Genel

Numara Sorgulama

Numara sorgulama yapmak birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Gündelik yaşamda bilmedikleri bir numaradan arama ya da mesaj gibi herhangi bir atraksiyon alan kişiler numara sorgulama yaparak cep numarasının kime ait olduğunu öğrenmek isterler. Numara sorgulama yapabilmek için birden fazla yönteme başvurabilirsiniz.

Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Numara sorgulama yapma yolları birden fazladır. Numara sorgulama yöntemleri arasında ücretli ya da ücretsiz şekilde numara sorgulama yapabileceğiniz yöntemler bulunur. Numara sorgulamak için başvurabileceğiniz yöntemler şunlardır:

 • Numara sorgulama çağrı merkezlerini aramak
 • Numara sorgulama web sitelerini kullanmak
 • Numara sorgulama uygulamalarını kullanmak
 • Numarayı Google gibi arama motorları üzerinde aratmak
 • E devlet Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu sayfasını kullanarak numara sorgulamak
 • Operatörlerin kendi numara sorgulama servislerini kullanmak

Ücretsiz Numara Sorgulama Yapılabilir Mi?

Ücretsiz bir şekilde numara sorgulaması yapmak mümkündür. Ücretsiz bir şekilde numara sorgulaması yapmak için başvurabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Ücretsiz bir şekilde numara yapmak için ücretsiz numara sorgulama web sitelerini ya da ücretsiz numara sorgulama uygulamalarını kullanabilirsiniz.  Buna ek olarak Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu e-devlet sayfası üzerinden de numara sorgulama işlemlerinizi herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirebilirsiniz.

BTK Numara Sorgulama

BTK Numara Sorgulama

BTK numara sorgulama çok kolay bir işlemdir ve bu işlemi yaparken herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. BTK numara sorgulama işlemi e devlet üzerinden gerçekleştirilir. BTK üzerinden numara sorgulamak için sırası ile şu adımları uygulayabilirsiniz:

 • Öncelikli olarak e-devlet sistemine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapmanız gerekir.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-devlet ana sayfasında bulunan arama motoruna arama sorgulama terimini girerek arama yapmanız gerekir.
 • Arama yaptıktan sonra önünüze çıkan sonuçlar arasından Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu numara sorgulama isimli sekmeyi açmanız gerekir.
 • Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu numara sorgulama sayfasını açtıktan sonra sayfada bulunan solunda telefon numarası yazan boşluğa sorgulamak istediğiniz telefon numarasını başında 0 rakamı olmadan 10 haneli bir biçimde yazmanız gerekir.
 • Sorgulamak istediğiniz numarayı başında 0 rakamı olmadan yazdıktan sonra numarayı girdiğiniz boşluğun sağında bulunan sorgula isimli butona basmanız gerekir.

BTK Numara Sorgulama Ücretli Mi?

BTK numara sorgulama işlemi için herhangi ücret ödemesi yapmanıza gerek yoktur. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu üzerinden yapılan numara sorgulama işlemleri tamamen ücretsizdir. Diğer yöntemlerin güvenilir olmama ihtimalleri ve ücretli olmaları göz önüne alındığında Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu üzerinden numara sorgulama yapmak daha mantıklı olabilir.

Google İle Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Google ile numara sorgulama işlemini gerçekleştirmek de oldukça pratik ve kolay bir yöntemdir. Google ile numara sorgulama işlemi sayesinde numara hakkında bilgi edinebilmeniz mümkün hale gelir. Google arama motoruna sorgulamak isteğiniz numarayı yazarak Google üzerinden numara sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bu yöntem çoğunlukla dolandırıcı numaraları gibi bir çok kişi tarafından sorgulanan ve şikayet edilen numaralarda işe yarar. Google ile numara sorgulama işlemini gerçekleştirdiğinizde sorguladığınız numara için Şikayetvar gibi sitelerde bulunan şikayetleri inceleyerek sorguladığınız numaranın diğer kişileri de arayıp aramadığını ve şikayet edilmişse neden şikayet edildiğini öğrenmiş olursunuz.

Vodafone Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vodafone Numara Sorgulama Nasıl Yapılır

Vodafone numara sorgulama yapmak için 7048 servisini kullanabilirsiniz. 7048 servisi ile Vodofane numaralarının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz Vodafone numara sorgulama işlemi sırasıyla şu şekilde yapılır:

 • Cep telefonunuzu kullanarak SMS göndereceğiniz mesajlar bölümünü açmanız gerekir.
 • Yeni bir mesaj oluşturmanız gerekir.
 • Oluşturduğunuz mesajın içeriğine sorgulamak istediğiniz numarayı başında 0 rakamı olmadan 10 haneli bir biçimde yazmanız gerekir. Numarayı yazmadan önce başına KIM kelimesini i harfi kullanmadan büyük harfler ile yazmanız gerekir.
 • Mesajın alıcı kısmına 7048 numarasını yazarak mesajı numara sorgulama servisine iletmeniz gerekir.

Bu adımları sırasıyla eksiksiz biçimde uyguladıktan sonra kısa bir süre içinde sorgulamak isteğiniz numaranın kime ait olduğu SMS yolu ile size bildirilecektir. Vodafone numara sorgulama işlemi Vodafone kullanıcıları için tamamen ücretsiz bir işlemdir. Vodafone numara sorgulama servisi Vodafone dışındaki diğer operatör numaralarına sahip kullanıcılar için belirli bir ücret ile yapılabilir. Sorgulanan numara eğer Vodafone operatörlü bir numara değilse vodafone numara sorgulama işlemi başarı ile sonuçlanmaz.

Turkcell Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell Numara Sorgulama Nasıl Yapılır

Turkcell numara sorgulama 2200 servisi ile yapılabilir. 2200 servisi Turkcell numaralarının kime ait olduğunun sorgulanabileceği bir servistir. 2200 servisi ileT urkcell numaralarının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz Turkcell numara sorgulama işlemi sırasıyla şu şekilde yapılır:

 • Cep telefonunuzu kullanarak SMS göndereceğiniz mesajlar bölümünü açmanız gerekir.
 • Yeni bir mesaj oluşturmanız gerekir.
 • Oluşturduğunuz mesajın içeriğine sorgulamak istediğiniz numarayı başında 0 rakamı olmadan 10 haneli bir biçimde yazmanız gerekir. Numarayı yazmadan önce başına KIM kelimesini i harfi kullanmadan büyük harfler ile yazmanız gerekir.
 • Mesajın alıcı kısmına 2200 numarasını yazarak mesajı numara sorgulama servisine iletmeniz gerekir.

Bu adımları sırasıyla eksiksiz biçimde uyguladıktan sonra kısa bir süre içinde sorgulamak isteğiniz numaranın kime ait olduğu SMS yolu ile size bildirilecektir. Turkcell numara sorgulama servisi ücretsiz bir servis değildir. Turkcell numara sorgulama için 4,50 TL değerinde bir ödeme yapmanız gerekir. Turkcell numara sorgulama yalnızca Turkcell operatörüne kayıtlı numaralarda işe yarayacak bir yöntemdir. Sorguladığınız numara Turkcell numarası değil ise sorgulama işleminizden başarılı bir sonuç alamazsınız. Sorgulanan numara Turkcell numara ise sorgulama işleminden kısa bir süre sonra numaranın kime ait olduğu size SMS yolu ile bildirilir.

Türk Telekom Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom Numara Sorgulama Nasıl Yapılır

Türk Telekom numara sorgulama işlemi yapmak için kullanabileceğiniz iki yöntem vardır. Bunlardan ilki *100# numaralı servisi kullanmaktır. Türk Telekom numara sorgulama amaçlı *100# numaralı servisi kullanmak için sırasıyla şu adımları izlemeniz gerekir:

 • Telefonunuzun arama ekranına *100# yazın ve arama butonuna basın.
 • Arama butonuna bastıktan sonra işlemler menüsüne yönlendirilirsiniz bu işlemler menüsünden bilinmeyen numaralar servisi seçeneğini seçin

*100# servisi ile hem numaradan isim sorgulama hem de isimden numara sorgulama yapabilirsiniz. Numaradan isim sorgulama yaparken numarayı başında 0 rakamı olmadan 10 haneli bir şekilde girmeniz gerekir. *110# servisi ile isimden numara sorgulayacaksanız isimi doğru ve büyük harfler ile yazmanız gerekir. Türk telefon numara sorgulama servisinde sorgulama başına 1.60 TL ücret ödemeniz gerekir. Bir diğer yöntem 11885 numaralı Türk Telekom numara sorgulama çağrı merkezini aramaktır. 11885 çağrı merkezinde müşteri temsilcisi ile görüşerek sorgulamak istediğiniz numarayı sorabilirsiniz. Buna ek olarak çağrı merkezinde de isim ile sorgulama işlemi yapmanız mümkündür. 11885 aramalarında dakika başına 1.60 TL ücret ödemeniz gerekir.

Numara Sorgulama Uygulaması Var Mı?

Numara sorgulama uygulaması olarak birden fazla alternatif uygulama bulunur. Bu uygulamalardan bazıları ücretli bazıları da ücretsizdir. Numara sorgulama uygulaması olarak birden fazla uygulama vardır. Numara Sorgulama Uygulamalarından bazıları şunlardır:

 • Telefon numarası bulucu
 • me Caller ID
 • Simpler
 • Whoscall
 • UpCall

Numara sorgulama uygulamalarından bazılarına aramalarınızı izleme izni verirseniz herhangi bir bilinmeyen numara aramasında numaranın kime ait olduğu görülür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu