Windows

Windows 11 Özellikleri ve Fiyatı

Microsoft tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan Windows 11 özellikleri ile beraber pek çok kişinin önemsediği bir yazılım olmakta.

Microsoft, 1985 yılından bu yana Windows işletim sistemini geliştiren bir şirket. Windows 1.0 ile başlayan bu serüven, bazı sürümlerin daha popüler olmasıyla devam etti. Örneğin Windows 3 ana sürümü, özellikle ofis kullanıcılarının ilgisini çekerek pazarda büyük bir rol oynamıştı. Bunun yanı sıra Windows XP, Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemi de büyük bir başarıya sahip olmuştu. Peki ya Windows 11 bu kadar başarılı olabilecek mi?

Windows 11 Özellikleri

Windows 11 işletim sistemi, pek çok yenilik ile bizlerin karşısına çıkıyor. Bunlardan birisi pencere dizaynının artık eskisinden daha hızlı yapılabiliyor olması. Önceden pencereleri yan yana getirmek veya farklı şekillerde dizmek için köşeye veya kenara sürüklemek gerekiyordu. Artık pencerenin üst kısmındaki kare simgesinin üzerine gelindiğinde farklı pencere dizaynları görülüyor. Bu şekilde pencerelerin hızlı bir şekilde dizilmesi mümkün oluyor.

Windows 11 özellikleri arasında yenilenmiş pencere tasarımları da yer alıyor. Artık pencereler eskisinden daha farklı bir görünüme sahip. Eğer pencere tam ekran değilse köşeler oval bir şekilde görünüyor. Pencerelerin yanı sıra sağ tık menüsü de daha farklı ve ikonlarla desteklenerek daha iyi hale getirilmiş durumda.

Windows 11’in önemli yenilikleri arasında başlat menüsünün güncellenmesi yer almakta. Başlat menüsünün yenilenmiş halini incelediğimizde üst kısımda sabitlenmiş öğelerin yer aldığını görüyoruz. Alt kısımda ise yeni uygulamalar ve son açılan dosyalar bizlerin karşısına çıkıyor. En üst kısımda ise arama çubuğu bulunmakta. Özellikle sabitlenen öğelerin bulunduğu yer sayesinde dosyalara hızlı bir şekilde erişim mümkün olacak.

Windows 11 Özellikleri

Kullanıcılar Windows 11 özellikleri arasında hızlı ekran görüntüsü alma yeniliğini de bilmeli. Pratik bir şekilde ekran görüntüsü almak için bazı kullanıcılar, üçüncü parti yazılımları deniyor olabilir. Windows 11 işletim sistemine gelen yeni özellik sayesinde artık hızlı bir şekilde ekran görüntüsü alınabiliyor. “Başlat + Shift + S” tuşlarına bastıktan sonra alan seçimi yapılabiliyor ve seçim işlemi sonrasında görüntü, panoya kayıt ediliyor. Bu şekilde istenen yere yapıştırılabiliyor.

Windows 11 özellikleri arasında bazı kullanıcıların kullanmış olduğu bir diğer yenilik “Windows + W” tuşu ile ulaşılabilen widgetlerin bulunduğu kısım. Aslına bakarsak Windows’un daha önceki sürümlerinde de widgetler yer alıyordu. Şimdi tekrardan karşımıza çıkan bu sistem ile beraber kullanıcılar, istediği widgetleri ekleyip buradan takip yapabiliyor olacak. Bazıları için bu özellik, oldukça faydalı olabilir.

Windows 11 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Güncel pazar paylarını incelediğimizde 2022 yılının Ağustos ayında Windows 10’un %72, Windows 11’in ise Windows 7’yi geride bırakarak %13 olduğu görülüyor. Windows 7’nin payı ise %11 olarak yer alırken Windows 8.1 ise %3 olarak karşımıza çıkıyor. Halen Windows 8 ve Windows XP kullanılması da dikkat çeken bir diğer detay.

Kullanıcıların Windows 11 alması için Microsoft, herhangi bir seçenek sunmuyor. Cihaz almak dışında yapılabilecek bir diğer şey 2.699,00 TL değerinde Windows 10 Home veya 3.899 TL değerinde Windows 10 Pro almak. Ek olarak şu bilgiyi de verelim ki doğrudan Windows 10 ISO dosyası, Microsoft sitesinden indirilip lisans almadan da Windows 11’e yükseltme yapılabilir. 2021 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen Windows 11, güncellemelerle kendini geliştirmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu