birden fazla yüzün yer aldığı emojilerdeki kişi sayısını güncelleyebilirken aynı zamanda istediği yüzün cilt rengini de ayarlayabiliyor. Bu özellik ile beraber Windows üyesi ailesini, arkadaşlarını veya bunun gibi grupları temsil eden bir emoji ortaya koyabilir.

Daha önceki Windows sürümlerinde Movie Maker isminde bir video düzenleme uygulaması olduğunu biliyor muydunuz? Windows 11’in yeni sürümü ile birlikte kullanıcılar, Clipchamp uygulamasını kullanarak video düzenleme yapabiliyor olacak. Şablonlara yer verilen bu uygulamada videoya metin ekleme, video üzerine görsel veya çıkartma yerleştirme ve videoyu kesme gibi özellikleri kullanabilecek.

Kullanıcıların Windows 11 22H1 özellikleri arasında deneyebileceği bir diğer şey canlı alt yazı özelliği olmakta. Bu özellik ile birlikte video oynatılırken yapay zeka sayesinde alt yazı, canlı canlı ekleniyor. Yani konuşmalar yazıya dökülüyor. Bunun yanı sıra eklenen bir diğer özellik başlangıç menüsüne ulaşmak için ekranın alt orta kısmından yukarıya doğru kaydırmak. Bu da özellikle dokunmatik ekranlar için faydalı olabilir.

Windows 11 22H2 Özellikleri

Windows 11’in 22H2 sürümünde karşımıza çıkan bir diğer yenilik başlangıç menüsü düzenini güncelleyebilme. Bazı kullanıcılar, başlangıç menüsünü daha farklı görmek isteyebilir. Bunun için Microsoft, başlangıç dizaynını güncelleyebilmek için çeşitli seçenekler ekledi. Bunun dışında geliştirilen bir diğer özellik verimlilik modu eklenmesi. Bu özellik ile birlikte bazı uygulamalarda verimlilik modu aktif edilebilecek. Bu sayede kaynak tüketimi sınırlandırılabiliyor olacak.

Windows 11 22H1 özellikleri arasında fotoğrafların yan yana görüntülenebilmesi özelliği de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu özellik ile birlikte kullanıcılar, aynı uygulama üzerindeyken birden fazla fotoğrafı yan yana görebilecek. Bu sayede birkaç fotoğraf üzerinde çalışmak isteyenler veya karşılaştırma yapanlar, bu yenilikten yararlanabiliyor olacak. Bununla birlikte eklenen bir diğer şey oyun kumandası üzerinde “Nexus” düğmesine basarak son oyunu başlatma işleminin mümkün olması.

Windows 11’in dikkat çeken yapay zeka özellikleri arasında artık görüntülü görüşme yaparken arka plana efekt eklemek için üçüncü parti uygulamaya ihtiyaç kalmaması yer alıyor. Bu özellik ile birlikte arka planı blurlamak isteyenler bu özellikten yararlanarak görüntülü görüşmeye bu şekilde katılabiliyor olacak. Bununla beraber Windows, oyunlar için çeşitli optimizasyonlara yer vermiş durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu