Otomobil

Otomobil Özellikleri Gelecekte Nasıl Olacak?

Gelecekte otomobil özellikleri nasıl olacak? Bu konuda bilgi almak isteyen sürücüler ve teknoloji meraklıları için bu yazıyı hazırlıyoruz.

Geleceğin otomobilleri şimdiden merak konusu olmaya başladı. Gelecekte yer alacak özellikler şimdiden karşımıza çıkıyor. Örneğin sürücüsüz otomobiller ile ilgili çalışmalar devam ederken bunun yanı sıra elektrikli otomobillerin verimliliğinin arttırılması konusunda çeşitli çalışmalar yapılıyor. Gelecekte otomobiller, günümüzden daha iyi bir seviyede yer alacak.

Geleceğin Otomobil Özellikleri

Elektrikli Araçların Yaygınlaşması

Elektrikli araçlar her ne kadar günümüzde bulunsa da yeterli seviyede kullanılmıyor. Halen benzin, dizel ve LPG’li araçların kullanım oranı yüksek. Aslına bakarsak elektrikli araçlar 1800’lü yıllardan bu yana üzerinde durulan ve geliştirilmeye çalışılan bir konu. O dönemde oldukça basit projeler bizlerin karşısına çıkarken 21. yüzyıla doğru bu alanda yapılan çalışmalar daha da ciddileşti. Petrolün fosil yakıt olması sebebiyle elektrikli araçlar, 2000’li yıllardan sonra büyük bir önem kazanırken şimdiden pek çok elektrikli araç modeli ile karşılaşmaktayız.

Günümüzde her ne kadar elektrikli araçlar bulunsa da bu araçların halen kat edeceği mesafe bulunuyor. Gelecekte elektrikli araçların kullanımı konusunda ciddi bir artış beklenmekte. Bununla beraber benzin, dizel ve LPG’li araçların tarihe karışması planlanıyor. Elektrikli araçların en önemli avantajının daha düşük yakıt masrafı olması söylenebilir.

Otomobil Özellikleri

Otonom Sürüş Teknolojisi

Geleceğin otomobil özellikleri arasında otonom yani kendi kendine gidebilen araçlar da yer alıyor. Bu araçlar için şimdiden çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da hatta piyasada bu tür otomobiller bulunsa da bu teknolojinin halen geliştirilme aşamasında olduğunu belirtmekte fayda var.

Araçlar 5 farklı seviyede değerlendiriliyor. 0. seviye otonom olmazken 1. seviye, sürüş asistanının bulunduğu bir teknoloji sunuyor. 2. seviye ise kısmen otomatik olmakla beraber sürücünün uyanık kalması gerektiği otomobil türleri oluyor. 3. seviye otonom araçlar daha fazla kendi kendine sürüş sağlarken 4 ve 5. seviyede ise sürücüsüz otomobiller karşımıza çıkıyor. 5. seviye konusunda henüz çalışmalar devam ediyor. Yakın gelecekte otonom araçların yaygınlaşması beklenmekte.

Yatağa Dönüşen Koltuklar

Geleceğin arabaları ile ilgili bilinmesi gereken konulardan birisi yatağa dönüşen koltuklar olarak ifade edilebilir. Bununla ilgili bazı prototipler dahi yer alıyor. Örneğin bir sürücü, yolcu ile beraber uzun yola çıkmış olsun. Gece uyumak için bir yere park ediyor ve sonrasında koltuğu yaslayarak yatak pozisyonuna alıyor. Bu şekilde sürücü ve yolcu, konforlu bir uyku çekebiliyor. Bu durum, insanları otel masrafından da kurtarıyor.

Yapay Zeka Destekli Otomobiller

İnsanların önemsemesi gerektiği bir diğer konu yapay zeka olarak bizlerle buluşuyor. Yapay zeka, şimdiden araçlarda kullanılsa da gelecekte daha ciddi bir şekilde yer alacak ve kendine daha çok yer bulacak. Geleceğin otomobil özellikleri arasında oldukça önemli olan yapay zeka ile birlikte araç kullanımı özelleştirilebilecek, güvenlik özellikleri daha düzgün olacak, araç kendi kendine gidebilecek, sesli asistan yardım edebilecek ve bunun gibi daha pek çok yapay zeka özelliği araçta bulunuyor olacak.

Araç İçi Abonelik Satışı

Belki bazı müşteriler, bu duruma karşı çıkabilir fakat gelecekte bazı otomobil üreticileri, otomobiller için abonelik sistemini ekleyebilir. Abonelik sistemi ile birlikte otomobillerin daha farklı özelliğe kavuşması sağlanacak. Örneğin BMW, bununla ilgili bir çalışmaya başladı. Firma, abonelik alanlar için koltuk ısıtma, ücretsiz araç yıkatma, ücretsiz otopark, indirimli akaryakıt alımı ve ısıtmalı direksiyon gibi bazı özellikleri sunuyor. Özellikle koltuk ısıtmanın abonelik sistemine dahil olması tepkilere yol açan bir durum oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
gaziantep escort