Otomobil

Elektrikli Bisiklet Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bisiklet sürmek dünya üzerindeki en büyük zevklerden bir tanesi. Milyonlarca insan spor yapmak ve bir noktaya ulaşım sağlamak amacıyla bisikletleri kullanıyor.

Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte bisikletler de farklılaşmaya başladı. Elektrikli bisiklet olarak isimlendirilen ürünler de bunun en büyük kanıtı.

Standart bir bisiklete benzeyen ancak küçük bir elektrikli motoru bulunan cihazlar son dönemde birçok kişinin ilk tercihi konumunda. Aynı standart bisikletler gibi pedal çevrilerek kullanılan bu ürünler gerekli olduğunda elektrikli motoru devreye sokarak pedalların çok daha rahat dönmesini sağlıyor. Bu da mesafelerin daha kolay alınması anlamına gelmekte.

Elektrikli Bisikletin Özellikleri Neler?

Teknolojinin en önemli getirileri arasında yer alan elektrikli bisiklet modelleri farklı Watt değerlerinde olabilen motorlara sahiptir. Bu elektrikli motorların Watt değeri ulaşabileceği maksimum mesafeyi belirler. Bazı modeller tam dolu şarj ile 25 km. ilerlerken bazı modeller 75 km. ulaşıma imkan tanımaktadır.

Elektrikli bisikletlerin ortalama hızlarının 25 km/sa olduğunu söylemek mümkün. Kullanış tarzına ve bisikletin özelliklerine göre bu seviyede çok daha yükseklere çıkabiliyor. Bisikletin şarj edilmesi de son derece kolay. Evlerimizde yer alan prizlere bağlanan elektrikli bisikletler 1 ila 10 saat arasında değişen sürelerde şarj olabiliyorlar.

Elektrikli Bisiklet Nasıl Kullanılır?

Elektrikli bisikletler direkt olarak elektrik enerjisi ile hareket eden ve kullanıcının çabasına hiç ihtiyaç duymayan ürünler değildir. Kullanıcılar elektrikli bisiklet kullanırken pedal çevirmeye devam ederler. Ancak belirli bir hızın üzerine çıkıldığında elektrikli motor devreye girecek ve kullanıcılara destek olmaya başlayacaktır.

Standart bisikletlerde kullanıcılar kendilerini rahat ettikleri tempoda pedal çevirirken 10 km/sa hızda ilerlerken elektrikli bisikletlerde 25 km/sa hızlara ulaşım sağlayabilirler. Tabi ki pedal çevirme için harcanan enerji arttığında destek ve ulaşılan hız da artış gösterecektir. Yokuşları tırmanma aşaması da sorun olmaktan çıkar. Elektrik desteği ile birlikte yokuşlar standart bisikletlerle düz yollarda ilerlemek gibi olacak.

Elektrikli bisikletleri kullanırken çok geniş bir güvenlik sisteminin içerisinde yer alındığını söylemek mümkün değil. Haliyle kullanıcıların güvenlik önlemlerini kendileri alması gerekli. Kask ya da dizlik gibi ürünler kesinlikle kullanılmalı. Bunun yanı sıra gece sürüşlerinde de özel kıyafetlerin, far ve led ürünlerin kullanımı şart.

Elektrikli Bisiklet

Elektrikli Bisiklet Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diğer tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi elektrikli bisiklet modellerinde de farklı etmenler söz konusu. Haliyle insanlar bilinçsiz bir şekilde elektrikli bisikletlerini almaya kalkıştıklarında memnun kalmayacakları bir ürün satın alabiliyorlar.

Elektrikli bisikletleri satın alırken ilk dikkat edilmesi gereken etmen kullanım alanı. Daha çok arazide, toprak yollarda kullanılacak olan ürünler ile şehir içerisinde kullanılacak olan ürünlerin teker yapıları farklı. Bunun bilincinde olarak karar verilmesi gerekli.

Bisikletlerin bazıları katlanabilir yapıda olurken bazılarında bu özellik bulunmuyor. Bisikletinizi güvenli bir şekilde tutabileceğiniz bir alan varsa katlanabilir ürünleri almanız şart değil. Ancak arabanıza koyup rahatlıkla götürmek ya da evinizin içerisinde muhafaza etmek isterseniz katlanabilir modellere yönelim göstermeniz gerekiyor.

Elektrikli Bisiklet Çeşitleri Neler?

Elektrikli bisikletlerde iki temel çeşitten bahsetmek mümkün. İlk olarak “Pedelec” olarak isimlendirilen ürünler karşımıza çıkmakta. Bu çeşitteki elektrikli bisiklet modellerinde elektrikli motor sayesinde pedallara belirli bir destek uygulanıyor. Kullanıcıların bastıkları her pedal elektrik gücü ile destekleniyor ve kullanıcılar son derece rahat bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorlar.

İkinci bir seçenek olarak “Twist N-GO” modeli karşımıza çıkmakta. Bu modellerde bir tuşla elektrikli motor kullanılmakta. Bisiklet kullanıcıları tek bir tuş ile birlikte elektrikli motoru devreye sokup devreden çıkarabiliyor. Haliyle ihtiyaç duyulmadığında bu ürünler standart bir bisiklet olurken ihtiyaç duyulduğu anda elektrikli bisiklete dönüşmüş oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu