Genel

Patlıcan Meyve Mi Sebze Mi? 2023

Patlıcan Meyve Mi Sebze Mi?

Patlıcan meyve mi sebze mi? Patlıcanın türünün meyve mi yoksa sebze mi olduğu birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Patlıcan sebzeler arasında yer almaktadır. Meyve türü arasında olmayan patlıcan sebze olarak kabul edilmiştir. Ancak botanik bakımları sebebiyle meyve olarak da kabul edildiği yerler bulunur. Yetiştirilme tarzı sebebiyle meyveler ile karıştırılsa da aslında sebzeler arasında bulunmaktadır. Meyve mi sebze mi sorusu birçok sebze ve meyve için geçerlidir. Patlıcanlar da bu kategori arasında yer alır.

Patlıcan Meyve Mi?

Patlıcan meyve mi yoksa sebze mi sorusu hala merak edilmektedir. Patlıcan çiçekten yetişen bir ürün olduğu için karışıklığa sebep olmaktadır. Çiçekten yetişmesi sebebiyle birçok kişi patlıcanın meyve olduğunu düşünmektedir. Aynı zamanda uzmanlar tarafından da meyve olduğuna dair görüşler ortaya atılmıştır. Ancak patlıcan bir sebze olarak kabul edilir. Yaygın duruma ve yapılan incelemelere bakıldığında patlıcanın meyve değil sebze olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yetiştirilme ve bakım süreci sebebiyle meyveye benzese de aslında sebzedir.

Patlıcan Sebze Mi?

Patlıcan sebze olarak bilinen bir tarım ürünüdür. Patlıcan meyve sanılan ancak sebze olan ürünler arasında bulunur. Geleneksel ya da modern tarım yöntemleri fark etmeksizin üretilmiş biçiminden dolayı meyve olduğu düşünülmektedir ancak bir sebzedir. Böğürtlen, çilek ve bunlara benzersiz meyveler arasında bulunur ve aynı zamanda bunların yetiştirilme tarzıyla benzerlik gösterir.

Ayrıca limon meyve mi sebze mi öğrenmek için tıklayınız.

Ancak patlıcan sebze olarak kabul edilmiştir. Önemli lif kaynaklarından biri olan patlıcanın sebze olarak birçok farklı yararı bulunmaktadır. Bu sebeple de özellikle çocuklar ve yaşlılar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Patlıcan bazı kaynaklara göre meyve olarak kabul edilirken, bazı kaynaklara göre ise sebze olarak kabul edilmektedir.

Patlıcan Meyve Mi Sebze Mi?
Patlıcan Meyve Mi Sebze Mi?

Patlıcan Nasıl Yetişir?

Patlıcan yetiştirme için belirli kurallara uymak gerekir. Patlıcan yetiştirmek için kullanılan alanın ve toprağın kalitesi son derece önemlidir. Aynı zamanda ortamın havalandırılması ve diğer sebze ve meyve gibi tohumlara ulaşabilir olması da patlıcan yetiştirilmesi esnasında önemli olarak kabul edilmiştir. Sulu topraklar yerine daha az susuz toprakları tercih eden bir sebze ve aynı zamanda meyvedir.

Patlıcan yetiştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak toprak ve hava değerlerini incelemesi gerekir. Aynı zamanda nem oranı da patlıcan yetiştirilmesi esnasında önemlidir. Patlıcanın ne kadar sıklık ile sulanması gerektiği ve aynı zamanda sulama oranının ne kadar olması gerektiği de yine dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır.

Patlıcan Nerede Yetişir?

Patlıcanın yetiştiği yerin mevsim şartlarına göre uygun olması gerekmektedir. Beşinci yüzyıldan beri var olduğu düşünülen patlıcan, ilk olarak Hindistan sınırlarında fark edilmiştir. Hindistan sınırlarında fark edildikten ve yetiştirilmeye başlandıktan sonra ise uygun iklim koşulları sağlanmadığı takdirde patlıcan yetişmediği anlaşılmıştır. Birçok farklı mutfakta aktif olarak kullanılan bir tarım ürünü olması sebebiyle hem Akdeniz hem de ege gibi mutfaklarda daha sık kullanılır.

Patlıcan özellikle Akdeniz bölgesinde yetişebilen meyve ve sebzeler arasında bulunur. Tarım ürünü olması sebebiyle daha ılıman bölgeleri sever ve patlıcan yetiştirilmesi esnasında nem oranı önem taşır. Patlıcan yetiştirmek isteyen kişiler çoğunlukla Antalya, Adana ve Hatay gibi bölgeleri tercih eder ancak bunların yanı sıra. Ege Bölgesi’nde Aydın ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise Şanlıurfa’da yetiştirildiği de görülmüştür.

Patlıcan Meyve Mi Sebze Mi?
Patlıcan Meyve Mi Sebze Mi?

Patlıcan Yetiştirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Patlıcan yetiştirme tavsiyeleri arasında uygun iklim, su ve nem oranı yer alır. Bu ana unsurlarına dikkat edildiği takdirde patlıcan yetiştirmenin püf noktaları kolaylıkla ortaya çıkabilir. Düşük havalarda yetiştirilmesi oldukça zor olan patlıcan, hassas bitkiler arasında bulunur. Yetiştirilmesi esnasında kullanılan hava sıcaklığına ve nem oranına dikkat edilmesi gerekir. Patlıcan yetiştirmenin püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sıcak ortamda yetiştirilmesi gerekir.
 • Yaz sebzesidir.
 • Seralarda daha kolay yetiştirilir.
 • Tohumun çimlenmesi ortalama 15 gün sürer.
 • Toprağın çok ıslak olmaması ve çamurlaşmaması gerekir.
 • Toprağın pH değeri en fazla 7 olmalıdır.
 • Kullanılan toprağın kumlu olması tavsiye edilir.
 • Tek sıra halinde tohum ekimi yapılabileceği gibi çift sıra halinde de ekim yapılabilir.
 • Patlıcan tohum ekimi ve dizimi esnasında aradaki mesafeye dikkat etmek gerekmektedir. Patlıcanların çok sık şekilde yan yana dizilmesi gerekir. Aralarında ortalama 1 m mesafe bırakılması tavsiye edilir.
 • Patlıcanın farklı türleri vardır. Bu türlere göre hasat dönemleri ve yetiştirilme tarzları değişiklik gösterir.

Patlıcanın Yararları Nelerdir?

Patlıcanın yararları oldukça fazladır. Özellikle önemli bir lif kaynağı olduğu için birçok gıdanın içerisinde yer verilmesi tavsiye edilir. Patlıcanın yararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalp sağlığının sürdürülebilir kılar.
 • Kanserli hücrelerin azalmasına yardımcı olur.
 • Kilo vermek isteyenler tarafından sık sık tüketilir.
 • İştahın azalmasını sağlar.
 • Karaciğer yağlanmasının önüne geçer ve karaciğer sağlığınız sürdürülebilir kılar. Diyabet hastaları tarafından sık sık tercih edilen besinler arasında bulunur.
 • Kas ve eklem ağrıları yaşayan kişiler çoğunlukla patlıcan tüketmeyi tercih eder.
 • Kabız olan kişiler patlıcan tükettikleri takdirde kabızlık problemi sona erer.

Bu unsurlar patlıcanın yararlarını oluşturmaktadır.

Patlıcan wikipedia için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort