Windows

Windows XP İşletim Sistemi Nasıl Popülerliğe Ulaştı?

Windows XP işletim sistemi, sunduğu pek çok özellik ile kullanıcıların gözdesi haline gelmişti. Peki nasıl oldu da bu kadar başarılı bir proje oldu?

Microsoft, son zamanlarda Windows 11 işletim sistemi üzerine yoğunlaşsa da Windows 11 ile birlikte Windows 10’u da geliştiriyor. Windows 10, günümüzün en popüler işletim sistemi olarak yer alırken şöyle ilginç bir bilgi de bizlerle buluşuyor: Her iki sürümde bir işletim sistemi popüler oluyor. Yani Windows XP, Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemi en çok kullanılan sürümler olurken aynı zamanda bu sürümlerin arasında farklı bir sürüm daha var. Yani her iki işletim sistemi sürümünde bir popülerlik artmış. Peki Windows XP neden bu kadar başarılı oldu?

Windows XP İşletim Sistemi

Windows XP, 24 Ağustos 2001 tarihinde resmî olarak yayınlanan bir işletim sistemi. 32 bit ve 64 bit sürümüne sahip olan Windows XP, NT üzerine kurulan bir işletim sistemi olurken aynı zamanda 2009 yılına kadar temel destek almaya devam etti. 2014 yılında ise işletim sisteminin desteği resmî olarak son buldu. Buna rağmen kurumların para ödemesi karşılığında Windows XP’nin bir süre daha güvenlik güncellemesi alması mümkün oldu.

NT çekirdeği üzerine yükselen altıncı yazılım olan Windows XP işletim sistemi, sunduğu pek çok özellik ile ön plana çıkan bir Microsoft yazılımıydı. Hybrid çekirdek türüne sahip olan işletim sisteminin özellikle uzun süre liderliğini koruması da dikkat çeken bir durumdu. Artık çok düşük bir kullanım oranına sahip olan XP’nin yerine Windows 10, popüler konumda.

Windows XP İşletim Sistemi

Windows XP İşletim Sisteminin Özellikleri

Peki Windows XP, neden bu kadar popüler oldu? XP’nin önemli özelliklerine bir göz gezdirelim. İşletim sisteminin popülerliğine popülerlik katan yeniliklerinden birisi tasarımıydı. Grafiksel açıdan ciddi bir değişim geçiren Windows XP, bir önceki sürüme göre fark atıyordu. Yeni işletim sisteminde özellikle mavi ve yeşil ağırlıklı bir tema kullanmak ve dönemine göre yazılımın modern arayüze sahip oluşu kullanıcıları cezbediyordu. Kısacası büyük tema güncellemesi, en dikkat çekici detaylar arasındaydı. Grafiklerin yanı sıra o ünlü Windows XP sesleri de pek çok kişinin aklına gelmiş olmalı.

Windows XP işletim sistemi hakkında önemli yeniliklerden bir diğeri optimizasyon olarak bizlerle buluşuyor. Her ne kadar günümüz işletim sistemleri daha sorunsuz görünse de Windows 10 ve Windows 11 güncellemeleri sonrasında da bazı hatalar ile karşılaşılabiliyor. Microsoft, o dönemde elinden geldiğince sorunsuz bir işletim sistemi yapmaya çalıştı. Tabii zaman ilerledikçe yeni güvenlik açıkları ve yeni teknolojilerin de gelişmesiyle Windows XP, günümüzde modern şekilde kullanılabilir bir işletim sistemi olmaktan çıkmış durumda.

Windows XP’nin öne çıkan bir diğer özelliği ClearType ismindeki yeniliği idi. Bu özellik ile beraber LCD ekranlarda metinlerin daha okunaklı hale gelmesi sağlandı. Bu da Windows kullanıcılarının ekranı rahatlıkla görebilmesi anlamına geliyor. Bunun yanı sıra önemli sayılabilecek özelliklerden birisi de uzak masaüstü bağlantısı kurmaya yarayan uygulama. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar, birbirlerine destek olabilmeye başladı.

Windows XP işletim sistemi, daha pek çok özellik ile insanlara harikalar sunmuştu. Bunlardan birisi de kullanıcı değişiminin hızlı bir şekilde yapılabilmesiydi. “Windows + L” tuşlarına basıldığında farklı bir kullanıcı girişi yapılabiliyordu. Bu da aynı bilgisayarı birden fazla kullananlar için kolaylık sağlayan bir durum. Bu gibi daha pek çok yenilik sayesinde XP, yıllar boyunca en çok kullanılan işletim sistemi oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu