Windows

Windows 10 Özellikleri ve Fiyatı

Windows 10 özellikleri ve güncel fiyatıyla insanların bilmesi gerektiği bir konu. Gelin bu konuda Windows 10’dan söz edelim.

Microsoft, geçtiğimiz yılın Haziran ayında Windows 11’i duyururken Ekim ayında aynı işletim sistemini piyasaya sürdü. Üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen Windows 11, henüz %13’lük bir kullanım payına sahip. Windows 7 ise dünya çapında %72’ye yakın bir oran ile karşımıza çıkıyor. Yani Windows 10, halen büyük bir popülerliğe sahip işletim sistemi. Windows 11’in Şubat ayında büyük bir artış yaşadığı ve sonrasında yavaş yavaş yükselişe geçtiği görülüyor. Windows 11’in Windows 7’yi geçtiği ay ise geçtiğimiz Ağustos ayı oldu. Yani Windows 11 daha yeni yeni ikinci sıraya yerleşirken Windows 10, büyük kullanıcı kitlesiyle hizmet vermeye devam ediyor.

Windows 10 Özellikleri

Windows 10’un bilinmesi gereken birçok özelliği var. 2015 yılından bu yana resmî olarak güncelleme alan işletim sisteminin en büyük yenilikleri arasında tema güncellemesi bulunuyor. işletim sistemi, yeni tasarımı ile Windows 8.1’den daha farklı bir şekilde kullanıcılarla buluşurken bunun yanı sıra yenilenen başlat menüsü de insanların ilgisini çeken bir detay haline geldi. Başlat menüsü dizaynını incelediğimizde sol kısımda uygulamalar ve en son eklenenler gibi nesneler yer alırken sağ kısımda widget benzeri canlı kutular bizleri karşılıyor. Canlı kutuların Windows 11 ile birlikte kaldırıldığını ifade edelim.

Windows 10 özellikleri arasında bildirim sistemi de yer alıyor. Yenilenmiş bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkan bildirim sistemine sağ alt kısımdan ulaşılabiliyor. Bildirim ikonuna basıldığında bildirim paneli açılıyor. Üst kısımda bildirimler yer alırken alt kısımda çeşitli ayarların yapılabileceği seçenekler kullanıcıları karşılıyor. En üst alanda ise tüm bildirimlerin kaldırılabileceği bir buton mevcut.

Windows 10 Özellikleri

Windows 10’un dikkat çeken yeniliklerinden birisi oyun performansının arttırılmış olması. Eski işletim sistemi sürümlerine göre daha akıcı bir oyun deneyimini mümkün kılan Windows 10, oyuncuların gözdesi haline gelen bir işletim sistemi sürümü oldu. Örneğin Windows 7 işletim sisteminde kasan bir oyun, Windows 10’da daha akıcı çalışabiliyor. Bu gibi karşılaştırmalar, kullanıcıların da dikkatini çeken bir konu. Bunun nedenleri arasında daha yeni grafik teknolojilerinin ve daha iyi kaynak tüketimi yapan sistemlerin kullanılması yer alıyor.

Kullanıcılar, Windows 10 özellikleri arasında WSL yazılımını da bilmeli. WSL yani Windows Subsystem for Linux, Linux tabanlı komut satırı çalıştırmak için geliştirilen bir yapı. Kullanıcılar, bu yapı sayesinde Linux tabanlı işlemler yapmak istediğinde bu uygulamadan faydalanarak Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanabiliyor. Ayrıca bu sistemin GPU desteğinin de yer aldığını ifade edelim.

Windows 10’un diğer özellikleri şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • Türkçe dahil 110 dil desteği
 • Zorunlu güncelleme
 • Daha iyi güvenlik özellikleri
 • Yenilenmiş ayarlar ekranı
 • Yeni fontlar
 • Panoya çoklu veri kopyalama ve sabitleme
 • Gece ışığı
 • Açık ve koyu tema
 • Çoklu masaüstü desteği
 • Windows Hello
 • Emoji paneli
 • Windows ile Android cihazı birlikte kullanma

Windows 10’un Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Windows 10 özellikleri dışında fiyatıyla da bilinmeli. İlk olarak 2014 yılında tanıtılan Windows 10, 2015 yılı itibariyle tam sürüme kavuşan bir işletim sistemi. Bununla beraber Windows 10’un birden fazla işletim sistemi sürümü mevcut. Bunlardan birisi Windows 10 Home olarak karşımıza çıkıyor. Windows 10 Home, 2.699 TL fiyat etiketine sahip olurken Windows 10 Pro almak isteyen birisi 3.899 TL ödemek zorunda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu