Genel

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri 2023

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Sağlık ocağı çalışma saatleri, Sağlık Ocaklarının açık olduğu saatler sabah 08.00 ve akşam 17.00 arası olarak belirlenmiştir. 08.00 ile 17.00 arasında hizmet veren sağlık ocaklarında sağlanan hizmetler için herhangi bir saat kısıtlaması bulunmaz. Hastalar gerek duyduklarında sağlık ocağına müracaat ederek sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

Sağlık Ocağı Sabah Açılış Saati Kaç?

Sağlık ocağı açılış saati 08.00’dır. Sabah 08.00’da açılan sağlık ocakları öğlen arasına kadar kesintisiz hizmet verir. Açılış saatinden sonra sağlık ocağında verilen hizmetlerin başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Muayene
  • Kan alma
  • Rutin kontroller
  • Sağlık raporuyla alakalı işlemler
  • Kanser taramaları

Yoğun talebin olduğu bölgelerdeki sağlık ocakları zaman zaman çok kalabalık olabilir. Hastalar bu durumla karşı karşıya kalmamak için sağlık ocağına sabah erken saatlerde gitmeyi tercih ederler. Sabah 08.00’dan önce hizmet vermeyen sağlık ocaklarına bu saatten önce giden hastalar açılış saatini beklemek zorundadır.

Sağlık yönetimi ne iş yapar için tıklayınız.

Sağlık Ocağı Öğle Arası Ne Zaman?

Sağlık ocaklarında öğle tatili 12.00 saatinde başlar. Bu saatte hekimler ve hemşireler yerlerinden ayrılırlar. Öğle tatili sağlık ocağında çalışanların ihtiyaçlarını gidermeleri ve dinlenmeleri için konulmuştur. Öğle aralarında kimse sağlık ocağının sunduğu hizmetlerden yararlanamaz. Öğle tatilinde sağlık ocağında olan hastaların muayene olmadan önce öğle tatilinin bitmesini beklemeleri gerekir.

Sağlık ocaklarında öğle tatili saat 13.00’da biter. Bu saatte çalışanlar yerlerine geri döner ve hasta kabul etmeye başlarlar. Hastalar öğle arasından önceki gibi öğle arasından sonra da sağlık ocağının tüm hizmetlerinden yararlanabilir. Saat 13.00’da başlayan mesai, öğle tatilinden önceki gibi dört saat sürer ve bu dört saatin sonunda sağlık ocakları hizmet vermeyi bırakır.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri
Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Sağlık Ocağı Akşam Kaçta Kapanır?

Sağlık ocağı akşam kapanış saati 17.00’dır. Öğle arasının bittiği 13.00 saatinden sonra 17.00’a kadar yeniden kesintisiz hizmet sağlanır. Mesai saatinin sonu olan 17.00’dan sonra doktorlar ve hemşireler sağlık ocağını terk ederler, dolayısıyla bu saatten sonra hastaların sağlık ocağından yararlanması mümkün değildir.

Saat 17.00’dan sonra sağlık hizmetlerine erişme ihtiyacı duyan hastalar hastanelerin acil birimlerine yönlendirilir. Sağlık ocağı sadece mesai saatlerinde hizmet verir, hastalar mesai saatleri dışında sağlık ocaklarına giderlerse hizmet alamazlar.

Sağlık Ocağı Nöbet Tutar Mı?

Sağlık ocaklarında nöbet uygulaması vardır. Sağlık ocaklarının nöbeti birtakım koşullara bağlıdır. Bu birimler resmî tatillerde veya hafta sonları nöbet tutabilirler. Resmî tatillerde oluşabilecek gerekliliklere karşı önlem olarak nöbet tutan sağlık ocaklarının nöbeti tüm gün olmaz, genelde sadece 3 saat tutulur. Nöbet tutulan günlerde nöbet mesaisi sabah 09.00-12.00 arasındadır.

Normal koşullarda sağlık ocakları nöbet tutmaz. Belirli bölgelerde ihtiyaç olması durumunda o bölgelerde sağlık ocaklarının nöbet tutması gerektiğine karar verilir. Konuyla ilgili duyurular gazetelerde yayınlanır. Hafta sonlarında ya da resmi tatillerde nöbetçi aile hekimlerine danışmak isteyen hastaların öncelikle hekimin nöbet tutup tutmadığını öğrenmeleri gerekir.

Sağlık Ocağı Hafta Sonu Açık Mı?

Sağlık ocağı cumartesi ve pazar günlerinde hizmet vermez. Bölgedeki sağlık ocaklarının nöbet tutması gerektiğine karar verildiği zamanlar haricinde hiçbir sağlık ocağı cumartesi ya da pazar günü açık olmaz. Sağlık ocaklarının hizmet verdiği günler hafta içidir, cuma gününden pazartesi gününe kadar sağlık ocağı personeli tatil yapar. Hafta sonlarında hastaların sağlık ocakları yerine hastanelere gitmeleri beklenir.

Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri
Sağlık Ocağı Çalışma Saatleri

Sağlık Ocağı Acil Hizmet Verir Mi?

Sağlık ocağı acil birimi yoktur. Sağlık ocağına randevuyla ya da sıra alınarak gidilir. Randevulu hastalar randevu saatlerinde muayene olur. Randevu almayıp sağlık ocağında sıraya giren hastalarda öncelik sıralaması vardır. 65 yaş üstü hastalar ve 7 yaş altındaki hastalar öncelikli hizmet alırlar. Bu hastalar haricindeki hastalar sıra beklemek durumundadır. Hastanın durumuna göre öncelikli sıra uygulaması yoktur.

Acil durumu olan hastalar, sağlık ocağına başvururlarsa sıra beklemek zorundadır çünkü sağlık ocağında acil durumu olan hastalara yönelik bir hizmet yoktur. Acil durumu olan hastaların hastanelerin acil servislerine gitmeleri gerekir. Sağlık ocakları acil durumlar için hizmet vermez.

Sağlık Ocağı Bayramlarda Açık Mı?

Sağlık ocağı bayramlarda tatil yapar. Resmî tatil ilan edilen günlerin neredeyse hepsinde sağlık ocakları tatildir. Sağlık ocaklarının tatil olduğu günler arasında tüm dini bayramlar, milli bayramlar ve diğer resmî tatil ilan edilen özel günler vardır. Yoğun bölgelerde bu tatil günlerinde sağlık ocağı nöbet uygulaması yapılabilir.

Sağlık müdürlüğü sağlık ocağı çalışma saatleri için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu