Genel

Catering Nedir, Ne İş Yapar?

İnsanın başlıca ihtiyaçlarından biri yemektir. Sıradan yemeklerin yanında sanatla harmanlanarak yapılan yemekler de vardır. Devamlı yeni organizasyonların şekillendirildiği yemek hizmetleri de değerini giderek artırmıştır. Birçok alana (etkinliklere, kurumlara vb.) her tür yemek hizmetinde bulunan catering şirketleri, önemli bir göreve sahiptir. Peki catering nedir? İşte bu yazımızda sizlere bundan bahsedeceğiz.

Catering Nedir, Ne İş Yapar?
Catering Nedir, Ne İş Yapar?

Birden fazla müşteriye yemek servisi veren tüm işletmelere catering denir. Bir diğer deyişle yiyeceği tedarik eden şeklinde de kullanılır. Toplu yemek hizmeti sağlayanlar bu unvanla bütünleştirilir. Okullara, düğünlere, cenazelere ya da az kişinin oluşturduğu toplantılara bile verilen yemek servisleri catering adı altında geçer. Catering hizmeti, yemek ihtiyacı bulunan organizasyonlar için hayli ekonomik bir seçimdir. Bu hizmeti alan organizasyon sahipleri hem zamandan hem de paradan tasarruf etmiş olurlar. Catering sahipleri kendi aşçılarını çalıştırabilir, bunun yanında isterlerse duruma göre taşeronlardan yemek hizmeti de sağlayabilirler. Kimi catering firmaları sadece yemek değil sandalye ve masa süslemesi, ışıklandırma ve dekorasyon gibi farklı hizmetler de vermektedir.

Catering Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Catering Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
Catering Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Catering, dört ana türden oluşmaktadır. Catering firmaları bu türlere göre müşterilerin isteklerini karşılamaktadır:

Mobil catering hizmetleri: Bir sokak kenarında, işletmelerin lobisinde ya da bir fuarda bulunabilmektedir. Bu hizmette sunulan her yiyecek önceden paketlenmiştir. İnşaat veya ofis çalışanlarına atıştırmalıklar sağlayabilmektedir. Mobil yemek hizmetleri konserlerde, halka açık alanlarda ve etkinliklerde yer alabilmektedir.

Otel ve restoran catering hizmetleri: Daha çok, katılımın fazla olduğu etkinlik ve organizasyonlarda tercih edilmektedir. Bu hizmet müşteriyle mutfak çalışanı arasında verilmektedir. Dekorasyon ve masa düzenleme gibi hizmetleri de içerebilmektedir.

Özel catering hizmetleri: Yıl dönümü kutlamaları, doğum günleri, düğün ve pek çok faaliyet için yemek hizmeti sağlayan catering çeşididir. Yemeğin tüm süreçlerinden sorumlu olan kişi tedarikçilerdir. Diğer catering çeşitlerinden farklı olarak bu hizmetin içinde etkinlik bittikten sonra masaların temizlenmesi de vardır.

Endüstriyel catering hizmetleri: Ticari işletmeler tarafından seçilmektedir. Sözleşme karşılığında verilen bir yemek servisidir. İşletme çalışanları için günlük öğün sağlanmaktadır. Hapishane, okul, fabrika ve havayolu şirketleri gibi birçok sektörde kullanılan bir hizmettir. Bu sayede catering nedir sorusunu cevaplandırdık hem de çeşitlerinden bahsetmiş olduk.

Catering Hizmetlerinin Faydaları

İşletmelerin ve organizasyon sahiplerinin sıkça başvurduğu catering hizmeti, mevcut alanı yeterli olmayan, çalışanlarına sağlıklı yemek hizmeti sunmak ve yemek hizmetinin de belirli bir zamanda sunulmasını isteyenlerin bir numaralı tercihi oluyor. Catering hizmetleri, ekonomik olarak daha düşük maliyet ile kaliteli yemek hizmeti almayı mümkün hale getirir. Kısa zaman içerisinde toplu yemeklerin hazırlanmasını ve ulaştırılmasını isteyen işletmeler için en faydalı hizmetlerden biridir.

Fakat catering hizmetinin şirketlere fayda sağlayabilmesi için hem kalite hem de hijyen standartlarına mutlaka uygun çalışmalar yürütmesi gerekir. Tabldot alanında yeterli deneyime sahip olması, firma bünyesinde belli başlı politikaları benimsemesi ve uygulaması şarttır. Aksi takdirde dışarıdan yemek hizmeti alan şirketlerin toplu yemek hizmetinden menun kalması pek mümkün değildir. Catering hizmeti veren kurumsal firmaların sayısı oldukça fazladır. İnternetten yapacağınız küçük bir araştırma ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Firmaların deneyimleri, çalışanların yetkinlikleri, çeşitli hizmetleri ve özgün çalışmalarına dair detaylı bilgi edinebilirsiniz. Catering firmaları en nihayetinde de müşterisinin hizmetten memnun kalmasını ve sürekli olarak tabldot hizmetini tercih etmesini sağlar.

Böylece Catering Nedir, Ne İş Yapar? konusuna ayrıntılı bir şekilde değinmiş olduk. Daha fazlası için bizi TAKİP etmeyi unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu