Teknoloji

Video Edit Programı

Video edit programları günümüz şartlarında hem özel amaçlar ile hem de iş amaçlı kullanılması gereken programlardır. Özellikle video içerik üreticiliği gibi mesleklere sahip insanlar video edit programlarından fazlasıyla faydalanırlar. Buna ek olarak sosyal medya hesap yönetimi yapan kişiler de video edit programı sayesinde sosyal medyada kaliteli editlenmiş videoları paylaşarak başarılı olabilirler. Kullanabileceğiniz bazı video edit programları şunlardır:

iMovie

iMovie tüm Apple cihazlarına önceden yüklenmiş olarak geldiğinden, Mac kullanıcıları için varsayılan video düzenleme yazılımıdır. Basit bir düzene sahip olan iMovie sayesinde kolayca kaliteli editler yapabilirsiniz. Videonuzun hızlı bir şekilde profesyonel görünmesini sağlamak için uygulamanın önceden ayarlanmış filtreler, geçişler ve başlık seçeneklerinden oluşan iyi seçimini keşfedebilirsiniz. iMovie uygulama düzeneği basittir ancak gerçekten ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. iMovie sayesinde kesme ve kırpma, renk düzeltme, arka plan gürültüsünü giderme ve titrek çekimler için sabitleme yapabilirsiniz. iTunes ile entegrasyon, müzik arşivinizdeki parçaları içe aktarabileceğiniz veya telifsiz ses ve SFX seçiminden gelen sesleri katmanlayabileceğiniz anlamına gelir.

Lightworks

Lightworks

Lightworks bilgisayar tabanlı hazırlanan ilk video düzenleme programlarından biridir. Lightworks 30 yılı aşkın bir süredir kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumdadır. Lightworks Pro sürümü baş rollerinde Colin Firth ve Helena Bonham Carter’ın rol aldığı King Speech isimli filmin düzenlenmesinde kullanılmıştır ve bu film Oscar ödülü almış bir filmdir. İlk kez video edit programı kullanacak olanlar için iMovie’den biraz daha karmaşıktır, ancak yönlendirme videosunu izleyerek kısa sürede programı öğrenebilirsiniz. Renk düzeltme seçenekleri ve yerleşik video efektleri süper etkileyicidir ve ücretsiz bir kullanıcı olsanız bile bu özelliklerden sınırsız bir şekilde faydalanma olanağına sahip olursunuz. Güçlü bir zaman çizelgesi, anında otomatik kaydetme ve arka plan işleme özellikleri videonuzu hızlı ve güvenli bir biçimde kaydederek yayınlamak için Lightworks uygulamasını verimli bir araç haline getirir. Ücretsiz sürümü kullanmanın tek dezavantajı, dışa aktarma seçeneklerinizin daha sınırlı olmasıdır. Uygulamada ücretsiz sürüm ile 720p çözünürlüğe kadar Youtube, Vimeo veya MP4 için önceden ayarlanmış formatlarda dışa aktarma yapabilme imkanınız bulunur.

DaVinci Resolve

“Emmy ödüllü görüntü teknolojisi” olarak adlandırılan Davinci Resolve edit programı video editleme konusunda uzman olmak isteyenler için ideal bir programdır. Eğer usta bir biçimde video editleme yapmak istiyorsanız DaVinci Resolve muhtemelen sizin için en uygun olan ücretsiz video düzenleme yazılımıdır. DaVinci, bulut tabanlı iş akışı sistemleri sayesinde uzaktan iş birlikleri için de kullanılabilen bir yazılımdır. Kurgu sürecinin her bir parçasını odaklanmış bir şekilde uygulama üzerinde ele alınabilir. Kırpmanızı yapmak için ‘Kes’ sayfasından başlayın ve tonları ve gölgeleri değiştirmek için ‘Renk’ sekmesine gidin. DaVınci Resolve Twitter’ kadar uzanan geniş bir dışa aktarım özelliğine sahiptir. Bu programı indirmeden önce sisteminizin özelliklerinin programın gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını öğrenmeniz gerekir çünkü biraz ağır bir programdır.

Clipchamp

Microsoft kısa süre önce web tabanlı ücretsiz bir video düzenleme platformu olan Clipchamp’ı satın aldı ve Microsoft Store aracılığı ile de kullanıcıları ile paylaştı. Sosyal medya içerik üreticileri için özel olarak tasarlanan şablonlar ve kullanıcı dostu arayüz, sosyal medya üzerinde yayınlanacak videolar için idealdir. Ayrıca uygulama ile video kaydederken cihazınızın depolama alanını kullanmama seçeneğine de sahip olursunuz. Bunun nedeni uygulamada hazırlanan videoların doğrudan olarak yayınlanmak istenen sosyal medya platformu ile paylaşılmasına izin veriliyor olmasıdır. Uygulama içerisinde video editleme işlemi başında videonun hangi sosyal medya platformu için kullanılacağı da sorularak kullanıcıya yardım edilmiş olur.

HitFilm

HitFilm en hızlı video edit programı listesi arasında ilk sıralardadır. Hızlı sistemi sayesinde sıfır gecikme ile kırpmaya, kopyalamaya, dilimlemeye ve senkronize etmeye yardımcı olur. Uygulamanın resmi web sitesinden yapılan iddaya göre, dışa aktarmada rakiplerinden iki kat daha hızlı ve oynatma söz konusu olduğunda sekiz kat daha hızlı. Araçları basit ancak son derece etkilidir. Hitfilm ile profesyonel kalitede içerik oluşturmak için sürükle ve bırak geçişlerini ve kullanıma hazır hazır ayarları kullanabilirsiniz. Otomatik ses senkronizasyonu ses kalitesi konusunda da yüksek performans elde etmiş olursunuz. Uygulama özellikleri arasındaki ışık sızıntıları ve parıltılar görüntülere sinematik bir his verir.

Shotcut (Shotcut)

Açık kaynaklı ve çapraz platformlu Shotcut, ücretsiz video düzenleme aracıdır. En çok kullanılan video edit programları arasında olan Shotcut video ve edit konusunda en basit tasarıma sahip uygulamalardan da biridir. Shotcut yüzlerce video ve ses formatını destekler, bu nedenle farklı dosyaları bir araya getirmek için çok kullanışlıdır. Sürükle ve bırak dosya paylaşım özelliği sayesinde iç ve dışa aktarım işlemlerini de kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

OpenShot

Ödüllü ücretsiz video düzenleme yazılımı Mac, Windows veya Linux için çalışır. Her türlü video yaratıcıları için uygun bir programdır. Başka bir açık kaynaklı seçenek olan OpenShot sınırsız parça sunar, böylece istediğiniz kadar katman ekleyebilirsiniz Yerleşik bir animasyon çerçevesi, bunu bu listede benzersiz bir rakip haline getirir.  Video projenizi öne çıkarmak için solma, zıplama ve kaydırma gibi birden fazla görsel efekti OpenShot içinde bulabilirsiniz.

Avid Media Composer

Avid Media Composer

Bu listedeki diğer tüm video düzenleme araçları gibi Avid Media Composer da ücretsiz şekilde de kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Ücretsiz sürüm kullanmak istemezseniz premium üyelik de satım alabilirsiniz. Modern bir arayüz tasarımı, çalışma alanlarına yararlı bir şekilde bölünmüştür. Böylece düzenleme, renklendirme, ses ve efektlerin odaklanmanız çok kolaydır. Alternatif olarak, panelleri ve widget’ları kendi özel reklam öğesi akışınıza uyum sağlamanız gerektiği şekilde yeniden düzenlenmiş durumdadır Avid’in çoklu kamera düzenleme özelliği, 64 farklı açıya kadar otomatik olarak senkronize eder. Böylece düzenlemeye ve hizalamaya, hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Dahili VFX ve filtrelerin tümü çekimlerinize biraz renk katar, ancak bu yeterli değilse, daha fazla eklenti indirin ve kompozit görüntüleme, hareket efektleri ve daha fazlasına preimium üyelik ile sahip olabilirsiniz.

VideoPad

VideoPad, bir kuruş harcamadan yüksek kaliteli videolar oluşturmak isteyen herkes için mükemmel bir seçenektir. VideoPad ile, farklı video stillerini denemek için 3B video düzenleme ve ses efektleri kitaplığı gibi her türlü basit ve kullanımı kolay özelliği bulma imkanı yakalarsınız. Videolarınızı özel efektler, kaplamalar, metinler ve geçişlerle düzenleyebilir, ayrıca renk ayarı ve ses efektleri kullanabilirsiniz. Ardından, bitmiş videonuzu YouTube, Facebook, Google Drive ve diğer mobil cihazlara hızlı ve kolay bir şekilde aktarabilirsiniz. Tek dezavantajı, gelişmiş video editörleri için çok basit olabileceğidir. Bu listedeki diğer ücretsiz video düzenleme yazılımlarından bazıları kadar gelişmiş özelliklerle sahip olmamasıdır. Işık efektleri ekleme, renklere ince ayar yapma ve metin ve görüntüleri bindirme seçenekleri gibi temel video düzenleme ayarlarına sahiptir. Facebook ve YouTube gibi belirli platformlar için optimize edilmiş video dosyalarını kolayca oluşturmak ve bunları doğrudan yazılımın içinden yayınlamak için hazır ayarları dışa aktarma özelliğine sahiptir. VideoPad amatörler için en ideal video edit programı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu