Teknoloji

Magsafe Nedir?

MagSafe kılıf ya da şarj aygıtı, Apple’ın sevilen İphone modellerinin kablosuz olarak hızlı ve güvenli şekilde şarj edilmesini sağlayan yenilikçi bir teknolojidir. Akıllı bir şekilde sistemin koşullara uyum sağlayarak 15 W’a kadar maksimum güç sunacak şekilde optimize edilebilir. Cihazın çok daha kısa sürede kablosuz olarak şarj edilmesini sağlamaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde kablosuz şarj etme özelliklerine sahip aksesuar ve cihazların ortaya çıkması kullanıcıların da birçok yönden avantaj elde etmelerini sağlamıştır.

Kablosuz şarj deneyimini kolaylaştırmak için en iyi sonuçları veren MagSafe, uyumlu İphone modellerinde en iyi şarj deneyimini sunmaktadır. 15 W’a kadar daha hızlı kablosuz şarj olanağı sağlamasıyla dikkat çekmektedir. Qi özellikle şarjla da uyum gösteren MagSafe, bu özelliği sayesinde Qi sertifikalı şarj aygıtlarında olduğu gibi İphone 8 ve daha yeni modeller için kabolsuz şarj kutusuna sahip AirPods modellerini de kablosuz olarak şarj etmek için kullanılabiliyor. Kolay bir şekilde takılabilen ve iyi bir kablosuz şarj deneyimi suna MagSafe şarj aygıtı, farklı renk seçenekleri ve tasarım detayları ile dikkat çekmektedir.

İphone Magsafe Ne İşe Yarar?

İphone Magsafe Ne İşe Yarar

MagSafe kablosuz şarj teknolojisinin günümüzdeki en iyi örneklerinden biridir. MagSafe sadece kablosuz şarja değil, aynı zamanda kılıf, dock ve hatta cüzdan gibi birçok manyetik aksesuarın da bağlanmasına olanak tanımaktadır. İphone cihazlarını hızlı ve güvenli şekilde şarj etmek isteyenlerin rahatlıkla tercih edebilecekleri MagSafe, şarj işlemlerinin 15 W’a kadar maksimum güç vererek başarılı bir şarj etme deneyimi sunmaktadır. Temelde kablosuz şarj aygıtı olarak çalışan MagSafe, en iyi şekilde hizalanan mıknatıslar cihaz yapışarak hızlı kablosuz şarj imkanı sunmaktadır. Qi özellikle şarjla da uyumlu olması en dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır.

Magsafe Nasıl Çalışır?

Magsafe powerbank ile benzer bir mantıkla çalışmaktadır. Apple tarafından geliştirilen ürün, uyumlu İphone modellerinin içindeki bir dizi mıknatıs ile kolayca etkileşime geçmektedir. Cihazda kullanılan bu mıknatıslar, diğer İphone modellerine göre iki katına kadar daha fazla güç çekebilmektedir. Güç kablosunun telefon tarafını cihazın arka kısmına yaklaştırıldığında, mıknatıslar kablonun ideal şekilde yerleşmesini sağlamaktadır. Diğer MagSafe aksesuarlarında da geçerli olan bu sistem, İphone için takılan aksesuarın gerçekten bağlandığını gösteren bir animasyon ile bağlantıyı göstermektedir.

2006 yılında MacBook Pro için MagSafe teknolojisini tanıtan Apple, temelde özel bir manyetik kuvvetten yararlanan bir güç bağlantısı olarak tasarlanmıştır. Takip eden yıllarda İphone için geliştirilen cihazlar ise çok daha başarılı performans sağlamıştır. MagSafe ile arıca manyetometre ve tek bobinli NFC okuyucu sisteme eklenebilmektedir.

Magsafe Kaç Kere Şarj Eder?

İphone MagSafe 15 W’a kadar güçle şarj etme becerisine sahiptir. 20 W veya daha yüksek bir güç adaptörü kullanıldığında, MagSafe Battery Pack, İphone’un 15 W’a kadar hızlı ve güvenli şekilde şarj edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca MagSafe Battery Pack, İphone bağlandıktan sonra İphone’un herhangi bir güç kaynağına bağlanarak da ikisinin birden şarj edilmesi sağlanmaktadır.

Temel olarak MagSafe ve Lighting farkları ise tamamen şarj edilme biçimlerinden kaynaklamaktadır. İki şarj kutusunun da Lighting konnektörüyle şarj edilmesi mümkündür. Şarj kutusu ayrıca MagSafe şarj aygıtı ve diğer kablosuz şar aygıtlarıyla da uyumlu olduğu için kablosuz şarj deneyimini daha da kolaylaştırmaktadır. Son dönemde öne çıkan şarj teknolojilerinden biri olmasıyla birçok yönden avantajları olduğu görülmektedir.

Magsafe Şarj Aygıtı Nasıl Kullanılır?

MagSafe nasıl kullanılır sorusu bu teknoloji ile ilk defa tanışan birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. MagSafe şarj aygıtının ayarlanması için kısaca şu adımlar izlenebilir:

 • MagSafe’in USB – C bağlayıcısını, önerilen 20 W veya daha yüksek bir Apple USB – C güç adaptörü ya da uyumlu üçüncü taraf USB – C adabtörü ile bağlanır.
 • MagSafe Mac ya da PC’deki bir USB – C bağlantı noktasına da bağlanabilir.
 • MagSafe düz bir zemine ve yukarı bakacak şekilde yerleştirilir.
 • Herhangi bir metal nesneye ya da yabancı maddeye temas etmemesine özen gösterilir.
 • MagSafe, İphone’un ya da MagSafe uyumlu kılıfın arkasına yerleştirilir.
 • Şarj oluyor sembolü görünmesi için doğru şekilde yerleştirilir.

Düzgün şekilde yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından cihaz rahatlıkla kullanılabilir. İphone’a iletilen güç, sistem koşullarının dışında kullanılan güç adaptörünün vat gücüne göre değişmektedir. MagSafe, belirli modellerde 12 W ve 15 W’a kadar güç üretmektedir. MagSafe şarj aygıtının üzerine cihazı yerleştirmeden önce şarj aygıdının bir güç kaynağına bağlı olması gerekecektir.

Magsafe Şarj Aygıtı Hangi Modellerle Uyumludur?

MagSafe uyumlu telefonlar arasında birçok farklı İphone modeli bulunmaktadır. En iyi şekilde hizalanan mıknatıslar ile söz konusu cihazlarda hızlı ve güvenli kablosuz şarj deneyimini sunacaktır. Buna göre MagSafe şarj aygıtı kullanımına izin veren cihazlardan bazıları şunlardır:

 • İphone 14
 • İphone 14 Pro
 • İphone 13
 • İphone 13 Pro
 • İphone 12
 • İphone 12 Pro

Qi özellikli şarj ile de uyumlu olan MagSafe şarj aygıtı, 15 W’a kadar kablosuz şarj seçeneği sunmaktadır.

Magsafe Şarj Aygıtı Avantajları Nelerdir?

Magsafe Şarj Aygıtı Avantajları Nelerdir

MagSafe avantajları sayesinde birçok İphone kullanıcısı hızlı ve güvenli şarj seçeneğinden yararlanabilmektedir. Manyetik bağlantı kurulumuna olanak tanıması bu teknolojinin en önemli özelliklerinden biridir. MagSafe kullanıcılarının elde ettiği bazı avantajlar kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Manyetik bağlantı kurulumunu sağlar.
 • 15 W’a kadar maksimum güvü verecek şekilde optimize edilerek kısa sürede hızlı ve güvenli şarj imkanı sunar.
 • Kablosuz şarj ve manyetik bağlantı deneyimini bir arada sunar.
 • MagSafe kullanılarak kılıf, dock ve cüzdan gibi manyetik aksesuarlar aktif hale getirilebilir.

MagSafe Telefona Zarar Verir Mi?

MagSafe özelliği konusunda çeşitli tartışmalar dikkat çekmektedir. Bu tartışmalar arasında özellikle MagSafe adlı güç adaptörünün iz tehlikesi olduğu konusunda Apple tarafından da uyarı yapılması dikkat çekiyor. Bu kapsamda diğer ham maddelerden yapılan kılıflar özellikle deri olanlarının MagSafe yüzünden zarar görebileceği aktarılıyor. Ancak cihazlar için doğrudan bir zararının olmadığı ifade edilmektedir. MagSafe özelliği gelişmiş teknik yapısıyla son dönemde öne çıkan avantajlı bir teknoloji olarak değerlendirilmektedir.

MagSafe Kaç Saate Şarj Olur?

Apple kablosuz şarj özelliğine sahip MagSafe şarj aygıtı, WSJ testlerine göre İphone 12 modellerini yüzde 50 doluluğa 1 saat içinde getirmektedir. Benzer diğer kablosuz şarj cihazlarından 30 dakika kadar daha hızlı bir performans sunduğu ifade edilmektedir. Yapılan diğer bir testte ise Apple’ın 20 W USB – C şarj cihazı kullanılarak İphone 12 modelinin şarj edilmesinde ise yüzde 50 doluluğa 28 dakikada ulaşıldığı görülmektedir. Temelde MagSafe yüksek bir şarj getirmese de kısa sürede ortalama bir şarj deneyimi için etkili bir cihaz olarak değerlendirilebilir.

Apple Magsafe Fiyatı Ne Kadar?

MagSafe fiyatı Türkiye’de artan döviz kuru ve diğer ekonomik değişkenlere göre belirlenmektedir. Resmi satış sayfasında MagSafe şarj aygıtının satış fiyatı 929 TL olarak görülmektedir. ABD’de satış fiyatı ise remi satış sayfasında 39 dolar olarak görülmektedir. MagSafe kolay takma ve daha hızlı şarj için birçok alternatif renkte en iyi aksesuarları ve şarj deneyimini sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
gaziantep escort