Teknoloji

VPN Nedir, Neden Kullanılır?

Yazımıza ilk olarak VPN nedir sorusunun yanıtını vererek başlayabilir. VPN kelimesi İngilizcede “Virtual Private Network” kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Dilimize “Sanal Özel Ağ” olarak çevrilebilir.

Özel yazılım firmaları tarafından üretilen VPN sistemleri bilgisayarınız ya da mobil cihazınız ile bağlanacağınız yapı arasında bir tünel oluşturur. Bu tünel sizin bilgilerinizin tamamını gizler ve size son derece güvenli bir internet dolaşımı imkânı sunar.

VPN kullanımı için özel olarak üretilen uygulamalar ya da internet sitelerini kullanmak mümkündür. Üreticiler her geçen gün daha fazla avantaj sunan VPN hizmetleri sunmak için çabalarlar. Biraz araştırma yaparak sizin için en uygun olan VPN uygulamalarını bulmanız mümkün.

VPN Kullanmanın Avantajları Neler?

Ülkemizde yapılan araştırmalar her geçen gün VPN kullanıcı sayısının artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Tabi ki bunun başlıca sebebi getirilen yasaklar. Bazı web sitelerine giriş işlemleri ülkemizde yasaklandığından insanlar VPN nedir sorusunun yanıtını arayıp bu uygulamaları kullanmaya ve yasaklı sitelere girmeye başlıyorlar. Ancak bu uygulamaların tek avantajı bu değil.

Genel Wi-fi Ağlarının Güvenli Kullanımı

İnternet artık hayatımız için olmazsa olmaz bir yapı olarak kabul ediliyor. Bazı ülkeler internete ulaşımı bir insanlık hakkı olarak görüp bu hizmeti ücretsiz olarak vermeye başladı. Ülkemizde de ziyaretçileri memnun etmek adına bazı alanlarda genel Wi-fi ağları oluşturuluyor. Ancak bu Wi-fi ağlarının güvenli olduğunu söylemek çok mümkün değil. Kullanılacak VPN ile birlikte bu sorun ortadan kalkacak. Rahatlıkla genel Wi-fi ağlarına katılım gösterebileceksiniz.

IP Adresinizi Gizleyin

İnsanların VPN nedir sorusunun yanıtını aramasının en önemli sebeplerinden bir tanesi bu yazılımların kullanıcı IP adreslerini saklıyor olması. Herhangi bir siteyi ziyaret ettiğinizde IP adresiniz o sitede gözükmeye başlar. Bu da insanların sizin cihazınıza ulaşması ya da sizin web sitesindeki gezintinizi kayıt altına alması anlamına gelir. VPN kullanımı ile bu süreç engellenmiş olacaktır.

Sanal Konumunuzu Kolayca Değiştirin

VPN kullanımının bir diğer avantajı konum değişikliğidir. Sanal ortamda konumunuzu istediğiniz yerde göstermeniz mümkün. Böylece yalnızca belirli bir ülkeye hizmet veren sitelere girebilir ve uygulamaları kullanabilirsiniz. Yasaklı sitelere giriş yapmak için de VPN tarafından sunulan bu fırsatlar kullanılabilir.

VPN Nedir

VPN Kullanımının Dezavantajları Neler?

Her geçen gün internet üzerinden VPN nedir araştırmasını yapan kişi sayısı artış gösteriyor. Ancak bu durum uygulamanın hiçbir dezavantajının olmadığını göstermez. Hali hazırda uygulamaları kullanırken küçük dezavantajları göz önünde bulundurmanız gerekli.

İnternet Hızında Düşüş

VPN uygulamaları konum bilgilerinizi değiştirip sizi farklı bir tünelden gideceğiniz yere ulaştırdığından internet hızınızda biraz düşüşe sebep olur. Eğer kaliteli VPN uygulamaları seçerseniz düşüş yalnızca %5 seviyelerinde kalır. İnternet hızınız yüksek seviyelerdeyse bu düşül sizin için hiçbir sorun yaratmaz. Ancak sınırlı bir hızınız varsa interneti kullanmak ciddi bir sorun haline gelebilir.

Daha Çok Enerji Kullanımı

Cihazlardaki enerji kullanımı da VPN ile artış göstermektedir. Masaüstü bilgisayar kullanımlarında bu durum çok sorun olmaz. Ancak dizüstü bilgisayarlar, tabletler ya da akıllı telefonlar için fazla enerji kullanımı sorun yaratacaktır. Şarjın normalden daha kısa sürede bitmesine sebep olur. Bu yüzden devamlı olarak kullanımı zordur.

Bilgileriniz VPN Uygulamasında

Birçok kişi VPN nedir araştırmasını bilgilerini gizlemek için yapıyor. Çok da güvenilir olmayan sitelere girerken bilgilerin gizliliği için VPN uygulaması çalıştırılmakta. Ancak bu durumda siteden gizlenen bilgiler VPN yazılımına gönderilmiş oluyor. VPN yazılımları farklı kişilerin sizin bilgilerinize ulaşmasını engellese de uygulamanın kendisi bilgilerinize ulaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu