Genel

İnternetten Para Kazanma

İnternetten para kazanmak günümüz şartlarında oldukça kolay bir hal almış durumdadır. İnternetten para kazanma yöntemleri birden fazladır. Bu yöntemleri kullanarak çoğu zaman evinizin konforundan çıkmadan ya da dilediğiniz alanda iş yapabilme olanağı bulursunuz. İnternetten para kazanmanın bir diğer avantajı da yol ve yemek masrafları gibi normal işlerde gideriniz olacak masrafları yapmak zorunda kalmamak olur. İnternetten para kazanarak hem daha serbest çalışmış olursunuz hem de mesaili işlerin aksine kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz.  İnternetten para kazanma yöntemleri şunlardır:

İnternetten Yazarlık Yapmak

İnternet üzerinden birden fazla şirket ya da kuruluş ile çalışarak yazarlık yapabilme olanağınız bulunur. Buna ek olarak kendi blog sitesi tarzında sitenizi de oluşturarak çeşitli yazılar yazabilirsiniz. İnternetten yazarlık yapmak istiyorsanız ilk olarak bunu kendi başınıza mı yoksa bir kuruluş ile çalışarak mı yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Kendi başınıza blog sitesi kurmak isterseniz bunun daha zorlu ama başarılı olursa sonunda daha kârlı bir iş olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Blog tarzı yazılar yazmaya ek olarak bilgi sahibi olduğunuz konularda ya da internette en çok aranılan konular üzerinde araştırma yaparak yazı yazabilirsiniz. Kendi başınıza kurduğunuz sitede yazacağınız yazılar birden fazla çeşitli olabilir sonuç olarak bu işte kendi işinizin patronu siz olursunuz. Herhangi bir kuruluş ile çalışarak yazarlık yapmak isterseniz kariyer.net gibi çeşitli iş bulma sitelerini kullanabilirsiniz. Bu iş bulma siteleri üzerinde internet üzerinden uzaktan yapabileceğiniz yazarlık ilanları zaman zaman yayınlanır. Yazarlık ilanına başvuru yaptıktan sonra sizden bir deneme yazısı istenmesi muhtemel bir durumdur. Deneme yazısını yollayarak yazarlık başvurunuzu tamamlamış olursunuz. Eğer işe kabul edilirseniz ve işi yapabilirseniz internet üzerinden yazdığınız yazıları yollayarak para kazanmış olursunuz. Yazarlık işi kişisel iş performansına bağlı olduğundan yapılacak ödemeler de buna göre değişiklik gösterebilir.

Web Sitelerini ve Uygulamaları Test Etmek

Web Sitelerini ve Uygulamaları Test Etmek

İnternet üzerinde yapabileceğiniz işlerden bir diğeri web site ve uygulamaları test etmektir. User testing gibi gibi siteler çeşitli uygulamaları ve web sitelerini size deneterek size ödeme yapabilir. Uygulama ve web site deneme işinde uygulama ya da web sitenin amacına uygun olup olmadığını ve kişisel fikirlerinizi paylaşmanız gerekir. Uygulama ve web siteler kullanıcı odaklı hazırlanan şeyler olduğundan dolayı kullanıcı adaylarının fikirleri ve memnuniyetlerini öğrenmek çok önemlidir. Bu noktada User Testing gibi kuruluşlar devreye girer. User Testing gibi kuruluşlar size bu uygulamaları göndererek ya da web site tasarımlarını paylaşarak bunları belirli süre kullanmanızı ve ayrıntılı bir şekilde kullanım deneyiminiz ile ilgili bilgi vermenizi ister. Bu uygulama ya da web sitelerle ilgili deneyim ve fikirlerinizi ayrıntılı bir rapor hazırlayarak sunmanız gerekebilir. Bu işlerden alacağınız ödemeler uygulama ya da web sitesi tasarımcılarının size User Testin aracılığı ile yapacağı ödemelerdir. Ödemeler işlerin niteliğine ve sizin iş yapma sayınıza göre değişiklik gösterebilir.

Canlı Destek Müşteri Temsilciliği Yapmak

Trendyol, amazon gibi birden fazla büyük ya da küçük şirket web sitelerindeki canlı destek alanı için çeşitli zamanlarda müşteri temsilcisi alımları yapar. Canlı destek müşteri temsilcileri internet sitesi ya da uygulama üzerinden gelen müşterilerin soruları, şikayetleri ve önerileri gibi geri bildirimleri yanıtlamak ile mükelleftir. Canlı destek müşteri temsilciliği tamamen internet üzerinden yapılan bir iştir. Bu işte sahip olmanız gereken şeyler Türkçe’nin kurallarına hakim olmak, klavye kullanma hızının yüksek olması ve problem çözme yeteneğine sahip olmak gibi niteliklerdir. Canlı destek müşteri temsilciği, çağrı merkez müşteri temsilciliğinin aksine telefonla değil bilgisayar ve dolayısıyla internet ile yapılan bir iştir. Ülkemizde müşteri temsilcisi iş ilanları genel iş ilanlarının büyük bir çoğunluğunu oluşturur. Bu büyük çoğunluğu oluşturan müşteri temsilcisi ilanlarının bir kısmı çağrı merkezi müşteri temsilciliği üzerineyken bir kısmı da canlı destek müşteri temsilciliği üzerinedir. Canlı destek müşteri temsilciliği yaparken müşterilere yazılı kanal üzerinden yardımcı olmuş olursunuz. Canlı destek müşteri hizmet temsilciliği maaşları 5,500.53 TL ila 7,710 TL değeri aralığındadır.

Animatörlük Yapmak

Animatörlük çeşitli youtube kanalları ya da kısa filmler gibi mecralar için videolar üzerinde düzenlemeler yapmaktır. Animatörlük yapmak internetten para kazanma işleri arasında çoğunlukla belirli bir bilgi birikimi gerektiren işlerden biridir. Bunun nedeni animasyon hazırlamak ve editler yapmak gibi işlemlerin belirli bir video düzenleme becerisi gerektirmesidir. Bu işi yapmak isteyen kişilerin bu kriteri bilmesi gerekir. Buna rağmen animatörlük yapmaya ilgi duyuyorsanız çeşitli mecralar üzerinden ücretsiz bir şekilde edit programlarının nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Nadiren bazı animatörlük işlerinde henüz iş tecrübesi ve bilgi birikimi olmayan yeni çalışanlara gerekli eğitimler verilebilir. Bu gibi bilgileri iş ilanı açıklamasından öğrenebilir ya da ilan üzerinde buna değinilmemiş ise iş veren ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Animatörlük yapmak yeni dünya düzeninde en popüler mesleklerden biri haline geldiğinden dolayı fazlası ile kâr elde edebileceğiniz bir meslektir. Animatörlük mesleğinde ilerlerseniz internet üzerinden büyük şirketler ile çalışabilir hatta aynı anda birden fazla büyük şirket ile çalışabilirsiniz. Buna ek olarak kendi animasyon kısa film ya da videolarınızı da yayınlayarak izlenme sayısı veya reklam üzerinden gelir elde etmeniz mümkündür.

Anketlere Katılmak

Anketlere Katılmak

Eski zamanlarda anket konusunda sadece anketörlük yaparak para kazanabiliyorken yeni dünya düzeninde internet üzerinden anketlere katılarak para kazanabilirsiniz. Anketlere katılmak için Surveey ve Junkie gibi siteleri kullanabilirsiniz. Bu siteler global siteler olduğundan dolayı dolar birimi ile bile maaş alarak daha büyük kâr elde etmiş olma ihtimaliniz vardır. Anketler herhangi bir konu üzerine kişisel görüşlerinizi almak için tasarlanmış olabilir. Bu anketleri tamamlayarak anket başına para kazanmış olursunuz.

Youtube Kanalı Açmak

Youtube, yeni dünya düzeninde önemli bir yere sahip olmuş durumdadır. Youtube içerik üreticileri ve kanal sahipleri internet üzerinden çok yüksek gelirler elde edebilirler. Youtube kanalı açarak pazara kazanmak istiyorsanız ilk adım olarak Youtube kanalı açmanız gerekir. Youtube kanalınızın adını ilgi çekici ve kanalın içeriklerini yansıtacak bir biçimde seçerseniz izlenmeleriniz üzerinde olumlu etki elde edebilirsiniz. Youtube kanalınızı illa bir konu üzerine açmanız gerekmez. Youtube kanalınızı birden fazla konuda video yayınlayacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu sayede sadece bir konunun kitlesini değil birden fazla konun kitlesini Youtube kanalınıza çekerek daha yüksek abone ve izleyici sayısına erişebilme olanağı bulmuş olursunuz. Youtube kanalları izlenme sayıları ya da reklamlar üzerinden para kazanılabilen platformlardır. Youtube kanalı sahibi olarak internetten para kazanma olanağı yakalamış olursunuz.

Twich Yayıncısı Olmak

Twich, günümüz şartlarında çok popüler bir yayıncılık uygulamasıdır. Twich üzerinde oyun oynayarak ya da çeşitli etkinlikler düzenlediğiniz yayınlar açarak para kazanabilirsiniz. Twich bazı abone ya da bağış sayısına ulaşan yayıncılar ile anlaşma yaparak onlara düzenli ödemeler yapar. Twich kanalınızı Twich kitlesinin ilgisinin çektiği konuların yayınlandığı içerikler ile donatırsanız daha çok abone ve izlenme sayısı kazanırsınız. Buna ek olarak Twich üzerinden izleyicilerinizin yaptığı bağışlar ile internetten para kazanma olanağı yakalamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu